Гласът на Курт Валдхайм и до днес се носи из космоса – сондите „Вояджър“ разнасят неговото послание „В името на народите“. През 1977 тогавашният генерален секретар на ООН отправя универсален призив за „мир и приятелството“.
През 1987 година обаче САЩ де факто забраниха на Валдхайм, който междувременно бе избран за президент на Австрия, да влиза на тяхна територия. От този момент нататък и много други държави, сред които е и Федерална република Германия, започнаха да отбягват контактите с него.
Политическият скандал около Курт Валдхайм бе предизвикан от сведения за ролята му по време на нацистката диктатура и като офицер на Вермахта. Те се появиха в навечерието на австрийските президентски избори през 1986 година.
Разкритията за миналото на Валдхайм
Австрийското списание „Профил“ беше първото, което публикува документи с разкрития за миналото на политика. От тях ставаше ясно, че след „Аншлуса", т.е. присъединяването на Австрия към Третия райх, през март 1938 Валдхайм е членувал в нацистки организации.
По-късно и Световният еврейски конгрес в Ню Йорк представи доказателства, че Валдхайм очевидно е знаел за екзекуциите на партизани в тогавашна Югославия, както и за депортирането на евреи в Гърция през 1943-та.
Самият Валдхайм отрича всички обвинения и твърди, че във Вермахта просто е „изпълнявал задълженията си, подобно на стотици хиляди други австрийци“. Появяващите се все нови разкрития той нарича „клеветническа кампания“.
Тактиката за потулване на истината накара тогавашният канцлер на Австрия Фред Синовац много саркастично да заяви: „Приемаме за сведение, че той самият не е бил в щурмовите отряди на SA – само конят му е бил там". А след избора на Валдхайм за президент, Синовац подаде оставка в знак на протест.
Валдхайм, който е номиниран като кандидат за президентския пост от Австрийската народна партия, печели изборите с лозунга „Въпреки всичко!“. Срещу него по онова време има масови протести - най-вече на млади хора. Поддръжниците на Валдхайм реагират на техните упреци с обиди и отявлен антисемитизъм. И до днес „Аферата Валдхайм“ е повратен момент в новата история на страната.
Промяна в настроенията
Ева Менасе, авторка на книга за събитията от 1986, ги сравнява с изригването на вулкан. „Чрез тях се разкри обвързаността на страната с нацисткия режим. Възрастните отново се конфронтират с миналото, а младите са изумени от това колко много неща са били укривани.“ Настъпва радикална промяна в позицията на обществото и на официалната политика – австрийците постепенно отхвърлят предишното си убеждение, че са били „първата жертва на Хитлер“.
„Днес никой вече не би оспорил факта, че австрийците са били съучастници“, казва Ева Менасе. Нещо повече – те са били много силно представени в репресивната машина на нацистите - например сред комендантите на концентрационните лагери. Що се отнася до Курт Валдхайм, Ева Менасе задава и един принципен въпрос: „Как е възможно човек като Валдхайм в продължение на десет години да бъде генерален секретар на ООН?“.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 гжгж
10:28 22.06.2020
2 Гошо
10:32 22.06.2020
3 Дойчо Велев
10:33 22.06.2020
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 Вельо Дойчев
10:48 22.06.2020
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 Този коментар е премахнат от модератор.
8 Путин
Интереса клати феса
15:19 22.06.2020