6 Юли, 2022 12:18 56 612 15

Банките се готвят за буря

  • инфлация-
  • буря-
  • доходи-
  • пари-
  • икономика-
  • банки-
  • кредити

Потребителските кредити пораждат рискове, но за момента ситуацията изглежда стабилна

Банките се готвят за буря - 1
Снимка: Shutterstock

Всички се тревожат за потребителския дълг. Инвеститорите разпродават акции на големи банки, компании за разплащания и финтех дружества поради опасения за болката, която повишаването на разходите за живот и на лихвените проценти ще нанесе на кредитополучателите. Домакинствата в САЩ, Великобритания и голяма част от Европа обаче са в доста добра форма и показват малко признаци на финансово напрежение, пише Пол Дейвис за Bloomberg, пише Bloomberg TV Bulgaria.

Причините за безпокойство са очевидни. JP Morgan съкращава стотици служители в отдела си за жилищно кредитиране в САЩ поради срив в търсенето на ипотеки, след като основните лихви по заемите започнаха да нарастват. Междувременно оценките на кредиторите „купи сега, плати по-късно“ (Buy Now Pay Later) като Block (бившата Square) или частната Klarna Bank се понижават, тъй като инвеститорите се притесняват от по-бавните разходи и нарастващите рискове. Дори акционерите на Goldman реагираха зле на доклад на Bloomberg от миналата седмица, че Marcus – нейната онлайн банка, ще отчете загуби от още 1,2 милиарда долара тази година, въпреки че това се дължи на големите инвестиции за изграждане на бизнеса, а не от очакван удар от кредитирането.

Светът изглежда крехък, особено ако се погледнат финансовите пазари и на фона на понижението в потребителската увереност. Но при домакинствата – и потенциално западните икономики – има огромно количество спестявания и понижен дълг след коронавирусната криза. Хората започнаха годината със свободни средства, еквивалентни на над 13% от брутния вътрешен продукт за 2019 г. във Великобритания, 11,5% от БВП в САЩ и между 5,5% и 7,5% в Германия, Франция и Италия.

Балансите на домакинствата са много по-силни спрямо нивото им преди пандемията. В САЩ има далеч по-малко рискови заеми за автомобили и потребители на кредитни карти, отколкото в миналото, посочва Матю Миш, кредитен стратег на UBS. Трендът към финансово здраве беше ускорен от ограниченията в начина на живот и подкрепата на приходите по време на мерките за овладяване на разпространението на Covid-19, но подобренията са валидни от 2013 г. насам.

През последните месеци делът на кредитополучателите, които пропускат вноски, нараства, но все още е под нивата от 2019 г. „Не смятам, че ще станем свидетели на ниво на неизпълнения, което е тревожно, през следващите няколко месеца, въпреки че вероятно ще има през следващите няколко тримесечия“, коментира Миш. „По-притеснен съм за желанието на потребителите да харчат, отколкото за способността им“, добавя той.

Разходите остават стабилни за момента. Потребителските разходи в САЩ отслабват през май за пръв път през тази година, но понижението е ограничено. Няма колапс при търсенето и разходите за услуги продължават да нарастват, въпреки че поръчките на стоки се свиват. Заедно с високите нива на спестяванията и ниския дълг, потребителите са подкрепени от много високите нива на заетост и недостига на работна ръка, което помага за увеличаване на възнагражденията. В САЩ дори високите цени на газа не са толкова лоши, колкото изглеждат.

Все пак инфлацията изяжда ръста на работните заплати за мнозина и икономистите се опасяват, че това ще изгори спестяванията им. Показателно за предстоящите събития може да е случилото се след Втората световна война. Тогава хората в САЩ и Великобритания навлизат в следвоенното време с високи нива на спестявания и отложено търсене, което компенсира инфлацията в рамките на години.

Днес свободните средства са предимно в ръцете на богатите, които така или иначе е по-малко вероятно да ги похарчат. Но тези, които са с по-ниски доходи, все пак са финансово по-силни от преди. Има някои признаци, че хората в САЩ добавят дългове, за да подкрепят ежедневните разходи. Ръстът на револвиращите кредити като част от потребителските разходи нараства до нива, които не са отчитани от 2007 г. насам, сочат данни на Федералния резерв Сейнт Луис. Ръстът на потребителските кредити удари годишно ниво от близо 13% през март – най-бързото ускорение от над две десетилетия.

Въпреки това задлъжнялостта все още е сравнително ниска: общият дял на потребителските кредити в САЩ спрямо БВП намалява до около 18,5% - същото ниво от края на 2015 г.

Ако не друго, банките и компаниите, предоставящи кредитни карти, искат потребителите да вземат повече заеми. Животът несъмнено става все по-труден и по-скъп за някои, но инвеститорите в банковия сектор изглежда реагират преувеличено за момента. Равнището на заетост ще бъде от ключово значение – ако хората започнат да губят работните си места и растежът на заплатите отслабне, „лошите“ кредити бързо ще започнат да нарастват.


Поставете оценка:
Оценка 3.6 от 29 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Майна

    55 2 Отговор
    БУРЯТА Е ЗА ЧОВЕЦИТЕ!
    ШВАБви каза, че няма да имате НИЩО!
    Ама ще сте ,,щастливи,,Той е от тези дето си имат еднополови партньорка ,Гарата, говорителят на ГЛОБАЛНИЯ ,,ЕЛИТ,,
    Та тези са самопровъзгласените ,,ЕЛИТАРИ ,,,харесвали ви?

    Коментиран от #2

  • 2 Майна

    15 1 Отговор

    До коментар #1 от "Майна":

    Името на ,,партньорката,, му телефона ми е редактирал, ха ха ха...
  • 3 Красимир Петров

    69 4 Отговор
    Идва световна рецесия.Балонът с ипотечните кредити ще се спука.Селяндурите нагрухтели се с кредити ще вият на умряло.

    Коментиран от #11

  • 4 уайтнoйз

    47 1 Отговор
    смешници.. кажете за акциите на райфайзен, уникредит нещо. социете дженерале... в европа положението върви от по-рно към гейпорно.
  • 5 Евреите създадоха Банките

    31 1 Отговор
    Все още са на далавера.Ще изгубят "финикийски знаци" но това е бълха те ухапала..Не е като "Освиенцим-Биркенау"..
  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 Напредък

    39 3 Отговор
    Буря, ураган, вихрушка и COVID колко щеш, а и Зеления 💤 се скрил !
  • 8 един от многото

    51 1 Отговор
    Съвсем скоро хората ще заживеят с девиза: "Каквото нямам , ще си го купя. Каквото не мога да си го купя , ще мина без него"!
  • 9 yaйтнойз

    22 0 Отговор
    по-скоро койна ще се върне на 50к отколко европейските банки да върнат тия от 40 до 70% (според коя гледаме). ецб са ще им помогне още с потъването. А е лято... Не е ясно колко са загробили в русия и как ще се измъкват. Ясно е, че богатите са монетизирали, а бедните ще пият чиста вода. демек никва буря не е
  • 10 Л.Ф. Селин

    40 1 Отговор
    Когато взимаш примерно 1500 лв. от които поне 2/3 са ти за сметки, гориво и храна и от банката безпроблемно ти дават 70 000-100 000 евро кредит за жилище - трябва да ти светне лампичката в главата, ама не ,,ти" си казваш ,,Ейй сега тези банкери ги прецаках. Имам план" . И после животът става много сложен.
  • 11 Или

    23 2 Отговор

    До коментар #3 от "Красимир Петров":

    Както ги посъветва един умен държавник- яжте си хартийките! Каквото са всичките там напечатани боклуци, виртуални дрън-дрън и прочее "високотехнологични" бля-бля..... И да вземат заеми, с тях не могат да си купят необходими за живот неща. Не услуги и лукс! Д.е.б.или, просто...
  • 12 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 13 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 14 Да бе Да

    5 0 Отговор
    Я стига сте ревали , по - добре сте от нас!Кожата дерете на длъжниците си !!!
  • 15 Анонимен

    2 1 Отговор
    Финансова криза !