Решението, обявено от еврокомисаря Магнус Брунер, че украинците, подлежащи на военна служба, трябва да бъдат изключени от планираното продължаване на статута за временна закрила за украинските граждани, беше прието в Австрия с одобрение, пише БТА.
Пред АПА в първи коментар по темата австрийският министър на вътрешните работи Герхард Карнер приветства решението.
„От австрийска гледна точка вече не трябва да има автоматичен статут на закрила за мъже от Украйна, които подлежат на военна служба. Това ще помогне не само на Австрия, но и на Украйна. Затова се радвам, че Европейската комисия последва австрийската инициатива в настоящото си предложение“, заяви Карнер.
„Временната, небюрократична закрила за хората от Украйна беше едно от исторически значимите решения в началото на войната. Европа показа по този начин, че не прави половинчати стъпки, когато става дума за свобода и мир. Разбира се, тази мярка трябва да бъде продължена, защото войната на Владимир Путин продължава. Но ако някой в Украйна иска да избегне своите граждански задължения по отбраната на страната, тогава ЕС не трябва да подкрепя това“, заяви Лукас Мандъл, говорител по въпросите на сигурността на Австрийската народна партия в Европейския парламент, като изрично приветства инициативата, пише „Пресе“.
Почти 4,4 милиона души, прогонени от Украйна, в момента се ползват от временна закрила в ЕС. Броят им остава стабилен от 2024 година и леко нараства. В Австрия в момента са регистрирани около 94 100 украински граждани.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 европеец
15:17 27.06.2026
2 Бойкот на алчния сайт О.Л.Х.
15:17 27.06.2026
3 Баба Алино
И такива има много!
Незабавна екстрадиция!
15:17 27.06.2026
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 Пич
На вратата - Жоро вратарчето
Нападение - оня, Барбуков
Ляво и дясно крило - тия двамата
Ей така и ЕС...
15:19 27.06.2026
6 Хммм
15:19 27.06.2026
7 Притеснен укро-дезертьор от Слънчака!
Та нали вчера Урсула-фон Пфайзер заяви,че това се отлага до 2028г...?!
15:19 27.06.2026
8 Крайно време беше?
15:19 27.06.2026
9 Хитлески подход
Бягащи от война мюсулмани може а християните ги гонят,
15:19 27.06.2026
10 az СВО Победа 81
По последни данни от началото на СВО са демилитаризирани 2,4 млн. от състава на ВСУ, чуждестранните наемници не влизат в тая сметка.....
Сега и в Европа ще станем свидетели на лов на хора, както го правят в бивша Украйна!
С "приятели" като европейците не ти трябват врагове!
15:19 27.06.2026
11 Винкело
Коментиран от #12
15:20 27.06.2026
12 Без име
До коментар #11 от "Винкело":
Русия всрки момент ще капитулира, според Дойче Веле, каква месомелачка?15:22 27.06.2026
13 Казанлъшкия
15:23 27.06.2026
14 Украински ТЦК-ашник!
15:23 27.06.2026
15 задължения по отбраната
Подобно решение едва ли ще бъде прието в НС с мотива, че не е в интереса за мира да се пращат на фронта.
15:23 27.06.2026
16 Този коментар е премахнат от модератор.
17 Софиянец
15:24 27.06.2026
18 Абе айде всичките
15:25 27.06.2026
19 Наблюдател
Украинският "Титаник" потъва в необятната бездна...
Рускоговорящите украинци са заключени в най-долните палуби,
а спасителните лодки са само за платежоспособните притежатели
на прословутите 30 сребърника.
На палубата се чува тъжна музика.
Световно известен нам кабаретист
свири на пиано с високо вдигнати ръце(?) и крещи:
- Има ли някаква надеждаааа?
В "далечната далечина" се чува глас на английски:
-Имааа, има надеждаааа. Всеки украинец трябва да глътне колкото се може
повече вода и когато океанът пресъхне, тогава корабът няма да потъне.
Но за целта са ни нужни много хора.
"До последния украинец, до последния украинец, до последния
украинец.... " - подхвана ехото западния марионетен вятър,
- тоз пореден театър.
15:25 27.06.2026
20 ШЕКСПИР
15:25 27.06.2026
21 Пич
15:25 27.06.2026
22 Абе ще вденете,
15:26 27.06.2026
23 стоян георгиев
15:27 27.06.2026
24 мдааааа
15:28 27.06.2026