Медведев заплаши Полша с отнемане на президентската резиденция „Белведере“

27 Юни, 2026 20:33, обновена 27 Юни, 2026 20:38 2 743 34

  • дмитрий медведев-
  • дворец-
  • полша-
  • белведере-
  • русия

Дворецът би строен с имперски средства.

Медведев заплаши Полша с отнемане на президентската резиденция „Белведере“ - 1
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Заместник-председателят на Съвета за сигурност на Руската федерация Дмитрий Медведев призова страната му да разгледа възможността за предявяване на съдебен иск срещу Полша с цел изземване на двореца „Белведере“ — настоящата резиденция на полския президент във Варшава.

По думите му историческата сграда е построена с руски средства и е време да бъде поискано нейното връщане.

Изявлението на руския политик дойде в отговор на новината, че полската прокуратура е завела дело за собствеността върху сградата на бившето руско генерално консулство в Гданьск, предава държавната информационна агенция ТАСС. Дипломатическата мисия беше закрита в края на миналата година по решение на Варшава, което допълнително изостри двустранните отношения.

„Самата настояща резиденция на полския президент – дворецът Белведере – е построена с пари от руската имперска хазна. Да, това са руски пари! Поради това стои въпросът да се помисли за предявяване от нашата страна на иск за изземване на двореца от чуждо незаконно владение (rei vindicatio) на новопоявилата се Жечпосполита“, написа Медведев в социалните мрежи.

Според него воденето на преговори с полските власти по отношение на имунния статут на дипломатическите имоти вече е безпредметно. Поради тази причина Москва трябва да отговори на правните действия на Полша с огледални претенции към нейни емблематични държавни обекти.


Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 45 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 К.О.Т.а.р.А.К 🐱

    34 24 Отговор
    Маша обаче носи на пиене повече от тоз симпатяга

    Коментиран от #13, #17, #34

  • 2 АЛТЕРНАТИВА ЗА БЪЛГАРИЯ

    19 16 Отговор
    ПРЕДЛАГАМ ПОЛША ДА СТАНЕ НА ПОЛСКИЯ ЗАЛИВ НА БАЛТИЙСКО МОРЕ
    ..... ТАКА НАТО И РУСИЯ ЩЕ БЪДАТ РАЗДЕЛЕНИ С МОРЕ
    ...

    Коментиран от #5, #19

  • 3 Танту за кукуригу

    18 15 Отговор
    Има логика.
  • 4 Достоевски, романист

    22 19 Отговор
    И-Д-И-O-Т 👈

    Коментиран от #15

  • 5 Майор Деянов, на всеки километър

    15 20 Отговор

    До коментар #2 от "АЛТЕРНАТИВА ЗА БЪЛГАРИЯ":

    Предлагам на мястото да направим океан !!!
    Руски океан 👈
  • 6 Помак

    11 22 Отговор
    Росия мая любима ...докаде ште стигнеш ..разбирам те ..няма кой да воюва(работи) ...няма любов към войната,няма ценности ...великата империя която ни освободи от турско ( въпреки жалките лъжливи исторически измислици за бг помашките въстания ...) е на колене ...жалко
  • 7 Цвете

    16 23 Отговор
    КОГА Е ПОСТРОЕНА ? И СЛЕД КАТО Е ПРЕДОСТАВЕНА НА ПОЛША, СЕГА СЛЕД ВЕК СЕ СЕТИЛ, ЧЕ ЩЕ БЪДЕ ОТНЕТА. АКО Е ДАРЕНИЕ? ДОСТА НИСКО СТЕ ПАДНАЛИ.АКО ВСЕКИ ЗАПОЧНЕ ДА СИ " ВРЪЩА " ПОДАРЕНОТО ОТ ВЕК И ПОЛОВИНА, ГРОЗНО, МНОГО ОТВРАТИТЕЛНО ЗВУЧИ.МИ ВЗИМАЙТЕ СИ Е.

    Коментиран от #27

  • 8 Аз съм веган

    20 14 Отговор
    Димата отново от сутринта. Дано доживее Хага
  • 9 ироней

    7 6 Отговор
    Може да очакваме ОВО за възстановяване собствеността над Белведере.
  • 10 ВЕНСЕРЕМОС

    20 19 Отговор
    Полската шляхта да върне всичко на Русия.Да вземе една част от Фашистка Бандеровска Окраина и шантонерките окраинки,да отидат при шантонерките полякини.Колкото до Русия препоръчваме Полската шляхта да разследва Волинското клане на поляци от Фашистите Бандери Окраинци.Иначе Полша е загубена от Русия ,ако Русия си вземе всичко,което е построила с руски пари.Нещастници сте поляците.

    Коментиран от #31

  • 11 Последния Софиянец

    17 11 Отговор
    Самагончика пак е презобил и бълнува, само копейките още верват на това и бункерното!
  • 12 az СВО Победа 81

    14 17 Отговор
    Накратко:

    Исторически половин Европа е руска собственост! Било то строена с руски пари, било отстъпена от руската империя....
    Самата съвременна държава на Полша е подарък от руснаците! Факт! 🤣
  • 13 Радио Елто

    7 6 Отговор

    До коментар #1 от "К.О.Т.а.р.А.К 🐱":

    Господине ,вие май сте от фермата в кииф. Да?

    Коментиран от #32

  • 14 хм...

    14 8 Отговор
    Въпреки че е пълнолетен, Медведев трябва да се въздържа от злоупотребата с алкохол - не му понася.
  • 15 Умчо

    3 3 Отговор

    До коментар #4 от "Достоевски, романист":

    Объркал си, никът се пише в горе.
  • 16 само да попитам

    14 7 Отговор
    Добре де, в тоя Кремъл няма ли поне един нормален?

    Коментиран от #30

  • 17 ти си знаеш..

    6 2 Отговор

    До коментар #1 от "К.О.Т.а.р.А.К 🐱":

    симпатягя ли ти изглежда?
    Един друг така се беше захласнал по него, че си захапа вратовръзката..
  • 18 КЪТИН Е НИИИИКОЙ ДА ЖИВЕЙ

    2 4 Отговор
    МЕДВЕДЯ САААМО ТОЙ ША ИМ ПОКАЖЕ НЕЖНОСТТА НА МЕЧАТА ПРЕГРЪДКА....
  • 19 Моряка

    4 2 Отговор

    До коментар #2 от "АЛТЕРНАТИВА ЗА БЪЛГАРИЯ":

    Не е трудно да се планират ядрените изкопни работи.Пък и една хиена по малко в Европа.
  • 20 Недопокомаю

    9 3 Отговор
    Свикнал съм са слушам Медведев да заплашва всеки с унищожение с ЯО. Сега е почнал да заплашва със съдебни дела на Полска територия. Нещо доста е омекнал. Не го разбирам...

    Коментиран от #22

  • 21 Хмм

    6 8 Отговор
    цяла Варшава е построена с руски средства, била е разрушена до основи, след Варшавското въстание хитлеристите разрушавали сграда след сграда цяла Варшава
  • 22 реалистъ

    4 1 Отговор

    До коментар #20 от "Недопокомаю":

    Отрезнял е.
  • 23 ?????

    5 1 Отговор
    Уф.
    Ясно е че Медведев троли, но междувременно външният министър на Полша Сикорски се е изказал - гугъл превод - Ако Путин иска бой, ако Украйна не е достатъчно добра за него, ще направим това, което винаги сме правили.
    И руските коментари общо взето са от тоя сорт - както винаги ще разделим Полша.
  • 24 Мразя до гроб Русия безплатно

    11 3 Отговор
    Простият пияница Мечкарова пак е в несвяст, мър.шшата!
  • 25 ГЛАМАВ ПУТЕРАСТ

    6 1 Отговор
    СПРЕТЕ МУ ОДЕКОЛОНА

    НА ТОЯ ПИЯНДУРНИК.

    ВЕЧЕ ВСИЧКИ СЕ УБЕДИХА

    ЧЕ Е ТОТАЛ ЩЕТА .
  • 26 Алоуууу, Медвечук

    5 2 Отговор
    Пак си пил шльокавица.
  • 27 Дик диверсанта

    10 0 Отговор

    До коментар #7 от "Цвете":

    През 2023 година руснаците си поискаха от Египет 150 двигателя за вертолети, които им бяха продали.
    Закъсват го орките, сега и резиденции търсят, но не знаят какво ги очаква.
    Конкретно пък този да си воюва с "Финландия" на масата (прави по 3 поражения) и да не се занимава с неща от които не разбира.
    Това е просто един пияница на висока длъжност.
  • 28 Тервел

    9 1 Отговор
    Няма по гнусен съсед от Русия .
  • 29 ЗАБЕЛЕЖЕТЕ

    4 0 Отговор
    КОМУНОПИТЕЦИТЕ РЕДОВНО ...................,.. РАZMAXBAT и ZAПЛАШВАТ С ПРЪСТ ЗА ДА ......................... БЪДАТ ПО УБЕДИТЕЛНИ В ГРЕШНИТЕ СИ ТВЪРДЕНИЯ ..................., ТАКА И С ТОZИ "ХАZAPCKИ" ЕВРЕИН (ПИЯНИЦА) ....................... ФАКТ !
  • 30 Бай Араб

    6 0 Отговор

    До коментар #16 от "само да попитам":

    Мария Захарова .Тя харесва Европа, френски парфюми и прашки също и пирати.Нямала е късмет в живота и се е родила в Русия.
  • 31 Нека да пиша

    1 0 Отговор

    До коментар #10 от "ВЕНСЕРЕМОС":

    Като падне Куба ,на кого другарю ,ще викаш Венсеремос
  • 32 Нека да пиша

    1 0 Отговор

    До коментар #13 от "Радио Елто":

    Вальо глухарче ,крадец на пари от ТЕЛК,кога ще гушнеш чимшира .
  • 33 Наблюдател

    0 0 Отговор
    Чакай,чакай, нали през 1917г руснаците си разстреляха Царя и евреина Ленин направи революция. Казаха,че вече ще правят комунизъм и не искат да имат нищо общо с Царска Русия. Как така изведнъж двореца бил руски??? Ами тогава всички наследници на дворяните ще могат да съдят комунистите и да искат да им върнат заграбените имоти .
  • 34 Архимандрисандрит Бибиян

    0 0 Отговор

    До коментар #1 от "К.О.Т.а.р.А.К 🐱":

    Една тасма да си направи като на Маша и че е много по мажествен од них деа!
Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания