12 Юни, 2015 16:56 872 0

Правителството на Виктор Понта оцеля след вот на недоверие

  • правителството-
  • оцеля-
  • виктор понта

Представителите на управляващото правителство не участваха в гласуването

Правителството на Виктор Понта оцеля след вот на недоверие - 1
Снимка: БТА/Xinhua

Правителството на премиера Виктор Понта оцеля след вот на недоверие в румънския парламент, съобщи Ройтерс.

Това ще осигури политическия имунитет на Понта в рамките на наказателното следствие, което се води срещу него.

Докато дебатът за освобождаването на правителството все още се водеше в парламента, по улиците на Букурещ и други румънски градове излязоха стотици протестиращи, искащи неговата оставка.

Лявото правителство на Виктор Понта има комфортно мнозинство в парламента, подкрепяно от няколко по-малки партии. Вотът на недоверие бе породен от обвиненият срещу румънския премиер, който през миналата седмица беше обвинен във фалшифициране на доклади, пране на пари и конфликт на интереси. Впоследствие неговата оставка беше поискана и от президента Клаус Йоханис.

В румънския парламент присъстваха 417 народни представители, но само 214 от тях  гласуваха, като представителите на управляващата коалиция решиха да не гласуват.  В крайна сметка вотът на недоверие беше подкрепен от 194 депутати, което беше недостатъчно, тъй като, за да мине такъв са необходими гласовете на половината плюс един от общия брой на народните представители от 554-членният парламент.

Само преди дни румънското правителство отхвърли молбата на антикорупционните прокурори за отнемането на имунитета на Виктор Понта, за да могат да бъдат повдигнати обвиненията срещу него.

 


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

Новини по държави: