Москва и Киев договориха създаването на хуманитарни коридори за евакуация на мирното население от зоните на сраженията. Това е основният резултат от вчерашния втори кръг на руско-украинските преговори. Страните се разбраха по време на евакуацията огънят в тези сектори временно да бъде спрян, обобщава "Известия" съгласието, постигнато на осмия ден от началото на руската агресия в Украйна.
"С тази цел в най-скоро време ще бъдат организирани специални канали за свръзка и взаимодействие и ще се формират съответните логистични процедури", цитира вестникът уточнение на Михайло Подоляк от делегацията на Киев, съветник на украинския президент.
"Тоест спиране на огъня е възможно, но не и в цяла Украйна", подчертава "Комсомолская правда". Според Подоляк "много (украински) градове са обкръжени. Там е драматична ситуацията с храните, с лекарствата, с възможността за евакуация", посочва "Труд".
Военните ведомства тепърва ще определят механизма за организирането на коридори, обяснява друг преговарящ - шефът на външнополитическата комисия в Държавната дума Леонид Слуцки, когото цитира "Росийская газета". "Ще са необходими парламентарни усилия, някои договорености ще трябва да бъдат затвърдени чрез процедура за ратификация", допълва той.
Беларуското външно министерство подпомага желаещите да напуснат зоната на конфликта в Украйна. Помощ от него са потърсили вече над 3000 украинци, а за 400 са били разработени оптимални и по възможност безопасни маршрути за евакуация, пише "Независимая газета", като се позовава на министерския секретар Анатолий Глаз.
Съдействие предоставят и страни, граничещи с Украйна. От 28 февруари обаче Киев е затворил всички КПП-та по границата с Беларус, което създава допълнителни проблеми за беларуските граждани в Украйна, включително водачите на тирове, заявил Глаз, цитиран по Интерфакс.
Същевременно Москва се мъчи да спечели доверието на хората в Украйна, организирайки снабдяване с храни и стоки от първа необходимост. Наред с военната руските войски започнаха и хуманитарна операция. Те обявиха, че подготвят над 10 500 тона хуманитарна помощ, достатъчни за близо един милион украински семейства, отбелязва "Независимая газета" в друг материал.
"Украинските националисти са превърнали мирните жители на страната в заложници и ги използват като жив щит". Заможните украинци обаче може да получат възможност да напуснат Украйна под охрана - на търговска основа, пише "Свободная преса".
Тази възможност предлага американската частна охранителна компания "Сайлънт профешънълс", линк към сайта на която помества изданието. Тя набира персонал за "тайни операции с цел евакуиране на отделни лица и семейства в селската местност и големите градове в Украйна".
Фирмата кани "висококвалифицирани кандидати", владеещи няколко езика, които познават украинските пътища, терена, манталитета на местните хора, знаят да си служат със съветски и натовски стрелкови оръжия; хора, които са в отлична физическа форма, имат боен опит в чужбина и паспорт на западна страна. Обещават им до 2000 долара дневно.
Въпросът е дали услугата ще се търси. Защото повечето олигарси, богати бизнесмени и депутати вече са напуснали Украйна, добавя "Свободная преса".
Кремъл има основания да смята, че украинската страна съзнателно протака преговорите. Това заяви пред журналисти Дмитрий Песков, прессекретарят на руския президент, пише "Комерсант" под заглавие "Коридорна дипломация".
Според Москва за протакането са виновни САЩ, продължава всекидневникът и цитира шефа на руското външно разузнаване Сергей Наришкин: "Вашингтон много се надява да затънем в тази операция (войната в Украйна, б. р.) и да изчезнем без следа, а те спокойно да се заловят с "прочистване" на Близкия изток, Евразия и Азиатско-Тихоокеанския регион. Това няма да стане".
Трудно е засега да се очаква сериозен напредък в преговорите, смята политологът Сергей Уткин. "Усещайки подкрепа от Запада и много други страни, украинците разчитат Русия да схване в каква яма се е озовала и да даде заден ход. Русия поставя изисквания, които едва ли могат да бъдат приети, щом украинските въоръжени сили запазват способност за съпротива, а повечето хора в Украйна явно отхвърлят руското присъствие", казва той пред "Комерсант".
Междувременно обстрелите на украински градове и боевете в страната продължават, напомня онлайн изданието "Медуза". Изброявайки подробности за сраженията и за последните действия на руския президент, сайтът стига до извода: "Владимир Путин изглежда не се кани да приключи войната".
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 no name no face no number
Коментиран от #15
10:53 04.03.2022
2 ЗИМАТА НА
10:55 04.03.2022
3 Мунчо юмручето
Коментиран от #5
10:57 04.03.2022
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 Лудия касапин
До коментар #3 от "Мунчо юмручето":
А Путин ще даде ли неговия дворец на брега на Черно мореКоментиран от #8
11:00 04.03.2022
6 Българка
След като руснаци в руска медия признават, че украинският народ не искат на територията на Украйна руски "миротворци", за каква освободителна операция твърдят още путинистите? Украинският народ води Отечествена война срещу руския нашественик-окупатор
Коментиран от #13
11:04 04.03.2022
7 Леличката
11:11 04.03.2022
8 Този коментар е премахнат от модератор.
9 В крак с времето
Коментиран от #12
11:14 04.03.2022
10 Стоян Хлебаров
Коментиран от #16
11:17 04.03.2022
11 Защо давате ефир
11:27 04.03.2022
12 Вярно
До коментар #9 от "В крак с времето":
Сбъркаха термина. Не трябваше да наричат операцията специална.11:42 04.03.2022
13 Това че РУСНАЦИ
До коментар #6 от "Българка":
в РУСКА медия медия застават на различни позиции и тяхното мнение е публикувано, е безспорно доказателство за свобода на словото и истински плурализъм, широко прокламиран и неспазван от ЕС - достатъчно е да видим наложената цензура, вкл. и в България, над руски средства за масова информация.11:45 04.03.2022
14 Дългият
Коментиран от #17
11:47 04.03.2022
15 Скорпи
До коментар #1 от "no name no face no number":
Лъжите ги търси в Кремъл...По времето на социализЪма постоянно ни лъжеха.И при аварията в Чернобил пак същите от Кремъл ни лъгаха...Патологично състояние...11:51 04.03.2022
16 Измисленият от американците
До коментар #10 от "Стоян Хлебаров":
"международен" "съд" /и двете са в кавички! в Хага не може да е критерий за правото на "правото", упражнявано там. Те убиха Милошевич, те осъдиха доживот ред югославски ръководители, те дадоха възможност на албански /"косовски",де/ наркотрафиканти да управляват държавата си... и те НЕ НАПРАВИХА нищо по време на бомбардировките в Югославия над болници, телевизионна кула , пътнически влак, жилищни сгради.... И тъй като за престъпления срещу човечеството няма давност - да сте чули някой от този "съд" да се е сетил за Нагазаки и Хирошима, за оранжевото бойно вещество и напалма във Виетнам, за убийството на Кадафи и Саддам Хюсеин по волята на САЩ и без съд и присъди?11:51 04.03.2022
17 Никога
До коментар #14 от "Дългият":
не казвай "никога". В украйна ще бъдат изметени нацистите и пронатовците, а те са тези, които разпалиха войната - едните - като маши, другите - като подпалвачи...11:53 04.03.2022
18 Живков
21:56 04.03.2022
19 Сър Пичук
08:18 05.03.2022