Американската администрация се надява да разреши ситуацията с Иран по дипломатически път, но Техеран трябва да изпълни четири условия.
Това заяви специалният президентски пратеник на САЩ за Близкия изток Стив Уиткоф на конференция на Израелско-американския съвет във Флорида.
Иран трябва да направи компромис, тъй като икономиката му е „в тежко положение“, каза Уиткоф. Сред условията той посочи обогатяването на уран, намаляване на запасите от ракети и ядрен материал на Техеран и осигуряване на гаранции. Според специалния пратеник Иран в момента разполага с приблизително 2000 кг обогатен ядрен материал, като различни оценки варират от 3,67% до 60%.
„Ако искат да се върнат в Лигата на нациите, можем да разрешим тези четири въпроса дипломатически и това би било отлично решение. Алтернативата е лоша“, добави той. На въпроса дали има послание към народа на Иран, който иска падането на режима, той отговори: „Това са невероятно смели хора и ние сме с тях.“
В началото на януари американската администрация публично повдигна въпроса за възможността за военна намеса в Иран за първи път. На 2 януари Тръмп написа в Truth Social, че ако Иран започне насилствено да потиска протестите, САЩ ще „се притекат на помощ“ на демонстрантите. Говорител на Белия дом потвърди, че това се отнася конкретно за потенциален военен отговор, добавяйки, че американският лидер многократно е демонстрирал, че държи на думата си.
Поне един американски самолетоносач ще бъде разположен в Близкия изток до края на януари на фона на напрежението с Иран, съобщава Fox News. По-рано за първи път регионът остана без американска въздушна ударна група по време на пика на ескалиращата ситуация с Иран. Анализаторите на Eurasia Group смятат, че това укрепване ще увеличи вероятността от удар срещу Иран и тази заплаха ще остане висока през първата половина на 2026 г.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Вашето мнение
06:38 17.01.2026
2 Иран
Коментиран от #3, #4, #6
06:39 17.01.2026
3 Вашето мнение
До коментар #2 от "Иран":
Щом мисира ти казва няма екзекутирани, значи няма.06:43 17.01.2026
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 БРАВО
06:50 17.01.2026
6 Европеец
До коментар #2 от "Иран":
Иранците са милостиви хора ..... Условията от обора са несериозни.... Ядреният терорист бай Дончо от оБора и бясното еврейско куче Бени бързо подвиха опашки , като разбраха че персите са приготвяне залп от 2000 Балистики по Израел.... А ти си пиши каквото искаш, но персите са хилядолетна държава, а евреите имат държава от 80 години благодарение на мандата на мало британците и с благословията на Сталин..06:51 17.01.2026
7 Фен
07:22 17.01.2026
8 Този коментар е премахнат от модератор.
9 дядото
07:47 17.01.2026
10 иван костов
07:53 17.01.2026
11 Запознат
Абе на мен ми се струва че вече има няколко ядрени бойни глави щом така изведнъж решихте да не го нападате - ето лудия Кимчо има ядрени оръжия и вече никой не говори за него и не се напъва да го сваля - даже Тръмп му ходи на гости и много приятелски си хортуваха.
Коментиран от #13
08:00 17.01.2026
12 гошо
08:04 17.01.2026
13 Ъъъъ
До коментар #11 от "Запознат":
Лятоска нали утрепаха материала?🤥Коментиран от #16
08:04 17.01.2026
14 Да бе!
До коментар #8 от "К.О.Т.а.р.А.К 🐱":
А ти другарю, лакира ли си ноктите?08:06 17.01.2026
15 Антитрол
До коментар #8 от "К.О.Т.а.р.А.К 🐱":
"ние сме в ЕС и НАТО"Ами заминавай доброволец във ВСУ да браниш интересите на ЕС и НАТО - българите никой не ги е питал дали искат да са в ЕС, НАТО или еврозаната. Шепа продажни евроатлантици ни натикаха там и сега те да ходят във ВСУ или Гренландия, те да се бръкнат и да дават пари ама до сега нито едно козяче не се е записало "доброволец" или да е заделило една заплатка пък постоянно призовават - защо ли се получава така?
08:06 17.01.2026
16 Запознат
До коментар #13 от "Ъъъъ":
Е казаха че ужким били утрепали и дадоха снимки на 2 дупки в пустинята ама дали е така - пък и самите те казаха че иранците са изнесли материала предварително.Та на пропаганда не вярвам - гледам как изведнъж решиха да не ги нападат - помниш ли навремето как един самолетоносач тръгна към Северна Корея и рязко смени курса и се озова в Австралия.
08:11 17.01.2026