6 Февруари, 2016 11:50 6 014 39

Първи трансатлантически полет на изтребител F-35

  • първи-
  • италия-
  • f-35

Полетът започна от Италия

Първият си трансатлантически полет направи изтребител – бомбардировач от пето поколение F-35, съобщи Defense News.

Изтребителят е излетял от град Новара, северна Италия. Той имаше междинно кацане в Португалия, след което извърши 7-часов полет до щата Мериленд, САЩ. Самолетът е собственост на Италия, като е бил пилотиран от местен пилот, представен като майор Джанмарко. Въпреки бурният полет с насрещни ветрове от 120 възела, машината се е представила стабилно.

По време на своя полет, F-35 е бил съпровождан от два военно – транспортни самолети C-130 , изтребител Eurofighter Typhoon и два италиански танкера. Това е първият случай, в който F-35 прекосява Атлантическия океан. Майор Джанмарко изрази гордост, че подобно историческо събитие е постигнато от самолет, пилотиран от италиански пилот.

Първи подобен полет трябваше да бъде направен през 2014 г. Тогава обаче САЩ отмени опита, заради повреди в двигателя на една от машините. F-35 е многофункционална бойна машина, проектирана да пренася ядрени бойни глави и технологията „Стелт“. В проекта на САЩ участват Австралия, Великобритания, Дания, Италия, Холандия, Норвегия и Турция. В САЩ самолетът се предлага в три различни модификации: за ВВС, ВМС и морската пехота.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 рес еоод

    0 0 Отговор
    тоя ще ни пази небето
  • 2 Бай Коста

    1 0 Отговор
    Полет в западна посока е винаги много по-тежък от източния. Ветровете не са случайни, а постоянни на определена височина, затова всички опити за околосветско пътешествие с балон са в източна посока. Честито на италианците.
    Дано полетът не е поредната демонстрация на сила и възможности, че с изнервянето на обстановката около Сирия почнахме да си мерим....самолетите. А българите дори не участваме.
  • 3 сссс

    1 0 Отговор
    Вау ! Красавчик !
  • 4 а ся

    0 1 Отговор
    Машала . От ти да купите . Не ония 5 ръка ф16 където и за скраб не са годни .
  • 5 Бай хой

    0 2 Отговор
    На България са нужни четири самолета, което значи още осем с130 и осем италиански танкери плюс осем юрофайтъри. Бря. И ще можем като ги изреждаме всяка година да пресичаме атлантика.

    А както и някои мозъци се изрязаха за преобладаващите ветрове ще се връщат по инерция и ще пестят гориво.

    Туй нато е голяма работа. Кой би предположил че със самолет последно поколение ще може да се прелети атлантика макар и с две цистерни и два транспорта резервни чаркове.

    Ако "новината" се отнасяше за руски състав щеше да е поднесена по следният начин. След зве годишни отлагания и проблеми най после бе прелетян атлантика макар и с придружител истински изтребител, два транспорта и два италиански танкера.

    Коментиран от #6

  • 6 onq s konq

    2 2 Отговор

    До коментар #5 от "Бай хой":

    Хаха!Е няма как "руски състав" да направи подобен полет,щото а е влязъл и с 1 сантиметър в натовска територия,а са го разкулачили със съответната ракета земя -въздех или въвздух-въздух-няма значение.Ама тоя път няма да е Турция,ами ГОЛЕМИЯТ БАТКО:)Както и да е -те и без това са на светлинни години от подобен полет поради липса на "технически капацитет".

    Коментиран от #7, #8, #9, #13

  • 7 гост

    0 2 Отговор

    До коментар #6 от "onq s konq":

    Я да ми обясниш ако се случи така както си написал, (за големия батко) каква точно ще е твоята полза от резултата, КОНЬО ???????
  • 8 Бат Саше

    0 2 Отговор

    До коментар #6 от "onq s konq":

    Като ти чета коментарите от доста време и ми напомняш на малките деца от детската градина..."Моят татко ще набие твоя" А тия "невидимите" стелтове, руснаците отдавна показаха как ги свалят и то със старите си ракети Ц300. Нищо лично, но наистина пълниш форума с еднотипни и излишни коментари. Вече всеки знае какво ще напишеш.
  • 9 До овя върху магарето

    0 2 Отговор

    До коментар #6 от "onq s konq":

    Дали въобще ти е ясно какво значи терминът "разкулачване"?
    Жокер - какво е кулак?
  • 10 purko

    1 0 Отговор
    Ами то Тайфуна е бил там да го охранява от некой руски изтребител, щото това чудо е наблъскано с всякакви технологични чудесии ,ама е маневрено колкото Краз

    Коментиран от #15

  • 11 честно

    0 2 Отговор
    НЕЩО СИ ИЗНАСЯТ ПАРТАКЕШИТЕ КЪМ КЪЩИ
  • 12 бум бам

    0 2 Отговор
    Да пробват с каква скорост могат да се скататаят в къщи като ги ПОДПУКАТ БРАТУШКИТЕ
  • 13 Бай хой

    0 2 Отговор

    До коментар #6 от "onq s konq":

    Дечко те руснаците си летят както искат и над атлантика и над пацифика. Мечките и белите лебеди не се нуждаят от цистерни, далечината на полета им е съответно 15 000 и 12 500 километра.

    Когато прелитат край натовски държави само им изпращат изтребители за да им отдадат почести. И това защото оръжията които носят са също с обхват от хиляди километри. Да ти го кажа по просто като за теб - няма точка на земното кълбо където не могат да достигнат.

    Коментиран от #17

  • 14 голям смях

    2 0 Отговор
    Те ватенките като прелетяха край натовска държава видяхме какво се случи.За по-неграмотните една информацийка.След корейската война ,американски самолет не е губил въздушен бой.След създаването на ф16 през 1973 г. този самолет е унищожил стотици самолети ,а няма нито една загубена битка.Изводите са за мурзилките.

    Коментиран от #16, #18

  • 15 а ся

    2 0 Отговор

    До коментар #10 от "purko":

    Не . Не си прав . Краза е по - маневрен . :)
    Ся сериозно . За ф-22 бил страшна скъпо струваща пръчка . Даже не случайно е спрян от производство . Тоя уж бил по - евтин и маневрен . Пето поколение ,стелт ....... . Истината е че няма кой да ти каже какво точно е . Може да технологично чудо , но може и технологичен провал . Монетата има 2 страни . В Русия казват : Без аналог :) ,а в Щатите : Ние сме лидери във всичко . Ходи разбери кой колко казва истината и кой колко добавя от себе си .
  • 16 6699

    2 0 Отговор

    До коментар #14 от "голям смях ":

    Ник Неима ти е доста интересен . Също е доста интересно от къде я набави тази цялата информация . Питам , да ти дам да прочетеш и другата гледна точка . И чак след това да си направиш някакъв извод . Гледай изводът да е по - в средата и по - умерен . Там е някъде истината .
    Пълна истина никога няма . Въпрос на гледна точка и манипулация .
  • 17 Спиро

    2 0 Отговор

    До коментар #13 от "Бай хой":

    Кои са "мечките" и кои са "белите лебеди"?
    Ама така де, какво толкова си въобразяват ония? Не са ли наясно, че Ну Пагади ако 'фане Мики Маус, направо играта ще му разкаже.
  • 18 честно

    0 2 Отговор

    До коментар #14 от "голям смях ":

    Неграмотнико точно памучните ватенки помагат на Руския солдат да Громи и немци и японци При -40 градуса проста работа ама не е за Прости хора .Панимаеш или нет.

    Коментиран от #21

  • 19 голям смях

    1 1 Отговор
    Това ,че ф16 няма загубена битка не е гледна точка,а жива истина.Някой да е чувал за свален във въздушен бой американски самолет при двете войни в Залива,в Югославската война,в многобройните войни на Израел с арабите,в Либия или където се сетите.Свалените руски железа са стотици.Сигурно не само пилотите са виновни.Колкото до ватенките,това е станало нарицателно име за руснаците и е синоним на бедност и изостаналост.Не случайно наричат Русия бялата Нигерия.Хайде лека нощ...

    Коментиран от #36

  • 20 Бат Саше

    1 2 Отговор
    Добре е преди някой да започне да плюе държава и народ като руския, да помисли кой е той и откъде произхожда. Ако не знаеш да ти кажа. Ако случайно носиш българско име и се самоопределяш като българин, то имаш възможността да се наречеш така точно заради тези "бедни и прости ватенки" руснаците. Ти не произхождаш от бялата Нигерия, а произхождаш от циганската маала, наречена България. А България е циганска маала, защото основната част от българския етнос е изграден от хора като теб и като Коня ако не сте един и същи човек. Крайно непродуктивни байганьовци със спорен интелектуален потенциал, без ясна идентичност и принадлежност, но големи всезнайковци. Та подобни критики и ругатни към хора и нации, които са на космоси от теб, произходът и интелектът ти, те представят в пълната ти ограничена "светлина". Все едно един неграмотен сополив циганин да се изказва по отношение на мен и да ми се присмива...Жалко!!! Не целя и не искам да те обиждам, ти не си виновен.
  • 21 onq s konq

    1 1 Отговор

    До коментар #18 от "честно":

    Ей "Честно",мн ме кефиш с глупостите си!Естествено само ценител-КОЛЕКЦИОНЕР като мен може да те оцени,но все пак по-добре "нещо",отколкото "нищо"-нали така?:)А "бисерчето" ти че НЕ АМЕРИКА С КЕРВАНИТЕ СИ ТОВАРНА ФЛОТИЛИЯ С ПРОДОВОЛСТВИЕ И ОРЪЖИЯ ЗА РУСКАТА "ЧЕРВЕНА АРМИЯ" И СИСТЕМНИТЕ БОМБАРДИРОВКИ С "ЛЕТЯЩИТЕ КРЕПОСТИ"/СОФИЯ ГИ ПРОБВА,МАКАР И БЕГЛО/,НЕ АНГЛИЯ С ДЕСАНТИТЕ СИ ПРЕЗ ЛАМАНША,НЕ ФРАНЦИЯ И СКАНДИНАВИЯ СЪС САМООТВЕРЖЕНИТЕ СИ ПОДРИВНИ И ПАРТИЗАНСКИ ДЕЙСТВИЯ И МНОЖЕСТВОТО ЖЕРТВИ ,А...помучните ватенки,...погнали на руския солдат...какво да направи?!...ДА СПЕЧЕЛИ ВОЙНАТААА:)Йессс-У-НИ-КАТ!!!...

    Коментиран от #23, #26, #29

  • 22 голям смях

    1 1 Отговор
    Бат Саше,като написа тези глупости стана ли ти по-хубаво.Как да наречеш най-голямата и най-богата страна в света със 140 млн. население ,която има БВП по-малък от този на Бавария .Провинция с 13 млн. население и 70000 км.кв. територия.Точно затова наричат Русия бялата Нигерия ,а руснаците ,африканците на Европа.Аз съм българин и не мога да нарека страната си циганска маала,но явно ти си поредния безродник ,който се кланя на рубладжийските господари.Интересно,защо в тази циганска маала живеят 300000 негри от Русия.Между другото за Нигерия е срамно да я сравняват сРусия,защото руската мизерия е уникална.Ако не си ходил иди и виж.Бедна ти е фантазията.Хайде със здраве
  • 23 Бай хой

    0 2 Отговор

    До коментар #21 от "onq s konq":

    Пак си преписвал от където не трябва.

    Да американците разрушиха стотици градове и убиха милиони жени деца и старци. Това се очаква от изроди и изверги. Това извършиха и в Япония.

    Докато СССР воюваше и постигаше победи на фронтовете срещу военни, сащ извършваха геноцид и военни престъпления срещу човечеството. Така действат и сега. Бомбардират цивилни населени райони. Това е чиста проба тероризъм. Научиха на тероризъм и арабите.

    Сасипаха десетки страни като пуерто рико, хаити, сомалия, ирак, афганистан, сирия, югославия, България, никарагуа, хондурас, панама,йемен,мали. Не успяха в северна корея, виетнам, куба, венецуела.Те поне си гледат техният интерес.

    А и в България има същества които за жълти стотинки продават ресурси и търговия и икономика на колонизаторите.

    Коментиран от #25

  • 24 Бат Саше

    0 2 Отговор
    Аз на руснаци не се кланям и никога не съм се кланял. Не се кланям на никого, но и не плюя Русия, защото от позицията ми на българин нямам право и основание да го правя. В исторически план съм привърженик на нацистка Германия, което малко се разминава с Русия, но съм българин точно заради този беден руски народ. А страната ни приятелю, стана циганска маала заради "евроатлантическата политика и ценности" и техните поклонници. Виждаме как целият континет става циганска маала, заради братята американци и техните европейски мекерета. А ние много скоро няма да имаме държава точно заради тях. И ти като "патриот" продължавай да им се кланяш. А тъпите руснаци не ги мисли, тях ще ги има докато има хора на Земята. Колкото до коментарите за Русия, просто трябва да имаш нивото и основанието да го правиш, щото иначе идва малко смешно. Отнася се за всичко и всяко мнение, което изказва човек. Така поне мисля аз.
  • 25 onq s konq

    1 0 Отговор

    До коментар #23 от "Бай хой":

    Аве Хой Бай от Китай...Седнал си да ми плачеш за Рико от Порто Рико ,а не виждаш че ще изритаме БСП-то от парламента, а Атака директно ще я забраним!?Та какво ще правиш без ОПОРНИТЕ СИ ТОЧКИ БЕ ДЪРВЕН ФИЛОСОФ?Бе ходи бачкай да си нахраниш челядта вместо да бистриш неща които не са за акъла ти,че като чуя такива като тебе изгонени от вкъщи да се оплакват на кучето си "само ти си ми приятел" и ми се свива сърцето!:)

    Коментиран от #27

  • 26 честно

    0 2 Отговор

    До коментар #21 от "onq s konq":

    На първо време се информирай Колко жертви са дадени от Us на западния фронт и колко жертви са дали Руснаците на източния Разликата е Десетки Пъти в "полза" на Руснака и как Кьолн е Изпепелен от Американците заедно С 50000 беззащитни немски жени деца и старци Изпепелен с хората вътре .Стана отново ясно че НИЩОТО май се оказа Опашаткоооо?????!!!!!:::

    Коментиран от #30

  • 27 бум бам

    0 1 Отговор

    До коментар #25 от "onq s konq":

    А пък ние ти обещаваме Безплатен обед в нашата КОМУНА за Чукане на Павета Докато си жив
  • 28 голям смях

    1 0 Отговор
    Бат Саше,не са ни виновни европейските ценности,а тези които ни управляват .Как така всички бивши соц. страни си стъпиха на краката и привлякоха милиарди евро инвестиции,откриха се стотици заводи включително и много автомобилостроителни и за електроника,а у нас се чака да откраднем еврофондовете.Къде са Словения,Чехия,Полша,Унгария и всички останали.Някои вече се мерят със старите страни членки,а ние кретаме с 200 евро заплати.Няма по-крадливо племе от българския комунист и родата им.Те и техните руски господари са воденичния камък на вратовете ни.Между другото ,най-бедните държави в Европа са православните и това не е случайно,но това е друга конспиративна теория.

    Коментиран от #33

  • 29 генерала

    1 0 Отговор

    До коментар #21 от "onq s konq":

    Война се печели с ТТ подготовка Кадърен Команден състав Т 34 Катюши и Бърз обоз с с доставка за оръжие и храна .Патриотизма е задължителен .Дезертьори и ШПИОНИ се Разстрелват на Место
  • 30 onq s konq

    1 1 Отговор

    До коментар #26 от "честно":

    Е няма се вкарам във филма ти да броя 50хил "беззащитни жени ,старци и деца" изпепелени в Кьолн,но за домашно ще ти задам простичкия въпрос:След като "това изпепелено","онова изпепелено",КАКВА Е ЗАСЛУГАТА НА ЧЕРВЕНАТА АРМИЯ ЗА ПОБЕДАТА НАД ГЕРМАНИЯ?...Освен забиването на съветското знаме на Райхстага от един Иванушка,на чиято ръка ясно се вижда на снимката сваления часовник от мъртъв германец?Аре че отивам да крада,щото времето е пари:)

    Коментиран от #31

  • 31 пацо

    0 2 Отговор

    До коментар #30 от "onq s konq":

    '''''Аре че отивам да крада,щото времето е пари:) '''''' --- дано да те гепят и да ти начупят кухата лейка :)
  • 32 Гост

    1 2 Отговор
    Не те знам с коня ли си или с козите, но световно известен факт е, че заслугата на червената армия за победата над Германия е, че те побеждават Германия, знамето го забива Мелитон Кантария не Иванушка и не знам как от снимка правена преди толкова години позна, че часовникът е свален от мъртъв германец, стига излагации.
  • 33 Бат Саше

    1 2 Отговор

    До коментар #28 от "голям смях ":

    Не са ни виновни даже и комунетата, щото и те преди да станат комунета са българи. Виновни сме всички ние, защото сме мноого прост народ. И сегашната ситуация го доказва. Само виж какво се случва от една тъпа статия за някакъв самолет. Смешно ми стана като се замислих. Готови сме да се оплюем хубаво, да се разделим на какви ли не, добре че в нета не можем да се сбием... Ето това сме ние - българска пасмина. Откакто са ни освободили руснаците се делим на русофили и русофоби, фашисти и комунисти, прости и умни, народ и политици, богати и бедни... А никой от това просто племе не осъзнава, че след семейството му, най-близкия негов човек е този, с когото споделя етническия си произход и националната си идентичност. И ти и аз, и Коня, и всички останали дето се плюем и обвиняваме сме едно цяло и сме много по близки отколкото руснаци, американци, европейци и тн. Но истината е, че липсата на достатъчно интелект и култура ни пречи да го осъзнаем още. За това не можем да бъдем нация, да работим за общото си благо, да създадем общество, което да не допуска крадлива комунистическа челяд по ръководни постове и тн. Няма и да имаме сигурно. А руснаците, на които се смеете са с близък до нашия манталитет, затова са бедни, но те поне имат национална идентичност и са патриоти. За това е смешно да се смеете, защото в случая и поговорката "ПРИСМЯЛ СЕ ХЪРБЕЛ НА ЩЪРБЕЛ" не важи, защото не сме дори и хърбел...
  • 34 Бат Саше

    1 2 Отговор
    Стига сме се карали, че ще фана да го сваля накрая тоя чупен стелт, с тенката дядова пушка, да се маща....

    Коментиран от #35

  • 35 Монго

    0 2 Отговор

    До коментар #34 от "Бат Саше":

    Бат Саше, някои даже и майтап не носят, като е на краварски гръб. Това са платените тролчета, така е -8...
  • 36 Монго

    0 2 Отговор

    До коментар #19 от "голям смях ":

    Драги ми смехурко ето ти снимка на свален Ф16 над бивша Югославия. Има го изложен в музей, ако не вярваш да идеш да го видиш.
    https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/58/F-16_tail.jpg
  • 37 До коментар 36

    0 3 Отговор
    Драги ми смехурко, над Югославия беше свален самолет Ф-117, който няма нищо общо с Ф-16. Първият е изтребител -бомбандировач с технология Стелт, която не му помогна тогава. Другият Ф-16 е изтребителен самолет с по-висока скорост и маневреност. А за ф-15 Ийгъл се говори , че не е свалян в бойни условия. Чети малко. От Ф до Ф има голяма разлика.

    Коментиран от #39

  • 38 Бат Саше

    1 2 Отговор
    Е човекът и линк със снимка ти е сложил даже, ти пак не вярваш. Това, че Ф-117(НЕСВАЛЯЕМИЯ) беше свален, не означава, че Ф-16 не е свалян. Нито една от двете супер сили не разполага с извънземни технологии, пред които другия е безсилен. Все пак живеем на една планета и военните технологии се развиват сравнително еднакво. А най-високо технологичните и скъпи оръжия се оказват не толкова ефективни по време на война. Казаха го отдавна руснаците за безумно скъпите стелтове и даже го показаха още когато самолетът беше представен като НЛО. Още по ярък пример за военна ефективност е Т34 (малкият и опростен съветски танк, който се изправя пред "Тигър"- технологичното чудо, без аналог за времето си и извоюва разгромяваща победа именно с евтиното си многобройно производство и лесната поддръжка, плюс една революционна наклонена броня.
  • 39 Монго

    0 0 Отговор

    До коментар #37 от "До коментар 36":

    https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/58/F-16_tail.jpg
    Още веднъж ти давам линка с надежда да разгледаш снимката и да прочетеш написаното. Благодаря все пак за нравоучението от твоя страна, но акъл от хора с IQ, колкото номера на обувките им не взимам.