Тема: Украйна

19 Юли, 2022 15:56 1 804 19

ЕС укрепва европейската отбранителна промишленост

  • ек-
  • ес-
  • отбрана-
  • отбранителна промишленост-
  • обществени поръчки-
  • европа-
  • русия-
  • украйна-
  • война-
  • ауеопсоп

Държавите в ЕС са предприели "смели действия", прехвърляйки спешно необходимото отбранително оборудване на Украйна

ЕС укрепва европейската отбранителна промишленост - 1
Снимка: БГНЕС/ EPA

Европейската комисия прие предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета за създаване на Акт за укрепване на европейската отбранителна промишленост чрез съвместни обществени поръчки (АУЕОПСОП) за 2022–2024 г. Както бе обявено в Съвместното съобщение за недостига на инвестиции в отбраната през май, Комисията изпълнява ангажимента си да създаде краткосрочен инструмент на ЕС за укрепване на европейските промишлени мощности в областта на отбраната чрез съвместни обществени поръчки от държавите членки. Предназначението на инструмента, създаван по искане на Европейския съвет, е удовлетворяване на най-неотложните и критично значими потребности от изделия на отбранителната промишленост вследствие на нападението на Русия над Украйна. Комисията предлага да предвиди бюджетни кредити в размер 500 милиона евро за периода от 2022 до 2024 г. С помощта на инструмента държавите членки ще бъдат насърчавани в дух на солидарност да възлагат съвместно обществени поръчки и ще се улесни достъпът на всички държави членки до спешно необходимите изделия на отбранителната промишленост.

По този начин ще се предотвратява конкуренцията между държавите членки за едни и същи изделия и ще се способства за икономия на разходи. Посредством инструмента ще бъде повишена оперативната съвместимост, а европейската отбранителна технологична и промишлена база (ЕОТПБ) ще може по-добре да се приспособи и да повиши производствените си мощности, за да осигурява необходимите изделия. Чрез инструмента ще се подпомагат действията на обединения, съставени от най-малко три държави членки. Допустимите действия може да включват нови проекти за възлагане на поръчки в областта на отбраната или разширяване на обявените от началото на войната насам.

Още новини от Украйна

Изпълнителният заместник-председател Маргрете Вестегер заяви: Държавите членки са предприели смели действия, прехвърляйки спешно необходимото отбранително оборудване на Украйна. В същия дух на солидарност ЕС ще им помогне да попълнят тези запаси, като насърчи съвместните обществени поръчки, така че европейската отбранителна промишленост да може по-успешно да удовлетворява тези неотложни потребности. Предложението за Регламент за АУЕОПСОП е важен исторически етап от процеса на създаване на Европейския съюз за отбрана, като с него се създава повече сигурност за гражданите на ЕС, а самият ЕС става по-силен партньор за нашите съюзници.

Комисарят по въпросите на вътрешния пазар Тиери Бретон заяви: Днес извършваме историческа крачка напред към обединяване на европейската отбрана. Докато войната бушува по границите на Европа, ние отговаряме на призива на ръководителите на държавите от ЕС, представяйки днес нов инструмент за подкрепа на европейско равнище на съвместното придобиване на оръжия. Освен че спомагаме за попълването на част от запасите след прехвърлянето на оръжия на Украйна, посредством бюджета на ЕС ние създаваме стимул за държавите членки да купуват заедно. Европейската отбрана постига голям напредък.

Цели на инструмента

В частност, с помощта на инструмента ще бъде постигнато следното:

- Засилване на сътрудничеството между държавите членки при обществените поръчки в областта на отбраната. Това допринася за солидарността, оперативната съвместимост и ефикасността на публичните разходи; предотвратява изместването (невъзможността за държавите членки да удовлетворяват търсенето си на изделия на отбранителната промишленост поради върхово търсене); не допуска разпокъсване.

- Повишаване на конкурентоспособността и ефикасността на европейската отбранителна технологична и промишлена база, в частност чрез ускоряване на приспособяването на промишлеността към структурните промени, включително повишаване на производствените мощности, в резултат на новата среда за сигурност след нападението на Русия срещу Украйна.

Допустими за подкрепа действия

Посредством инструмента ще бъдат подкрепяни действия, които отговарят на следните условия:

- Обединение, съставено от най-малко три държави членки;

- Разширяване на съществуващо сътрудничество или установяване на ново сътрудничество за съвместни обществени поръчки за изделията на отбранителната промишленост, за които има най-неотложна потребност и които са с най-висока значимост;

- Процедури за възлагане, отразяващи участието на европейската отбранителна технологична и промишлена база.

Инструментът ще бъде съобразен с резултатите от дейността на Работната група за съвместно възлагане на обществени поръчки в областта на отбраната, създадена от Комисията, и върховния представител / ръководител на Европейската агенция по отбрана. Работната група улеснява съгласуването на потребностите на държавите членки от обществени поръчки с много кратки срокове и поддържа връзки с държавите членки и производителите от отбранителната промишленост в ЕС с цел подпомагане на съвместните поръчки за попълване на запасите.

Следващи стъпки

В отговор на неотложността на положението, шест седмици след получаването на задачата от Европейския съвет Комисията прие предложението за регламент като въпрос с първостепенно предимство и ще го предаде на съзаконодателните органи. Комисията разчита на бързото му приемане, за да може до края на 2022 г. да започне да подкрепя държавите членки за удовлетворяването на най-неотложните и най-значимите потребности от изделия на отбранителната промишленост чрез сътрудничество.

Освен това Комисията ще предложи регламент за Европейска инвестиционна програма в областта на отбраната (ЕИПО), който ще служи като основа за бъдещите проекти за съвместно разработване и поръчки от висш общ интерес за сигурността на държавите членки и Съюза.

Изправени пред нови предизвикателства във връзка със сигурността, държавите членки обявиха намерението си да харчат повече за отбрана. Без повече съгласуване и сътрудничество обаче това повишаване на инвестициите крие значителни рискове, например: задълбочаване на разпокъсването на европейския отбранителен отрасъл по националните граници; ограничаване на потенциала за сътрудничество през целия жизнен цикъл на оборудването; засилване на външните зависимости; застрашаване на оперативната съвместимост и способността за действие на въоръжените сили на държавите членки.

Решенията по отношение на краткосрочното придобиване ще оказват дългосрочно въздействие върху пазарните изгледи за европейската отбранителна технологична и промишлена база през следващите десетилетия. Затова е необходимо Комисията своевременно и целенасочено да подкрепя държавите членки, които искат съвместно да подсилят отбранителните си способности. От 2017 г. съществува нова уредба за общосъюзно и презгранично сътрудничество за научноизследователска и развойна дейност в отбраната, създадена посредством Подготвителното действие във връзка с научни изследвания в областта на отбраната (ПДНИО), Европейската програма за промишлено развитие в областта на отбраната (ЕППРО) и Европейския фонд за отбрана.

В частност, действието на сегашния нов инструмент и на бъдещия инструмент ще бъде съгласувано с Европейския фонд за отбрана с бюджет от 8 милиарда евро в рамките на цикъла на разработване и придобиване на отбранително оборудване.

АУЕОПСОП ще допълва и Европейския механизъм за подкрепа на мира (ЕМПМ), който даде възможност за осъществяване на смел напредък към финансирането на решението на държавите членки да доставят отбранително оборудване на Украйна, като засега размерът на подкрепата достига 2 милиарда евро, а отпускането на още средства е на крайния етап на обсъждане от държавите членки. Разходите за тези прехвърляния се възстановяват по линия на ЕМПМ, но сега е нужно да се помогне на държавите членки да попълнят изчерпаните си материални запаси, и то в дух на сътрудничество.

Стратегическият компас за сигурността и отбраната, одобрен от Съвета на 21 март 2022 г., обхваща всички аспекти на политиката за сигурност и отбрана и повишава амбицията на ЕС в тази област. С пакета от мерки за отбраната от 15 февруари 2022 г. Комисията направи конкретни предложения за подпомагане на изпълнението на Стратегическия компас. Надграждайки тези инициативи и с цел подсилване на реакцията на ЕС спрямо военното нападение на Русия срещу Украйна, в Съвместното съобщение относно анализа на недостига на инвестиции в отбраната и бъдещите действия от 18 май 2022 г. бяха изложени редица конкретни и поетапни мерки. Тези мерки включват учредяването на Работната група за съвместно възлагане на обществени поръчки в областта на отбраната и създаването на краткосрочния инструмент.


Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 14 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Адам Хилтън

    15 8 Отговор
    Ще укрепва ми - като си продават остарелите боклуци на украинците, после каквото остане от Украйна ще трябва да го плаща този масивен дълг - ще станат кредитни заложници на Запада ако оцелеят.
  • 2 Теле

    11 8 Отговор
    КЪСНО Е
  • 3 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️

    18 7 Отговор
    В Укрия вече има повече оръжие отколкото в целия ЕС ‼️‼️
    Е, част от него е малко поочукано и поударено‼️
  • 4 Гошо

    17 6 Отговор
    Укрепва им мерака за изправяне на кривите краставици ,нищо друго Един сигурен полет нямат по по европеиските летища ,отбранителна промишленост щели да укрепват ,а тия предприятия с ток от ВЕИ ще работят нали

    Коментиран от #6

  • 5 От плажа

    6 2 Отговор
    И повече ракети ако може.
  • 6 УКРЕПВАНЕ

    12 4 Отговор

    До коментар #4 от "Гошо":

    Летище "Хийтроу" се готви за тридневна стачка Летище "Хийтроу" се готви за тридневна стачка
  • 7 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️

    11 6 Отговор
    Утре пак ще има стягане на редиците
    в Рамщайн ‼️
    Както каза принцът от СА след визитата на Бай Дън: " с такава политика скоро САЩ ще могат да говорят само със страните от НАТО !" ‼️
  • 8 Да бе

    13 10 Отговор
    Самолети и танкове вече не могат да произвеждат, останаха без оръжие, ще посрещнат руснаците с дилдо и страпон! Само да не вземе да се откаже Владимир Владимирович от събарянето на кочината!
  • 9 Жоро

    12 3 Отговор
    Да благодарим на Путин че консолидира НАТО и ЕС които ще започнат да харчат невъобразими суми не за зелени глупости а за фърчила, дронов и бомби.
  • 10 Бай Манчо

    14 5 Отговор
    ЕС в този си извратен вид с психопати , обратни и полово неопределени по върха на управлението няма никакво бъдеще . Сетили се да възраждат отбранителната мощ на съюза - и как ще стане като всяка страна си има собствени оръжейни системи и стандарти ? Всеки ще си произвежда неговите си оръжия и ако се наложи да се използват ще стане както сега в украйна - пълна каша - 100 вида различни оръжейни системи със различни изисквания , стандарти калибри , начини на използване и т.н. за техническото обслужване и резервни части ще бъде още по зле :)))))
  • 11 Големия чук

    4 1 Отговор
    ЕС ми иска отбранителния чук да им подкрепя отбранителната промишленост. Но те и БРИКС го идскат за подкрепа, че ще видя. Пази божеее от такива призиви.Черен аман от умници
  • 12 БАЙ КУРТИ .....

    7 2 Отговор
    Зеленски Олекандрович Володимир, демек ЗОВ т.е. ZOV

    ще е доволен ли от тези стари железа за подкрепа?
  • 13 Някой

    9 1 Отговор
    Ясно, трябва да се наливат пари в европейската и американската военни промишлености. Че се оказа, че няма вече инвентар - да доха го на укрите за ютилизация от руска страна.
    Не знам дали не е късно за такива опити - дали имат нужното "ноу хау", ресурси (прозиводството иска ток, нефт и газ, плюс метали и редки елементи), сили...
    Май ще се окаже, че това е война на изтощението. И не се изтощава толкова Русия...
  • 14 Сатана Z

    5 0 Отговор
    Европейците трябва да вденат първо,че повече евтини енергоносители от Русия няма да получат.Никоя държава не е в състояние на този етап да отдели колосални средства за отбрана.И второ,пак опираме до суровини за производство на джепанета.Може и да има технологии ,но нямат материали за изработката.С Еврорайха е свършено без енергия и суровини.

    Z
  • 15 Балаканджи

    5 0 Отговор
    ЕС ще се разпадне скоро! ЕС е икономическа платформа и сдружение а не военен пакт. Искат да направят нова Антанта! Стига един военен съюз: НАТО!
    Тази идея е напълно в противоречие с конституцията на ЕС! След Брексит трябва да има референдум за Булексит?
  • 16 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 17 Психоанализа

    0 0 Отговор
    Укрепването на мекият е сложно ,тревожно и се нуждае от намесата на професионалисти.
  • 18 Психоанализа

    0 0 Отговор
    Укрепването на мекият е сложно ,тревожно и се нуждае от намесата на професионалисти.Зигмунд Фройд ,за съжаление отдавна е мъртъв.
  • 19 скапаняци

    0 0 Отговор
    къде бе ЕС, когато Италия гниеше от КОВИД?????? родната ВВС е под всякаква критика , а долните паляци си подариха самолетите на Украйна , успех пожелавам на ЕС