След напрегнати преговори днес Европейската комисия постигна споразумение с Обединеното кралство относно условията на бъдещото му сътрудничество с Европейския съюз.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви: „Важно беше да се борим за това споразумение, тъй като сега то е справедливо и балансирано и ще защити нашите европейски интереси, ще гарантира лоялна конкуренция и ще осигури така необходимата предвидимост за нашите рибарски общности. И накрая, можем да оставим Брекзит зад нас и да погледнем към бъдещето. Европа продължава напред.“
Главният преговарящ на Европейската комисия Мишел Барние добави: „Стигнахме до края на един много интензивен четиригодишен период, особено през последните девет месеца, по време на който договорихме организираното оттегляне на Обединеното кралство от ЕС и съвсем ново партньорство, за което в крайна сметка се споразумяхме днес. Защитата на нашите интереси беше водеща и централна по време на тези преговори и се радвам, че успяхме да го направим. Сега е ред на Европейския парламент и на Съвета да изразят мнението си по това споразумение.“
Проектът на споразумение за търговия и сътрудничество се състои от три основни стълба:
- Споразумение за свободна търговия: Ново икономическо и социално партньорство с Обединеното кралство
- Ново партньорство за сигурността на нашите граждани
- Хоризонтално споразумение относно управлението, наречено „Рамка, която ще устои на изпитанията на времето“
Споразумението обхваща не само търговията със стоки и услуги, но и широк кръг от други области, като инвестициите, конкуренцията, държавната помощ, данъчната прозрачност, въздушния и автомобилния транспорт, енергетиката и устойчивостта, рибарството, защитата на данните и координацията на социалната сигурност. В него се предвиждат нулеви мита и нулеви квоти за всички стоки, които отговарят на съответните правила за произход.
Двете страни поеха ангажимент да осигурят стабилни равнопоставени условия чрез поддържане на високи равнища на защита в опазването на околната среда, борбата с изменението на климата и ценообразуването на въглеродните емисии, социалните и трудовите права, данъчната прозрачност и държавната помощ, с ефективно прилагане на национално равнище, задължителен механизъм за уреждане на спорове и възможност и двете страни да предприемат коригиращи мерки. В областта на транспорта споразумението предвижда непрекъсната и устойчива въздушна, пътна, железопътна и морска свързаност, въпреки че достъпът до пазара е под това, което предлага единният пазар. Тя включва разпоредби, които да гарантират, че конкуренцията между операторите от ЕС и Обединеното кралство се осъществява при равни условия, така че да не се подкопават правата на пътниците, правата на работниците и безопасността на транспорта.
Що се отнася до координацията на социалната сигурност, споразумението има за цел да гарантира редица права на гражданите на ЕС и на гражданите на Обединеното кралство. Това се отнася за граждани на ЕС, които работят, пътуват или се преместват в Обединеното кралство, както и за граждани на Обединеното кралство, които работят, пътуват или се преместват в ЕС след 1 януари 2021 г. ЕС и Обединеното кралство постигнаха съгласие по нова рамка за съвместно управление на рибните запаси във водите на ЕС и Обединеното кралство. Обединеното кралство ще може да продължи да развива британските риболовни дейности, докато дейностите и поминъкът на европейските рибарски общности ще бъдат защитени и природните ресурси ще бъдат запазени.
В областта на енергетиката споразумението предоставя нов модел за търговия и взаимосвързаност с гаранции за открита и лоялна конкуренция, включително по отношение на стандартите за безопасност за офшорните инсталации и производството на енергия от възобновяеми източници. И накрая, споразумението дава възможност на Обединеното кралство да продължи да участва в редица водещи програми на ЕС за периода 2021—2027 г. (които подлежат на финансово участие от страна на Обединеното кралство в бюджета на ЕС), като например научно-образователната програма „Хоризонт Европа“.Споразумението за търговия и сътрудничество гарантира целостта на единния пазар и неделимостта на четирите свободи на движение (на хора, стоки, услуги и капитали).
Предстоящи големи промени: Подготовка на 1 януари 2021 г.
Дори с новото споразумение, на 1 януари 2021 г. ще настъпят големи промени. На тази дата Обединеното кралство ще напусне единния пазар на ЕС и митническия съюз, както и всички политики и международни споразумения на ЕС. Свободното движение на хора, стоки, услуги и капитали между Обединеното кралство и ЕС ще бъде прекратено. ЕС и Обединеното кралство ще формират два отделни пазара; Две отделни регулаторни и правни области. Това ще създаде пречки пред търговията със стоки и услуги и пред трансграничната мобилност и обмен, които понастоящем не съществуват и в двете посоки.
Следващи стъпки
Влизането в сила на Споразумението за търговия и сътрудничество е въпрос от особена спешност. Обединеното кралство, като бивша държава членка, има обширни връзки със Съюза в широк спектър от икономически и други области. Ако след 31 декември 2020 г. няма приложима рамка, уреждаща отношенията между Съюза и Обединеното кралство, тези отношения ще бъдат значително нарушени в ущърб на физическите лица, предприятията и другите заинтересовани страни.
Преговорите успяха да приключат едва на много късен етап преди изтичането на преходния период. Този късен график не бива да застрашава правото на Европейския парламент на демократичен контрол в съответствие с Договорите. С оглед на тези извънредни обстоятелства Европейската комисия предлага споразумението да се прилага временно за ограничен период от време до 28 февруари 2021 г.Комисията бързо ще предложи решения на Съвета относно подписването и временното прилагане, както и относно сключването на споразумението. След това Съветът, като гласува с единодушие между всички 27 държави членки, ще трябва да приеме решение, с което да разреши подписването на споразумението и временното му прилагане, считано от 1 януари 2021 г. След приключването на този процес Споразумението за търговия и сътрудничество между ЕС и Обединеното кралство може да бъде официално подписано. След това Европейският парламент ще бъде приканен да даде одобрението си за споразумението. Като последна стъпка от страна на ЕС Съветът трябва да приеме решението за сключване на споразумението.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Дед
Коментиран от #3
18:27 24.12.2020
2 GB.......ГУД БАЙ.......
18:28 24.12.2020
3 АНТИДЕД
До коментар #1 от "Дед":
ТОВА ДА НЕ ТИ Е....СССРКоментиран от #11, #21
18:28 24.12.2020
4 чичо Мичо
18:30 24.12.2020
5 Аве Майн Кампф
Коментиран от #7
18:35 24.12.2020
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 А ти
До коментар #5 от "Аве Майн Кампф":
Какво точно очакваш!??Ясно е ,че на британците ще се гледа като на равностоен партньор,с подобаваща икономика и потенциал за взаимоизгодност!Ма като ти гледам ника , що ли ти обяснявам неща като за деца!Много поздрави на цялото заведение на 4 км!Коментиран от #25
18:49 24.12.2020
8 Бубу
Коментиран от #17
18:49 24.12.2020
9 Даааааа
Коментиран от #10
18:50 24.12.2020
10 123
До коментар #9 от "Даааааа":
Кой е тоя Баце? Само го повтаряш, но не става ясно за батко ти ли говориш, за брат ти ли Баце ли говориш! Важното е че си се разбираш сам!18:55 24.12.2020
11 Stéphanie 🎲
До коментар #3 от "АНТИДЕД":
Дед е прав 😉 Френският философ Мишел Онфре (Michel Onfray) и историкът и антрополог Емануел Тод (Emmanuel Todd) са сред най-видните критици на европейския проект. Те смятат, че Евросъюзът е обречен на гибел заради твърде големите различия в историческите традиции, психологията и начина на живот на европейските нации. Подобно на СССР през ХХ век Евросъюзът се спъна в човешкия фактор и не можа да наложи идеологията си върху народите на "империята". Двамата обръщат внимание на един учудващ и показателен факт: формирането на ЕС през февруари 1992 година практически съвпадна по време с разпада на друга "империя" - Съветският съюз (краят на декември 1991 г.). Случайно ли е такова съвпадение? Или ЕС е решил да поеме от СССР щафетата и да предложи свой проект за обединяване на народите?Замисъл е бил благ: "бащите основатели" на ЕС Робер Шуман и Жан Моне са мечтаели да се преодолеят вековните конфликти на континента и да създадат "Европа на народите". Но днес този проект претърпява крах
Коментиран от #13
18:56 24.12.2020
12 no name no face no number
18:59 24.12.2020
13 Я вземи си обнови данните че ставаш смеш
До коментар #11 от "Stéphanie 🎲":
Идеята е много по отдавна!И откъде накъде "претърпявал" край!???Ванга ли те светна за бъдещи събития!????Коментиран от #15
19:03 24.12.2020
14 *"*"*"*"*
Вървят Точно по стъпките на USSR.
Същата, бюрокрация и тромавост във почти всичко.
4-ри Години, заради едно решение, за това, че Н0сраната британия трябва да чака ,на Северна Ирландия да й Кефне решение, така наречената и тиражираа толкова дълго време (Предпазна клауза) за да каже някакъв отговор на EU?!?!
В дъното на цялата тая мизерия стой тва тъп0то бай ти жан Клод юнкер (ишияса)
Същият обича бая Българска ракия и да рисува на 'пиано'..връз',салфетка с Б.М БорисОФ в местее!
USSR е основан 1922 лето, Finnlad (SUOMI) членува в СССР и го напуска 1924 лето Господно.
19:06 24.12.2020
15 Stéphanie 🎲
До коментар #13 от "Я вземи си обнови данните че ставаш смеш":
Евросъюзът има своя флаг, своя девиз "Единство в разнообразието", свой химн, своя идеология (неолиберализма), своя конституция (Римският договор), своя валута (еврото), свой парламент в Страсбург и свое правителство (Еврокомисията) в Брюксел. Евросъюзът има и своите "бащи основатели (Робер Шуман и Жан Моне), своите апостоли (Конрад Аденауер, Франсуа Митеран, Жак Делор), активни пропагандисти, изкласили от май 1968 г., като Даниел Кон-Бендит, интелектуалци (Жак Аттали) и цялата европейска журналистика, придържаща се към неолиберални възгледи.Показателно е, че в името на това "свещено имперско чудовище" сега е забранено да се защитават интересите на националните държави и нации. Иначе ще те нарочат за националист, ксенофоб, расист и дори неонацист. На практика
Коментиран от #16
19:11 24.12.2020
16 Явно обнови данните си
До коментар #15 от "Stéphanie 🎲":
А, така!Не говори алабализми!Верно е,че нашенецът е прост , ама не е проЗД!Не манипулирай ,съпоставяйки СССР с Европейския съюз! Интересите на общото благо са винаги над националното! Ако си малко образован примерно,би потърсил аналогии в историята!!И да те улесня...защо Византия измисли азбука и ограмоти славяните!??Ако ти е трудно упражнението, кажи!Ще ти се доубясни.Коментиран от #19
19:24 24.12.2020
17 Joсо
До коментар #8 от "Бубу":
Няма да плаща, ама няма и да получава. Повече взимаха отколото даваха.Ще мрияат
19:30 24.12.2020
18 Отлюспването ще продължи
19:45 24.12.2020
19 Този коментар е премахнат от модератор.
20 Този коментар е премахнат от модератор.
21 Де Факто
До коментар #3 от "АНТИДЕД":
евроГЕЙския съюз по простотия, корупция и чиновнически произвол изпревари дори и СССР.19:57 24.12.2020
22 Този коментар е премахнат от модератор.
23 Слави
20:15 24.12.2020
24 тайна майна
нежду другото да ме извиняват гърците с тяхните 1000 богове като във индия и че знаят историята на балканите дето и те самите не знаят че е така ха-ха
20:38 24.12.2020
25 Четвътия райх
До коментар #7 от "А ти":
Явно добре познаваш 4-ти километър като перманентен негов пациент , та хайде весели празници , там сигурно ви черпят обилно с цветни хапченца .23:04 24.12.2020
26 Глей ти
01:25 25.12.2020
27 ира
08:41 25.12.2020
28 свобода
08:42 25.12.2020
29 Лисичи съюз
08:49 25.12.2020
30 мюмюн
13:07 25.12.2020