Министрите на енергетиката на страните-членки на ЕС единодушно заявиха солидарност със София и Варшава и осъдиха спирането на газа за тях от страна на "Газпром", предаде БНР.
Те определиха действията на руския газов монополист като "грубо нарушаване на действащи договори".
Министърът на енергетиката Александър Николов определи ситуацията като "безпрецедентна". Той заяви, че единството на Съюза, споделянето на солидарността и обединяването на усилията на страните-членки са единственото правилно действие и подчерта значението на координацията между тях за осигуряване на газовите доставки в необходимия обем.
Министър Николов заяви, че България подкрепя предложението на Европейската комисия за Съвместна платформа за общо закупуване на природен газ.
"България е в тясно сътрудничество с ЕК и работи по детайлизиране на параметрите и прецизиране на обхвата на групата, чиято първа среща ще се проведе на 5 май в София“, изтъкна министърът.
Друга важна тема, която министрите обсъдиха, бе диверсификацията на енергийните източници.
Николов съобщи, че се работи усилено по техническото приключване до средата на годината на газовата връзка с Гърция.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Одеса 02.05.2014.г. ‼️
Коментиран от #85
21:40 02.05.2022
2 честен ционист
Коментиран от #98
21:40 02.05.2022
3 Помак
21:42 02.05.2022
4 СССРБарета
21:42 02.05.2022
5 Киро Ракетата
21:43 02.05.2022
6 Мдааа
Коментиран от #8
21:43 02.05.2022
7 Този коментар е премахнат от модератор.
8 Киро Ракетата
До коментар #6 от "Мдааа":
И солидарно ще ни го продават на тройна цена21:44 02.05.2022
9 Дидо
21:44 02.05.2022
10 ПЛЕВНЬО
21:45 02.05.2022
11 Този коментар е премахнат от модератор.
12 Иванушка 🇷🇺
И уж сме били "колективен Запад" ))
21:45 02.05.2022
13 Майна
21:45 02.05.2022
14 Факти
Заявиха че през зимата всички се местят да живеят в България, от солидарност.
Коментиран от #16
21:46 02.05.2022
15 Дааа
21:47 02.05.2022
16 Киро Ракетата
До коментар #14 от "Факти":
Чакат отговор от Лиз Тръс къде се намира България, но тя неще да бъде солидарна щото не е в ЕС.21:48 02.05.2022
17 Иван
Отговор: Мерси, Вашта амка.
21:51 02.05.2022
18 Караибрахим
21:51 02.05.2022
19 Жалко,че
21:52 02.05.2022
20 Споко
21:54 02.05.2022
21 Този коментар е премахнат от модератор.
22 Милен
21:57 02.05.2022
23 Ще получим
21:59 02.05.2022
24 Госあ
Коментиран от #108
22:00 02.05.2022
25 Гост
Коментиран от #32
22:04 02.05.2022
26 Иван
22:09 02.05.2022
27 Урюрвкос
Коментиран от #35
22:12 02.05.2022
28 Дъ-Ге
22:13 02.05.2022
29 Митака
22:14 02.05.2022
30 Истина
22:16 02.05.2022
31 Само, че
22:16 02.05.2022
32 Този коментар е премахнат от модератор.
33 Този коментар е премахнат от модератор.
34 Тома
Коментиран от #40
22:19 02.05.2022
35 Дъ-Ге
До коментар #27 от "Урюрвкос":
Престъпление е когато на някого откраднеш собствеността. Или по-скоро, когато го лишиш от възможността да ползва собствеността си за неопределено време, което ти определяш. То може да е толкова дълго, че да си се превърне в кражба. За това, което ти казваш, то купувача не е собственик на стоката докато не я е платил. Собственика или продавача на стоката има точка в договора за извънредни ситуации и той преценява, че по този начин на плащане има възможност парите му да бъдат окрадени докато се намират в банка, която контролира купувача. Всичко е елементарно - плащаш по друга сметка същата сума за същото количество и стоката вече е собственост на купувача.22:20 02.05.2022
36 bullneck
22:21 02.05.2022
37 Грульо
Солидарността не става за ядене, нито за плащане на сметките.
Коментиран от #41
22:21 02.05.2022
38 Този коментар е премахнат от модератор.
39 Петко
22:23 02.05.2022
40 Дъ-Ге
До коментар #34 от "Тома":
Тя зимата ще дойде има нема 5-6 месеца. До тогава нещата ще станат още по-зле, а зимата вече хората ще са ........ еди къде си да си търсят топлото и хляба.22:23 02.05.2022
41 Гост
До коментар #37 от "Грульо":
Прав си, затова! Кранчето и НЕЗАБАВНО СПИРАНЕ ТРАНЗИТА НА ГАЗ ВЪВ ВСИЧКИ НАПРАВЛЕНИЯ. Другото е ала бала. Чешене на езици. Това е.22:24 02.05.2022
42 ей че откачим от тия
22:24 02.05.2022
43 Този коментар е премахнат от модератор.
44 Гост
Коментиран от #61
22:31 02.05.2022
45 тия са уроди не ги дишам
22:31 02.05.2022
46 СМЕШКИ
22:32 02.05.2022
47 Този коментар е премахнат от модератор.
48 Този коментар е премахнат от модератор.
49 Този коментар е премахнат от модератор.
50 Този коментар е премахнат от модератор.
51 Гост
До коментар #48 от "Дъ-Ге":
Няма такъв филм! Да се оправят с ГАЗПРОМ, а не с България. Наказателят ГАЗПРОМ има наглостта да ни отреже газа и на всичкото отгоре прави БИЗНЕС ползващ тръбите на държавата България. Айди бе. Затова НЕЗАБАВНО СПИРАНЕ ТРАНЗИТА НА ГАЗА ПО НАШИТЕ ТРЪБИ. Да си експортират газа със самолети по въздуха.до упоменатите държави. България не е против това.Коментиран от #71
22:39 02.05.2022
52 Ами
До коментар #48 от "Дъ-Ге":
За съжаление е така, ако спрем газта, ние сме виновни. Като ми говорят за солидарност, да прекратят използването на руска газ.Коментиран от #54
22:39 02.05.2022
53 Този коментар е премахнат от модератор.
54 Гост
До коментар #52 от "Ами":
Нека спрем транзита във всички направления и да видим кон боб яде ли?22:45 02.05.2022
55 Гост
До коментар #50 от "Госあ":
Не бъди сигурен в това? Там има скрита игра....???22:46 02.05.2022
56 г-жа Миндер
22:46 02.05.2022
57 Този коментар е премахнат от модератор.
58 Урюрвкос
22:49 02.05.2022
59 ЕСовците
22:49 02.05.2022
60 соли недарен
Коментиран от #65
22:50 02.05.2022
61 Дъ-Ге
До коментар #44 от "Гост":
Газпром няма да клекне. Той отдавна си изби вкараните пари за Северен поток 2 покрай глупостите на ЕС. С новите по-високи цени продава на изключително високи цени, така че едва ли някакво си молко количество ще ги препъне. Газпром не продава само на ЕС и не е зависим от ищаха и да купуват или да не купуват. Пак ще ти повторя. Новите по-големи цени направиха Газпром по-независими. Могат да си позволят и да не доставят. Цените ще хвръкнат до немислими висоти и тогава ще се сключват договори на по 2000 долара, а не на 1300Коментиран от #66
22:50 02.05.2022
62 Стрелата
22:51 02.05.2022
63 Този коментар е премахнат от модератор.
64 Този коментар е премахнат от модератор.
65 Мдааа
До коментар #60 от "соли недарен":
За работниците по чифт ботуши, за бригадира 5000 лева. Работниците в хор - нека оди бос!22:54 02.05.2022
66 Гост
До коментар #61 от "Дъ-Ге":
Няма такова нещо. Северен поток 2 беше спрян и капиталите вложени в него още не са върнати. ГАЗПРОМ в момента изпитва затруднения и тепърва ще има такива.Коментиран от #70
22:55 02.05.2022
67 Този коментар е премахнат от модератор.
68 Този коментар е премахнат от модератор.
69 Мдаа
До коментар #64 от "Hoho Boho":
Щатите са разрешили на Gazprom Germania GmbH и неговите филиали да си ползва лиценза до 30септ22 сиреч сметки, плащания, преводи и транзакции са действащи...... За какво рязане тука се плещи от незнаещи?23:01 02.05.2022
70 Но нали
До коментар #66 от "Гост":
СП2 го финансираха Западни компании. СП2 не е на Газпром.Коментиран от #77
23:03 02.05.2022
71 Дъ-Ге
До коментар #51 от "Гост":
Ма ти сериозно ли си мислиш, че Газпром е нарушил договора и ей така си спира газа??? Защо не спира газа, дето минава през Украйна, където се водят военни действия??? Размърдай си малко мозъчните клетки! Има два варианта. Или германците плащат в рубли, или все още тече газ, която е платена отпреди това. Доколкото се знае не от руски източници, а от германски, вече 12 държави на ЕС са казали, че ще плащат по другата сметка, а 10 от тях са открили сметки в рубли още преди 5 дни. Включително и германската фирма вносител. Щом газ тече, явно я плащат както руснаците искат. Ние винаги сме били по-турци от турците, по-европейци от европейците, по-натегачи от натегачите, по-предатели от по-предателите и по по най от по по най-ците. Е това е и причината да не ни уважава никой. Ще ни хвалят с думи, но с делата си ни огробват. А наум да не ти казвам какво ще си казват за нас.Коментиран от #73
23:03 02.05.2022
72 Този коментар е премахнат от модератор.
73 Hoho Boho
До коментар #71 от "Дъ-Ге":
Разпростаняваш фейкове, приятелю.Коментиран от #75
23:06 02.05.2022
74 Този коментар е премахнат от модератор.
75 Гост
До коментар #73 от "Hoho Boho":
Нека разпространява.Сега му се паднало. Киро утре да спира транзита, време е за действия ,а не за приказки.Коментиран от #81
23:08 02.05.2022
76 Гост
До коментар #72 от "Hoho Boho":
Ще стане ясно. Де викаше на времето царя: "Рано е още да се каже"....23:11 02.05.2022
77 Дъ-Ге
До коментар #70 от "Но нали":
СП2 е голям проект в който не само подводна част и има доста инвеститори, включително и Газпром. СП2 има не само подводна част, а и надводна. Газпром инвестира 31 милиарда долара в построяването на надводната част на СП2.Коментиран от #80
23:11 02.05.2022
78 Офффф
До коментар #74 от "Гост":
Абе как ще спираш газа за Австрия бре:))) Ти чуваш ли се какво говориш? Австрия е разпределител на газта в Европа , наш Ганчо щял да спира на Западняците газта:))) къде ви намират такива, не знам... Мислиш, че западняците ще свирят рамената и ще клекнат на Ганчо:))) Боже, божееееКоментиран от #82
23:11 02.05.2022
79 Дъ-Ге
До коментар #74 от "Гост":
Друже, ползването на тези тръби от руснаците не е безплатно. Транзитните такси България си получава регулярно. Безплатен обяд няма. Само сиренцето в капана е безплатно.23:17 02.05.2022
80 Гост
До коментар #77 от "Дъ-Ге":
Така де, обаче какво от това.СП2 е спрян! Няма реални постъпления.Коментиран от #84
23:18 02.05.2022
81 Дъ-Ге
До коментар #75 от "Гост":
И да ти кажа, че ако ти на 1 май беше назначен за Министър председател, на 9ти май щяхме да сме в пълен фалит и срещу нас щяха да бъдат не само руснаците, а и целокупния ЕС плюс САЩ, както и Турция. Нямаш да ни спаси нито НАТО нито ЕС, защото самите те тихичко, без свидетели щяха да ни удушат с голи ръце.Коментиран от #83
23:20 02.05.2022
82 Гост
До коментар #78 от "Офффф":
Спира се всякакъв ТРАНЗИТ през нашата територия и който иска да ходи и реве на ГАЗПРОМ приложила наказателната мярка на РБългария на 27 април 2022 със спиране на газа. Затова време е РБългария да отговори адекватно на ГАЗПРОМ. Другото е танцови стъпки и празни приказки.23:22 02.05.2022
83 Гост
До коментар #81 от "Дъ-Ге":
Аааааа, я виж ти? "Наведена главица сабя не сече". Готови сте да смъкнете гащи и ако трябва и жените си дори да дадете в робство... Браво на вас. Не сте никакви българи. Аспарух се срами от такива като вас всякакви хамелеони.Коментиран от #88
23:26 02.05.2022
84 Дъ-Ге
До коментар #80 от "Гост":
СП2 не е построен за красота, а за да се ползва. Предварително са подписани количества, цени и т.н. От тук нататък ще има заведени дела от Газпром за неустойки, но това е в бъдеще. Бъдеще, което не виждат тези дето не виждат по-далече от носа си и четат само пропагандни вестничета. Ще ти кажа само няколко факти, които въпреки пропагандните вестничета съдът решава друго. Много югославски генерали, включително и президента на Югославия Милошевич бяха осъдени за военни престъпления на .... първа инстанция. Вкараха ги в затвора и всички ръкопляскаха. Само че след години същите те бяха напълно оправдани и останалите живи пуснати. Международния съд се произнесе, че не Русия, а Грузия е нападателя при проблемите с Южна осетия. Колко години се води разследването за сваления над украинска земя онзи малоазийски самолет и все още нищо не е подписано. Защо ли??? Едно е да си пишеш врели некипели по вестниците и да плямпаш по медиите, но съвсем друго е в съда. Там има: не чух от една жена на пазара, а според този и този документ, така и така.23:30 02.05.2022
85 Много добре
До коментар #1 от "Одеса 02.05.2014.г. ‼️":
Ама не е ли време да поискаме оставка на правителството? Уж всички сте недоволни, но никой не го казва директно!23:32 02.05.2022
86 Този коментар е премахнат от модератор.
87 Този коментар е премахнат от модератор.
88 Дъ-Ге
До коментар #83 от "Гост":
Тоя лаф с наведената главица просто някои умело го ползват, за да погъделичкат едно чувствително място, като мъжка чест. Подобни приказки за мъжкарство в повечето случаи при неподходящи случаи водят до непоправими вредителства. И щом ти ми даваш пример за мъжка чест и позволяване за изнасилване на съпругата, ще ти дам пример от преди дни в Украйна. Украински войник пиян си влиза в един дом и набарва там една жена и започва да я натиска с явните намерения за изнасилване. Тя писка и идва мъжът и от другата стая, вижда въоръжен войник, който е ясно какво прави. Хвърля се срещу украинеца като истински мъж и войника го застрелва, след което спокойно изнасилва жената. След като си свършва пъкленото дело, застрелва и нея, та да няма свидетели. Това е признанието на самия украински войник, който заявява, че ако мъжът не се е намесил, нямало е да убива никой. Хващат го по телефона, защото пиянската мутра си е направила клип на геройството. Хубаво е да се правиш на мъж, когато можеш и имаш все някакъв шанс. Когато обаче нямаш никакъв шанс и се правиш на мъж е не само глупаво, но и безотговорно.23:51 02.05.2022
89 Дъ-Ге
До коментар #87 от "Гост":
Аз пак ти казвам. Спри я ти. Намери начин. Нали си мъжкар. Ма се замисли защо Зеленчука не спира газта, дето минава у заднио му двор в Украйна. Той по принцип има много повече причини да я спре от теб. Поне 1 милион причини. Само че има и една единствена причина да не я спре и не го прави. Там се изредиха всички европейски умници. Да забеляза някой от тях да го посъветва да спре газта??? А??? Всеки един му дрънкаше колко много го поддържат, как ще му пращат оръжия, как ще му дават и пари. Никой не му каза да спре омразната газ. Сигурен съм и че на четири очи са му казали, че ако спре газта, ще го разчекнат в същата минута. Ти пък откъде се взе толкова умен.Коментиран от #90
23:57 02.05.2022
90 Този коментар е премахнат от модератор.
91 Дъ-Ге
До коментар #87 от "Гост":
и съм сигурен, че са му казали, че ще държат него отговорен ако нещо се случи случайно с тръбата. Даже съм сигурен, че има разпоредба да я пази като очите си.00:00 03.05.2022
92 Анонимен
До коментар #87 от "Гост":
Ти даваш ли си сметка, че срещу нас ще скочат всички държави които получават газ по тези тръби. Те не са глупаци да се отказват от руска газ за която имат договори и то на добра за тях цена. Ако те са атлантици като теб сами ще се откажат и тръбите ще останат празни. Но те не са глупаци. Някои от тях може и да изразят "солидарност" с нас.Коментиран от #107
00:09 03.05.2022
93 Нещо не разбрах
00:16 03.05.2022
94 Уса
01:03 03.05.2022
95 Цоко
01:21 03.05.2022
96 Бай Лисан
Мерси! Много важно!
03:05 03.05.2022
97 Fazan
стара поговорка:
Солидарност на Филип не можеш да я намажеш.
05:50 03.05.2022
98 мммда
До коментар #2 от "честен ционист":
Само където никой още на запад не си е спрял потреблението и продължават да си плащат на руснаците. Само наще незнам как даги нарека вече няма такава дума за толкова голямо ма,лоумиие го направиха без никаква логика.06:55 03.05.2022
99 Подло
07:56 03.05.2022
100 Мозък мечта
08:01 03.05.2022
101 Да му мислим
08:03 03.05.2022
102 нее
08:08 03.05.2022
103 Този коментар е премахнат от модератор.
104 Този коментар е премахнат от модератор.
105 Z-Ентропа -2009
Евроатлантическата ни солидарност , звучи като транссексуална европейска такава.
Някой някога попита ли народа за да членуваме тук при тези с изпитите лица?
Винаги всичко решават зависимете от вън , поддатливи и послушни политици у нас.
Народът , кучета го яли!
09:36 03.05.2022
106 Гост
До коментар #103 от "Нане и Вуте":
Като са си платили, ГАЗПРОМ да бъде така добър със самолети да пренася газа до упоменати държави, или да си построи въздушен газопровод. Това е бизнес! След като сме наказани от ГАЗПРОМ, ответната мярка е незабавно спиране транзита на газа минаващ по тръбите на РБългария.10:54 03.05.2022
107 Гост
До коментар #92 от "Анонимен":
Да, давам си сметка. Да си получават газа по въздушен газопровод. Ако искат и със совалки да го получават. Не и през територията на РБългария. Щом сме наказани ответната мярка е спиране транзита на газа минаващ през РБългария.11:00 03.05.2022
108 Бай село
До коментар #24 от "Госあ":
И преди малко германците платили в рубли и пак им го пуснали това чета сега. Една солидарна постъпка ще има от Германия за България ще отделят и за нас нищо че ще е на двойна цена. Да живее демокрацията да е вечен Байдън и еврогеьовете български.11:44 03.05.2022