10 Януари, 2022 13:30 4 308 11

Ниска или висока заплата: от какво зависят доходите в Германия

  • заплата-
  • германия-
  • пари-
  • доходи-
  • работа-
  • ниски заплати

В хотелиерството и ресторантьорството плащат зле, а най-високите доходи в Германия са в публичния сектор, индустрията и финансовото дело. От какво още зависят трудовите възнаграждения?

Ниска или висока заплата: от какво зависят доходите в Германия - 1
Снимка: Shutterstock

Работиш по цял ден, а заплатата ти накрая: жалка работа. Такава е реалността за 18,7% от хората на пълна трудова заетост в Германия, показва едно проучване на Института за икономически и социални изследвания (WSI), който е близък до германските синдикати. За българските граждани, които работят в Германия, данните са доста отрезвяващи. Според проучването, зле платени са онези хора, които при пълна трудова заетост получават по-малко от 2284 евро брутна месечна заплата. Такова заплащане е с над една трета по-ниско от средния месечен доход за хора на трудов договор и пълен работен ден, които плащат своите социални осигуровки в Германия. Според официалната статистика, средната брутна заплата в страната през 2020 година е възлизала на 3975 евро.

Сегментът на ниско заплащане се свива

Многозначителен факт е, че определени групи от трудещото се население в Германия са особено засегнати от по-лошо заплащане, макар че работят на пълен работен ден. Става дума за жените, за младите хора, за чужденците без германско гражданство и за онези, които нямат завършена професионална квалификация. Освен това в Източна Германия процентът на зле платените хора продължава да е по-висок, отколкото в Западна. Добрата новина гласи: делът на хората, които получават ниски заплати в Германия, спада. „През последните години успешно се свива сегментът на нископлатените хора“, казва авторът на проучването Хелге Емлер. В Източна Германия този процес върви дори по-бързо.

Проучването констатира, че над 25% от жените и само около 15% от мъжете попадат в групата на нископлатените хора на пълен работен ден в Германия. Но и сред по-високите заплати разликата между половете си казва думата: според официалната статистика, средното брутно заплащане при мъжете за цялата страна възлиза на 4146 евро месечно, а при жените - на 3578 евро. Но важна роля за трудовото възнаграждение играе, разбира се, и професионалната квалификация. Ако сред висшистите едва 5 на сто получават ниски заплати, сред хората с професионално образование този процент е над 17 на сто, а сред онези, които нямат никаква квалификация, цели 40%. Добрата заплата в Германия много зависи от това къде живееш и работиш. В градовете и в гъстонаселените индустриални региони, където са концентрирани големи работодатели от сферата на промишлеността, финансите, администрацията и научното познание, процентът на работещите с ниско възнаграждение е съвсем малък.

Огромни разлики

Особено интересни са данните за различните професии. Там разликите в заплащането са гигантски. Прави впечатление, че най-засегнати от лошото заплащане са две категории работещи на пълен работен ден: хората в хотелиерството и ресторантьорството и пренаетите или командировани работници. Впрочем, тъкмо в тези две групи, където с ниско заплащане трябва да се примиряват около 68-69% от хората, попадат и много български граждани. Повече от половината заети в селското и в горското стопанство също получават ниски възнаграждения. Докато най-слабо засегнати от лошо заплащане са работещите в публичния сектор, във финансовото и застрахователно дело, в металургията и в електро-индустрията.


Поставете оценка:
Оценка 4.1 от 9 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 бат рамбо

    21 3 Отговор
    Хаххаха, да дойдат в България да видят, какво е и ще спрат да се оплакват.
  • 2 ДА ИЗМЕТЕМ крадливата пасмина ГЕРБ

    17 6 Отговор
    Ами елате да работите в България тогава...
  • 3 секурити

    13 7 Отговор
    За това доста българи работят там и нямат намерение да се връщат!
  • 4 Канадецо с гелосания перчем

    22 3 Отговор
    В германия работят турци, поляци, румънци и българи, за по €1000-2000, а германците са гейтаци, които си завират предмети в багажника и живеят от наеми на апартаменти. Третата група са черните африканци, които живеят от социалните помощи и се друсат. От време на време, сороснята ги захлебва да правят безредици, чупят и крадат магазини, палят коли.
  • 5 русенец

    18 5 Отговор
    Работил съм в Германия и всичките ми немски колеги събираха пари, късайки от залъка си, че да емигрират в България. Тия простотии в статията от ДВ ли са?
  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 Ю.кортес

    10 1 Отговор
    В Западна Европа най ниски са заплатите в Германия...те и за това германците бягат да работят по Швейцария Белгия Скандинавия Великобритания.Лекарите и инженерите им се изнесоха за САЩ Канада Австралия.Сега дирят бели роби и за бачкатори и за специалисти.
  • 8 Мхм

    6 1 Отговор
    И къде пише че всички трябва да работят в Германия за благосъстоянието на 5 немски охранени фамилии изживяващи се като наследници на ВИлхелм завоевателя какви с атия уанабите да го ду хат студен
  • 9 Дедо Пене

    5 3 Отговор
    Средна месечна заплата в ГФР - 8000лв., а в България - 1500лв т.е. 5,5 пъти по-ниска. Българският месечен доход е толкова заради високите заплати в София!
  • 10 Дедо Пене

    0 5 Отговор

    До коментар #6 от "Hess":

    Средната пенсия в България е 290евро, задник.

    Коментиран от #11

  • 11 1234

    3 0 Отговор

    До коментар #10 от "Дедо Пене":

    Ех, че много бре, как ще успеят да ги изхарчат нашите пенсионери?!
Новини по държави: