Заместник-председателят на Съвета за сигурност на Руската федерация Дмитрий Медведев призова страната му да разгледа възможността за предявяване на съдебен иск срещу Полша с цел изземване на двореца „Белведере“ — настоящата резиденция на полския президент във Варшава.
По думите му историческата сграда е построена с руски средства и е време да бъде поискано нейното връщане.
Изявлението на руския политик дойде в отговор на новината, че полската прокуратура е завела дело за собствеността върху сградата на бившето руско генерално консулство в Гданьск, предава държавната информационна агенция ТАСС. Дипломатическата мисия беше закрита в края на миналата година по решение на Варшава, което допълнително изостри двустранните отношения.
„Самата настояща резиденция на полския президент – дворецът Белведере – е построена с пари от руската имперска хазна. Да, това са руски пари! Поради това стои въпросът да се помисли за предявяване от нашата страна на иск за изземване на двореца от чуждо незаконно владение (rei vindicatio) на новопоявилата се Жечпосполита“, написа Медведев в социалните мрежи.
Според него воденето на преговори с полските власти по отношение на имунния статут на дипломатическите имоти вече е безпредметно. Поради тази причина Москва трябва да отговори на правните действия на Полша с огледални претенции към нейни емблематични държавни обекти.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 К.О.Т.а.р.А.К 🐱
Коментиран от #13, #17, #34
20:40 27.06.2026
2 АЛТЕРНАТИВА ЗА БЪЛГАРИЯ
..... ТАКА НАТО И РУСИЯ ЩЕ БЪДАТ РАЗДЕЛЕНИ С МОРЕ
...
Коментиран от #5, #19
20:40 27.06.2026
3 Танту за кукуригу
20:40 27.06.2026
4 Достоевски, романист
Коментиран от #15
20:40 27.06.2026
5 Майор Деянов, на всеки километър
До коментар #2 от "АЛТЕРНАТИВА ЗА БЪЛГАРИЯ":
Предлагам на мястото да направим океан !!!Руски океан 👈
20:42 27.06.2026
6 Помак
20:44 27.06.2026
7 Цвете
Коментиран от #27
20:47 27.06.2026
8 Аз съм веган
20:51 27.06.2026
9 ироней
20:54 27.06.2026
10 ВЕНСЕРЕМОС
Коментиран от #31
20:55 27.06.2026
11 Последния Софиянец
21:01 27.06.2026
12 az СВО Победа 81
Исторически половин Европа е руска собственост! Било то строена с руски пари, било отстъпена от руската империя....
Самата съвременна държава на Полша е подарък от руснаците! Факт! 🤣
21:05 27.06.2026
13 Радио Елто
До коментар #1 от "К.О.Т.а.р.А.К 🐱":
Господине ,вие май сте от фермата в кииф. Да?Коментиран от #32
21:06 27.06.2026
14 хм...
21:10 27.06.2026
15 Умчо
До коментар #4 от "Достоевски, романист":
Объркал си, никът се пише в горе.21:11 27.06.2026
16 само да попитам
Коментиран от #30
21:12 27.06.2026
17 ти си знаеш..
До коментар #1 от "К.О.Т.а.р.А.К 🐱":
симпатягя ли ти изглежда?Един друг така се беше захласнал по него, че си захапа вратовръзката..
21:22 27.06.2026
18 КЪТИН Е НИИИИКОЙ ДА ЖИВЕЙ
21:26 27.06.2026
19 Моряка
До коментар #2 от "АЛТЕРНАТИВА ЗА БЪЛГАРИЯ":
Не е трудно да се планират ядрените изкопни работи.Пък и една хиена по малко в Европа.21:34 27.06.2026
20 Недопокомаю
Коментиран от #22
21:34 27.06.2026
21 Хмм
21:37 27.06.2026
22 реалистъ
До коментар #20 от "Недопокомаю":
Отрезнял е.21:41 27.06.2026
23 ?????
Ясно е че Медведев троли, но междувременно външният министър на Полша Сикорски се е изказал - гугъл превод - Ако Путин иска бой, ако Украйна не е достатъчно добра за него, ще направим това, което винаги сме правили.
И руските коментари общо взето са от тоя сорт - както винаги ще разделим Полша.
21:56 27.06.2026
24 Мразя до гроб Русия безплатно
22:02 27.06.2026
25 ГЛАМАВ ПУТЕРАСТ
НА ТОЯ ПИЯНДУРНИК.
ВЕЧЕ ВСИЧКИ СЕ УБЕДИХА
ЧЕ Е ТОТАЛ ЩЕТА .
22:05 27.06.2026
26 Алоуууу, Медвечук
22:10 27.06.2026
27 Дик диверсанта
До коментар #7 от "Цвете":
През 2023 година руснаците си поискаха от Египет 150 двигателя за вертолети, които им бяха продали.Закъсват го орките, сега и резиденции търсят, но не знаят какво ги очаква.
Конкретно пък този да си воюва с "Финландия" на масата (прави по 3 поражения) и да не се занимава с неща от които не разбира.
Това е просто един пияница на висока длъжност.
22:21 27.06.2026
28 Тервел
22:26 27.06.2026
29 ЗАБЕЛЕЖЕТЕ
22:38 27.06.2026
30 Бай Араб
До коментар #16 от "само да попитам":
Мария Захарова .Тя харесва Европа, френски парфюми и прашки също и пирати.Нямала е късмет в живота и се е родила в Русия.22:47 27.06.2026
31 Нека да пиша
До коментар #10 от "ВЕНСЕРЕМОС":
Като падне Куба ,на кого другарю ,ще викаш Венсеремос22:56 27.06.2026
32 Нека да пиша
До коментар #13 от "Радио Елто":
Вальо глухарче ,крадец на пари от ТЕЛК,кога ще гушнеш чимшира .22:57 27.06.2026
33 Наблюдател
23:02 27.06.2026
34 Архимандрисандрит Бибиян
До коментар #1 от "К.О.Т.а.р.А.К 🐱":
Една тасма да си направи като на Маша и че е много по мажествен од них деа!23:08 27.06.2026