18 Юли, 2022 17:00 4 225 18

Международни медии: Скопие направи компромис в дългогодишния си спор със София

  • северна македония-
  • българия-
  • ес-
  • компромис-
  • преговори-
  • софия-
  • членство в ес

Северна Македония и Албания вече могат да започнат преговори за членство в ЕС

Международни медии: Скопие направи компромис в дългогодишния си спор със София - 1
Снимка: БГНЕС/ EPA

Многобройни европейски медии днес информират за напредъка в решаването на спорните въпроси между София и Скопие като условие за старт на европреговорите на Северна Македония. Ето част от оценките със съкращения:

„В усилията си да влезе в ЕС малка Северна Македония дори промени името си. После обаче България удари спирачката – двете съседни страни от дълго време се карат за тълкуването на общата история“, пише ДПА. Агенцията отбелязва, че последните стъпки на двете правителства подхранват надеждата за скорошен старт на преговорите за членство в ЕС на Северна Македония и Албания. За подписания в София протокол, който ще бъде публикуван утре, ДПА информира: „Според публикации в медиите ще бъдат променяни учебници и надписи на паметници. Трябва да бъде уредено и споменаването на българите в конституцията на Северна Македония. (…) Националистите и в двете страни протестират срещу компромиса.“

Агенция "Асошиейтед прес" на свой ред припомня фактите, за които става дума: „Спори се за числеността на българската общност в Северна Македония. Според официалните данни от преброяването през 2021 тя възлиза на 3504 души – или около 0,2% от населението. Но България поставя под съмнение това число и отбелязва, че около 90 000 човека от общо двумилионното население на Северна Македония през последните две десетилетия са придобили българско гражданство въз основа на семейната си история. Още 53 000 молби в момента се обработват.“

Компромисът на Скопие

И "Франс прес" излиза с обширна информация по темата, отбелязвайки, че Северна Македония е направила компромис в дългогодишния си спор с България, за да разчисти пътя за старта на преговорите за приемането на страната в ЕС: "Още през 2005 година страната получи статут на кандидатка за членство. Но стартът на преговорите за еврочленство първо беше блокиран от Гърция, а после от България. Като член на ЕС България настояваше между другото на това Северна Македония да признае българските корени на своя език, население и история. Освен това София непрекъснато отправяше критиката, че в Северна Македония дискриминирали българското малцинство.“

Агенция ДПА съобщава и за първите международни реакции след зелената светлина, която даде парламентът в Скопие: „Германският канцлер Олаф Шолц от ГСДП писа в Туитър: „Поздравявам вота на македонския парламент, който разчиства пътя за първата присъединителна конференция на ЕС със Северна Македония.“ Към това германската министърка на външните работи Аналена Бербок от Зелените добавя: „Точно това е отговорът, от който се нуждаем след нападението срещу нашия европейски мирен ред. Намерението на президента Путин беше друго: той иска да разедини Европа, но Европа не само продължава да се сплотява – тя дори се разраства.“

ФАЦ: "Част от новите условия са неизпълними"

За тези реакции на германските политици пише във „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг“ и балканският наблюдател на вестника Михаел Мартенс в статия под заглавие "От едно препятствие към следващото": "Северна Македония и Албания могат да започнат преговорите за еврочленство. Но следващата блокада вече може да се предвиди.“ Специално в случая със Северна Македония скоро може да се появи нов препъни-камък, твърди авторът и уточнява: „Не е сигурно докъде ще стигне Северна Македония по този път, защото България поставя нови предварителни условия, някои от които са неизпълними. Става дума преди всичко за историята и идентичността на славянските македонци.“

Специално за българските позиции по въпроса Мартенс отбелязва: „Българският президент Румен Радев, най-популярният политик в страната, едва ли ще приеме възгледа, че историческите теми не бива да играят никаква роля в процеса на присъединяването на Северна Македония към ЕС. Радев, който представлява страната си на срещите на високо равнище на Евросъюза, често пъти ясно е давал да се разбере, че под управлението на което и да било правителство България ще продължи да настоява на своите изисквания.“

"Конституционна промяна под условие"

По-нататък Михаел Мартенс хвърля поглед към разгорещените дебати по въпроса в самата Северна Македония: „Опозиционната ВМРО не желае да дава подкрепа – и има основателни причини за това. Защото кой гарантира, че след една конституционна промяна България няма да продължи да предявява нови изисквания? Този въпрос в Скопие си задават не само националистите. За да се преодолее това недоверие в ход влезе идеята за „конституционна промяна под условие“. Според тази идея парламентът в Скопие може да включи българското малцинство в конституцията, но с уговорката, че промяната влиза в сила едва в деня, когато Северна Македония бъде приета в ЕС или поне стане част от общия европейски пазар.

Другояче изглеждат въпросите, свързани с историята и идентичността. Българската гледна точка гласи, че може да се формулира общ и обвързващ наратив, към който да се придържат обществено-правните медии и държавните служби в Северна Македония. Но тази гледна точка не може да бъде наложена, пък и влиза в противоречие с академичните факти.“


Поставете оценка:
Оценка 1.8 от 26 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Какъв компромис?

    53 4 Отговор
    Благодарение на Макарон крадците на история получиха зелена светлина и могат да се подготвят да стават работници в еврозоната!
  • 2 Българка

    60 4 Отговор
    С такова проятели от ЕС, врагове не са ни нужни. Не РСМ, а България направи компромис и вдигна ветото

    Коментиран от #13

  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Добре стана

    27 18 Отговор
    Макар и трудно, започва процеса на отскубване на СМакедония от Белград и Москва. Путлер ще остане с пръст в уста.

    Коментиран от #6

  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 Селяк

    33 3 Отговор

    До коментар #4 от "Добре стана":

    Верно ли?! А при нас след толкова години в ЕС колко добре се отскубнахме според теб от Русия?! Как изобщо ви хрумват такива мисли та чак и да ги пишете...
  • 7 България прецакана

    40 0 Отговор
    Не Македония(Скопие),а България направи много отстъпки на крадците на историята ни(Македоноя без кражба на история я няма никаква преди 45 год.) И хайде да си отворят архивите на тяхното ДС(УДБА) да видим дали не са унищожавали сиситематично българите и българското в Сърбия след това Македония. Бъдете си македонци но без кражби и опашати лъжи !
  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 10 111

    23 0 Отговор
    С академичните факти в противоречие е само рсм, България не е.

    Коментиран от #16

  • 11 Теодор Рузвелт

    20 0 Отговор
    Договора приет в парламента не е компромис, на 19 ти трябва да стане истинския компромис като в учебниците по история направят промените също и в конституцията, очакваме това да не стане и да започне преговори само Албания
  • 12 Най-големите българофоби

    21 1 Отговор
    ДВ, Михаел Мартенс и ФАЦ отдавна са на хранилка на Сев.Мак. Михаел Мартенс не е никакъв експерт, а най-обикновен платен лобист , така че по-кротко с цитатите от тази особа.
    Компромисът е направен от България, защото се съгласява да пусне на преговори една открито враждебна на нас държава, управлявана почти цяло столетие от сръбските тайни служби. ЕС си слага много бодлив таралеж в гащите, като натиска още една тоталитарна държава да води преговори.
  • 13 Дългият

    17 0 Отговор

    До коментар #2 от "Българка":

    Това показва до колко швабите вникват в нашият проблем с макетата.....Всичко е Геополитика,....другото е на заден план...
  • 14 АЛЕКСАНДЪР М.

    16 0 Отговор
    Ей, неможаха нашите управляващи да обяснят
    на чужденците, че ние нямаме малцинство в РСМ, а сме държавнотворен народ, който е в основата на съвременната северно македонска нация.
    То и как ще им обяснят, като много от нашите политици не правят разлика!
    Категорично трябваше с нота да протестираме срещу преброяването там!
    Смешно е да се твърди, че в РСМ имало само 3.500 души с българско самосъзнание.
    Десетки хиляди представяха документи, че имат български корени, а и историята я знаем.
  • 15 Историк

    20 0 Отговор
    "влиза в противоречие с академичните факти". Всъщност, ако се гледат академичните факти, спор с България не би трябвало да има, защото документирани факти, че всичко е българско има колкото искате. Македонците са тези, които пренебрегват и на които не им изнасят исторически-документираните факти. Само че Западът подивява от яд, като се отвори историята, защото се вижда, че България е една много-много стара държава, датираща от ранното средновековие, а София, след Атина, е най-старата столица в Европа
  • 16 Деница

    14 0 Отговор

    До коментар #10 от "111":

    ... Аман от немски журналисти ... "познавачи" на Балканите ...
  • 17 адаша

    7 0 Отговор
    Тия във Франкфурт, защо не се алгемайнат в цайтунга?!
  • 18 Този коментар е премахнат от модератор.

Новини по държави: