31 Март, 2021 17:39 2 226 5

Има ли изход от политическата криза в Израел

  • израел-
  • бени ганц-
  • ликуд-
  • бенамин нетаняху

Дългата патова ситуация остави страната с 9,3-милионно население със зле функциониращо правителство в продължение на дълъг период от време

Има ли изход от политическата криза в Израел - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА

Израелският президент Реувен Ривлин обяви в понеделник, че следващата седмица ще започне консултации с политическите партии с надежда да разреши патовата политическа ситуация след изборите, пише Лори Келман от "Асошиейтед прес", цитирана от БТА.

Президентският пост в Израел е като цяло церемониална длъжност. Но след парламентарни избори президентът носи отговорността да избере партийния лидер с най-добри шансове да състави правителство, което да сформира коалиция с мнозинство в 120-местния парламент.

Това обикновено е лесно решение, като лидерът на най-голямата отделна партия обикновено бива избран да получи номинацията за съставяне на правителство. Но след като изборите миналия вторник не доведоха до ясен път за сформиране на управляващо мнозинство, Ривлин ще бъде изправен пред трудна задача.

"Ликуд" на премиера Бенямин Нетаняху е най-голямата партия, с 30 места. Но заедно с традиционните си националистически и ултраортодоксални съюзници той си осигурява едва 52 места в парламента.

Противниците на Нетаняху спечелиха 57 места, също недостатъчно за мнозинство, а две партии не са се ангажирали с никоя страна.

Канцеларията на Ривлин заяви, че той ще проведе двудневни консултации с всички партии, започващи в понеделник. Два дни по-късно той се надява да обяви избора си за сформиране на нова коалиция. След това посоченият от него премиер ще има до шест седмици, за да постигне коалиционно споразумение с други партии.

Това не е лесна задача предвид израелския калейдоскоп от променящи се съюзи и съперничества. Фракциите, които се противопоставят на Нетаняху, имат по-малко общо помежду си от десните, които могат да се присъединят към него.

А подкрепата за най-дълго заемалия поста израелски премиер, който е обвинен в корупция, отслабна.

Консултациите на Ривлин ще съвпаднат с подновяването на делото срещу Нетаняху. В понеделник се очаква свидетели да започнат да дават показани срещу Нетаняху на фазата на представяне на доказателствата - нещо, което може да бъде както посрамващо, така и времеемко за изпитващия затруднения премиер. Нетаняху отхвърля всички предявени му обвинения.

Отговорът на въпроса дали Израел може да сформира правителство може да не стане известен в продължение на седмици, като оставя открита възможността да се стигне до пети избори за по-малко от две години.

Партийните лидери вече започнаха задкулисни преговори, макар че разговорите изглежда са в началната си фаза.

В понеделник Нетаняху получи например подкрепата на ултраортодоксалната партия "Шас". Но тази партия редовно е заемала неговата страна и подкрепата ѝ се очакваше от мнозина.

Опозиционният лидер Яир Лапид, лидер на центристката партия "Йеш Атид", проведе срещи с други партийни лидери.

Но истинската драма ще зависи от решенията на фигурите, които имат потенциал да определят следващия лидер.

Те включват Мансур Абас, лидер на малка арабска ислямистка партия, която не зае ничия страна, както и някогашните съюзници на Нетаняху, превърнали се в негови противници - Нафтали Бенет от "Ямина", Гидеон Саар от "Нова Надежда" и Бени Ганц, лидер на партията "Синьо и бяло".

Ако има нещо, за което всички те са съгласни, то вероятно е, че Израел не трябва да провежда пети избори.

Продължителната патова ситуация остави страната с 9,3-милионно население със зле функциониращо правителство в продължение на дълъг период. Въпреки че Израел получи похвали за неотдавнашното провеждане на успешна кампания за ваксинация срещу коронавируса, той изпитва затруднения да формулира ясна политика и е спъван от липсата на съответен бюджет.

Тази седмица властта ще бъде поета отново от временно правителство, докато не бъде съставена коалиция на мнозинство или не се проведат нови избори. От временните правителства се очаква да поддържат статуквото и да избягват важни политически решения или действия, които могат да спъват едно бъдещо правителство.

Ако нито една партия не успее да сформира правителство, както се случи след парламентарните избори през 2019 г., Кнесетът се разпуска и до три месеца се свикват нови избори. В този случай временното правителство ще продължи да ръководи страната.


Поставете оценка:
Оценка 1 от 1 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Гост

    5 1 Отговор
    Да дойдат в България, да видят какво е истинска криза. Тия са разглезени богаташчета.
  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 Има решение

    3 0 Отговор
    Биби в затвора и Израел продължава напред
  • 4 Exodus

    1 1 Отговор
    Да сложат пак Мойсей за 40 години.
  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.