Войната в Иран: CENTCOM завърши мощна 5-часова серия от удари, САЩ разположиха 50 000 войници в Близкия изток

14 Юли, 2026 05:50, обновена 14 Юли, 2026 06:25 3 511 43

  • сащ-
  • иран-
  • война-
  • удари-
  • войски

Вашингтон прекъсна примирието с Техеран и нанесе прецизни поражения по военни обекти край Еобийския пролив; Пентагонът обяви пълна бойна готовност в региона

Войната в Иран: CENTCOM завърши мощна 5-часова серия от удари, САЩ разположиха 50 000 войници в Близкия изток - 1
Снимка: YouTube

Ситуацията в Близкия изток достигна нова критична точка, след като Централното командване на САЩ (CENTCOM) официално обяви приключването на мащабна и интензивна серия от въздушни и морски удари срещу цели във вътрешността на Иран.

Според официалното изявление на американското командване, последната оперативна вълна е продължила точно пет часа и е била насочена към стратегическо осакатяване на военната инфраструктура на ислямската република.

Паралелно с приключването на мисията, Пентагонът изпрати ясно послание за възпиране, потвърждавайки, че над 50 000 американски войници в момента са разположени на бойна нога в целия регион на Близкия изток.

5 часа прецизен обстрел: Какво порази CENTCOM?

Според данни, разпространени от говорители на Централното командване на САЩ в сутрешните часове на 14 юли 2026 г., петчасовата операция е поразила ключови ирански отбранителни и нападателни позиции. Под прицела на американските изтребители, безпилотни апарати и бойни кораби са попаднали ключови крайбрежни зони и острови, сред които Бушер, Чабахар, Джаск, Конарак, както и стратегическите острови Абу Муса и Киш.

Основните цели на операцията включват:

  • Противовъздушни системи и брегови радарни инсталации на Иран.
  • Складове за ракети и силози за изстрелване на дронове-камикадзе.
  • Военноморски капацитет на Ислямската революционна гвардия (IRGC).

Президентът на САЩ Доналд Тръмп коментира акцията пред журналисти в Белия дом, заявявайки, че ударите целят да лишат Техеран от всякаква възможност да застрашава международното корабоплаване. По думите му Вашингтон де факто налага пълна блокада над иранските пристанища, за да гарантира свободния транзит през Ормузкия пролив – най-важната петролна артерия в света.

Ответният удар на Техеран и блокадата на Ормузкия пролив

Конфликтът, който ескалира рязко след пропадането на договореното през юни двустранно споразумение за примирие, вече дава сериозни икономически и военни отражения. Държавната иранска медия IRIB съобщи, че силите на Техеран са отговорили с изстрелването на дронове и крилати ракети, насочени срещу американска военна инфраструктура в Кувейт и Бахрейн. По неофициална информация са атакувани радарни системи и бази, съюзени с американския контингент.

В резултат на новата ескалация световните пазари реагираха светкавично. Международният бенчмарк на суровия петрол сорт Брент отбеляза драстичен скок от близо 10%, надхвърляйки 83 долара за барел – най-високото му ниво от месеци насам. Корабоплаването през Ормузкия пролив на практика е парализирано, а Персийските власти обявиха преминаването за „неосъществимо“ поради рисковете от военни действия.

50 000 американски войници в готовност: Какво следва?

В официалното съобщение на CENTCOM, публикувано в мрежата X, се подчертава, че присъствието на 50-хилядния американски сухопътен, въздушен и военноморски компонент в Близкия изток гарантира, че САЩ остават „нащрек, смъртоносни и готови“ за всякакво развитие. Въпреки огромната концентрация на военна сила, Белият дом изпрати формално известие до Конгреса на САЩ, в което се посочва, че към момента американски наземни войски не са пряко въвлечени в бойни действия на иранска територия, а операциите остават премерени и дистанционни с цел избягване на цивилни жертви.

Анализатори от международни агенции като Ройтерс и Ал-Джазира отбелязват, че макар Тръмп да оставя откресната вратата за евентуални нови дипломатически преговори, Иран заема твърда позиция. Председателят на иранския парламент Мохамад Багер Галибаф и външният министър Абас Арагчи категорично заявиха, че страната им няма да отстъпи управлението на Ормузкия пролив и е готова за продължителна съпротива срещу американския натиск.


Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 24 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Няма

    20 53 Отговор
    страшно, сега Иран ще изстреля 5 тенекии към Кувейт (които я стигнат дотам я не) и ще обяви че е поставил агресора САЩ на колене. Ще разправят как САЩ са разбити и молят със сълзи на очи за мир
  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 11 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 12 Не позволявайте Враждебна

    22 6 Отговор
    Да стане мишена! Ако това не е повод за протести, кое е?
  • 13 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 14 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 15 Ний ша Ва упрайм

    31 7 Отговор
    не си зимаха поука от Сайгон и Кабул тия нашественици
  • 16 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 17 ГОЛЕМ СМЕХ

    10 27 Отговор
    Къде са БРИКС да спрат Тръмп да бомби Иран.

    Коментиран от #21

  • 18 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 19 Гoведата

    28 10 Отговор
    и ционистите пак ще ядат мaмyля. Нeмит!
  • 20 Простият

    17 3 Отговор
    Натуту де е в цялата работа? Янките питаха ли Нату дали са съгласни или направо им казаха ние ще правим каквото си решим, а вие сте длъжни да ни помагате. Със сигурност са информирали поне Урсула и Кая иначе не може да бъде, щото за ЕС няма да има паече от баницата - ех нали съм прозд кво разбирам язе от баница.
  • 21 Хахахаха😂😂😂😂

    19 2 Отговор

    До коментар #17 от "ГОЛЕМ СМЕХ":

    Брикс не са военна организация, Глупчо!😂
  • 22 Иван

    12 3 Отговор
    Май Русия не е убила Линдзи Греъм, май Иран го е убил.
  • 23 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 24 Сауадитска Арабия, Катар, Кувейт, ОАЕ

    13 7 Отговор

    До коментар #18 от "ГОЛЕМ СМЕХ":

    Са джуджета във военно отношение. Два вагона хора. Хусите направиха Саудитите смешни вчера.

    Коментиран от #25

  • 25 хе хе

    2 4 Отговор

    До коментар #24 от "Сауадитска Арабия, Катар, Кувейт, ОАЕ":

    Ще видим.
  • 26 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 27 Тити

    9 11 Отговор
    Внщместо Иранците да печелят пари избраха да ги бомбардират глупав народ.

    Коментиран от #30

  • 28 ФАЛИРАЛАТА АМЕРИКА

    14 7 Отговор
    Може да излезе от дълговата криза само чрез разпалването на световна война.

    Коментиран от #35

  • 29 Мишел

    13 9 Отговор
    САЩ опитаха с бомбардировки да спечелят в Корея и Виетнам и загубиха. Сега само спазват традицията в поредната загубена за тях война.

    Коментиран от #31

  • 30 иранците не са глупави

    6 8 Отговор

    До коментар #27 от "Тити":

    Исляма им мъти главите.
  • 31 хе хе

    3 6 Отговор

    До коментар #29 от "Мишел":

    глупусти

    Коментиран от #34

  • 32 гост

    8 18 Отговор
    Отдавна е време да се закрие тази терористична държава Иран...още е трябвало през 1979 год.когато на власт са дошли тези шизофренични духовници..
  • 33 Боруна Лом

    15 7 Отговор
    КРАВАРСКИ ПИРАТИ И ОТПАДЪЦИ
  • 34 Герги

    3 3 Отговор

    До коментар #31 от "хе хе":

    не му издирявай,колкото да напише нещо.
  • 35 ГОЛЕМ СМЕХ

    5 8 Отговор

    До коментар #28 от "ФАЛИРАЛАТА АМЕРИКА":

    Същата Америка
    Бомби Путин.
  • 36 НЯКОЙ ЩЕ МИ ПРИПОМНИ ЛИ

    7 5 Отговор
    САЩ и Израел защо нападнаха Иран?

    Коментиран от #39, #41

  • 37 К ПЕЙКИ с чалми

    5 4 Отговор
    Нас пак ни казаха че ще сменим световния ред ама пак хванахме сред ния
  • 38 Добро утро, копейки

    5 4 Отговор
    Събудихте ли се? Коментирайте разплетените чалми на бандитите-фанатици…
  • 39 К00ПЕЙКа дименция

    3 3 Отговор

    До коментар #36 от "НЯКОЙ ЩЕ МИ ПРИПОМНИ ЛИ":

    На вас атрофи трябва да се напомня постоянно и защо сесесерето се разпадна🍌🍌🍌
  • 40 Ъъъ

    1 0 Отговор
    "Доналд Тръмп се обяви за „пазител на Ормузкия проток“, обявявайки намерението на САЩ да наложат 20% „такси за сигурност“ на търговските кораби."

    Вчера организацийка някаква, се беше разпенила, че никой не можел да налага такси за преминаване през Ормузкия проток....Я да видим днес, дали аджеба ще заемат същата позиция по отношение на САЩ и таксите?🤣
  • 41 Гост 2.72

    0 0 Отговор

    До коментар #36 от "НЯКОЙ ЩЕ МИ ПРИПОМНИ ЛИ":

    В конституцията на Иран пише, че ислямската република трябва да унищожи Израел. С развитието на иранската ядрена програма, тази цел става изпълнима. След убийството на около 30к протестиращи иранци през януари, Израел приема заплахата за непосредствена и се защитава като унищожава всичко свързано с ядрената програма на Иран, плюс поддържаните от Иран терористични групировки Хамас и Хизбула.
    Защо САЩ се включват? Най-вероятно заради израелското лоби, а може би и заради възможността Тръмп да манипулира борсовите пазари на петрол.
  • 42 А ПРИЕТИЯ ЗАКОН

    0 0 Отговор
    От конгреса на САЩ за не нападение що стана. Трумпака Деми старчето си прави що ще. И СЛЕД ДВА МЕСЕЦА НА МЕЖДИННИТЕ ИЗБОРИ ЩЕ БЪДЕ НАКАЗАН ЯКО. МНОГО СЕ ИЗЛОЖИ. И ЛОШО Е ЧЕ САМО ТОЙ НЕ ГО РАЗБИРА .
  • 43 ха ха

    0 0 Отговор
    американски бомби за благото на другаря им тръмп , преди войната май не е имало такси за "охрана" през пролива