Британският флот стои зад взривовете на газопроводите "Северен поток" миналия месец. Това обяви руското министерство на отбраната, цитирано от "Ройтерс".
От ведомството отправиха директно обвинение към Великобритания - ключов член на НАТО, за саботаж на критична руска инфраструктура.
Министерството на отбраната обаче не даде доказателства за твърдението си.
"Според наличната информация представители на британския флот са участвали в планирането, подготовката и осъществяването на терористичната атака в Балтийско море на 26 септември тази година - взривяване на газопроводите "Северен поток 1" и "Северен поток 2", посочиха от ведомството.
До момента британското министерство на отбраната не е излязло с коментар по обвиненията.

Три теча в "Северен поток 1" и "Северен поток 2" бяха открити в рамките на няколко часа на 26 септември.
Първият от тях беше засечен на "Северен поток 2" близо до датския остров Борнхолм. Тогава бяха регистрирани две изтичания на Северен поток. Датската енергийна агенция съобщи, че голямо количество газ е навлязло в морето.
По-късно шведски сеизмолози съобщиха, че са регистрирали две експлозии по трасетата на тръбопровода.
Няколко дни по-късно шведската брегова охрана откри и четвърти теч по съоръженията.
Както Швеция, така и Дания, които проведоха разследване, заключиха, че четирите теча на "Северен поток" 1 и 2 са причинени от експлозии. Те обаче не уточниха кой може да е отговорен за аварията.
Западните лидери нарекоха инцидента умишлен акт на "саботаж", целящ да наруши европейската енергийна инфраструктура и доставки.
От своя страна Русия обвини Запада за експлозиите. Досега обаче тя не беше заявявала ясна позиция за това кой е отговорен за повредата.
Москва многократно е отхвърляла като "глупави" обвиненията, че тя стои зад взривовете на "Северен поток". Руски официални лица подчертаха, че Вашингтон има мотив за саботажа, тъй като иска да продава повече втечнен природен газ (LNG) на Европа.
Съединените щати обаче отрекоха да са замесени.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Ама
16:37 29.10.2022
2 КОТарАК
Коментиран от #6, #7, #50, #51
16:40 29.10.2022
3 Знаем знаем…
16:40 29.10.2022
4 Курадо Катани
Коментиран от #8
16:41 29.10.2022
5 Русия изгуби войната
16:41 29.10.2022
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 Също така
До коментар #2 от "КОТарАК":
Можеха да си действат с Китай, Индия, Иран….и незнам си още кой, за да изместят долара като световна валута, и да ограничат по този начин влиянието и зависимоста на света от САЩ!! Всичко това по мирен път и с икономическо развитие! Но не, те решиха да налагат Нов Ред чрез трета световна война.Коментиран от #9, #35
16:43 29.10.2022
8 путлер умря
До коментар #4 от "Курадо Катани":
А путин е на един Херсон живот , паднели Херсон ,а той пада следващата седмица , жална му майчица на гнусното джудженце терористично !!!Коментиран от #32
16:44 29.10.2022
9 Този коментар е премахнат от модератор.
10 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️
Доста други пък като Бразилия, Чили, Китай ... нямат интерес !
Доста други пък нямат смелост!
Лесно от 200 страни по Света остават 2-3 с възможност, интерес и смелост ‼️
16:45 29.10.2022
11 Абе Лондон
Тези пряко участват във войната! И фащ също с оръжия, с пари, със санкции, със спътникови данни и т.н. вече ги предупредихте, те не се интересуват...
Ами бих със Сарматите по белите колиби и по халифата Лондон .. какво ги чакате ???
Коментиран от #14
16:46 29.10.2022
12 Васил
Коментиран от #16, #31
16:47 29.10.2022
13 Не аз…
До коментар #9 от "Виктор Фекалев":
…това им е болката на Русия-долара, и те заявиха готовност да постигнат споразумение с Китай, С.Арабия, Ю.Африка….да бяха си действали в тази насока. Аз не казвам че е лесно, нито давам акъл, но те открито го бяха заявили!Коментиран от #19, #20
16:50 29.10.2022
14 успокой се
До коментар #11 от "Абе Лондон":
Лондон още не е почнал :)))))Коментиран от #26
16:50 29.10.2022
15 незнайко
Коментиран от #18
16:52 29.10.2022
16 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️
До коментар #12 от "Васил":
Това в час по трудово ли го съчини ‼️16:52 29.10.2022
17 Иванушка 🇷🇺
16:52 29.10.2022
18 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️
До коментар #15 от "незнайко":
САШките спазват съвета на бабите:" На калъп да те хванат , ще отричаш!"
16:55 29.10.2022
19 Друс Лий
До коментар #13 от "Не аз…":
Гола вода си баче, Америка е на прага на Русия с био лаборатории, финансиране на екстремисти, изкупуване на украинска земя, ти говориш за икономикаКоментиран от #27
16:56 29.10.2022
20 Амиии
До коментар #13 от "Не аз…":
Болката не е само на Русия, а на цял свят, включително и на САЩ. Но мирен път за изхвърлянето на долара няма. Собствениците на долара няма да се откажат лесно просто ей така по мирен път. Защото с долара контролират целият свят, включително и САЩ. Контролират централните банки на държавите. А щом ти контролира парите, значи си му роб. Не случайно Майер Ротшилд е казал:дайте ми д а контролирам парите на една страна и не ме интересува, кой пише законите й.Коментиран от #25, #45
16:57 29.10.2022
21 Свобода за Шотландия
Коментиран от #23, #24
17:01 29.10.2022
22 путлер е прозрачен
Коментиран от #37
17:12 29.10.2022
23 Свобода за
До коментар #21 от "Свобода за Шотландия":
Якутия и Татарстан.17:13 29.10.2022
24 Слушам!
До коментар #21 от "Свобода за Шотландия":
........?????17:14 29.10.2022
25 Аз нямам
До коментар #20 от "Амиии":
Такава болка, следователно и целият свят няма. Ти си кътай рубли.17:16 29.10.2022
26 Лондон е г@вно
До коментар #14 от "успокой се":
Още преди 25 години пътувах редовно по работа там...Малеее там само халифатни по улиците. Нощем работеха некакви магазини на индийци и пакистанци... Нямаше изобщо европейци. И по банките беше пълно с индийци. Нали уж Индия е съюзник и "приятел" на Русия? А тези нещо са се самозабравили!
Не ги виждам при една война. Кой ще воюва с таджиките и руските мюсюлмани? И послдните белилюде албионци ще умрат в подводниците и по корабите им... А острова ще стане пак вода.
Коментиран от #28
17:16 29.10.2022
27 Научиха се
До коментар #19 от "Друс Лий":
Да работят с измислени доводи. Ама не стават за мен.17:17 29.10.2022
28 И в москва е
До коментар #26 от "Лондон е г@вно":
Ужас. Толкова руснаци никаде няма да видиш.17:19 29.10.2022
29 Госあ
17:21 29.10.2022
30 Очаквам
17:22 29.10.2022
31 Рошко
До коментар #12 от "Васил":
Василе васалеее, знайш що е то тъпоъгълник след данък кладенец и данък тоалетна като ди наложат пак ще си останеш като тъпоъгълник17:23 29.10.2022
32 Калпазанин
До коментар #8 от "путлер умря":
Аз това падане го чета вече от пролетта, трай чадо за хубост зимата доди почти17:24 29.10.2022
33 ...
Коментиран от #38
17:24 29.10.2022
34 Лъжливото овчарче
17:25 29.10.2022
35 Грогу
До коментар #7 от "Също така":
Като анализираш , не започвай от средата на конфликта , а от началото ....Военен преврат в Киев-убийства...В Донбзс не приемт власта на преврата в Киев за легитимна - убийства ...Мински спооразумения - не се спазват -8 г. убийства на хиляди цивилни , а западните гаранти ги поощряват с военно обучение ....и изведнъж хоп ...Война . ...а вие започвате да пищпте , Русия е терорист и военен престъпник ....е нЕма как да ви мине номера .Коментиран от #39
17:27 29.10.2022
36 Онзи
17:28 29.10.2022
37 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️
До коментар #22 от "путлер е прозрачен":
Ти май си по-прозрачен, направоПРОЗАИЧЕН ‼️
Колко средства са хвърлени при строежа , за да си го гръмнат!
Явно не ти е в сферата на познания , че почти месец районът бе затворен за учения на НАТОвски групировки !
Или рашките са толкова добри, че са се прокрадналии незабелязано !
Можеха само да спрат кранчето от източния край!
Сигурно и Кримския мост сами си гръмнаха , за ЧРД на Путин !
17:31 29.10.2022
38 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️
До коментар #33 от "...":
И защо му беше тогава нужно на Бай Дън да обявява, че САЩ имат възможност да направят така, че СП1 и СП2 да не работят ‼️Коментиран от #41, #43
17:35 29.10.2022
39 КОТарАК
До коментар #35 от "Грогу":
абе 6емет-Украина си е независма държава-теб бърка ли те кво става в Македония? кой взе Крим и с кво право? ой разбуни Донбас и прати Гиркин?копейкаджии...Коментиран от #44
17:36 29.10.2022
40 Мнение
Но укрите с радост ще пригласят,за да може да вкарат чужда страна във войната да може да им води битката докато те са по хотелите и ни водят пропаганди.
Коментиран от #42
17:43 29.10.2022
41 ...
До коментар #38 от "🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️":
Всеки има възможност. Да не говорим какви ги плещи Медведев. Аре стига тъпотии. Ти спря ли да си слагаш дилда сутрин. Ей като кажете че сте оправяли на някой сестрата... Той да доказва после че няма.18:00 29.10.2022
42 Да те радва,че са по хотелите,
До коментар #40 от "Мнение":
че тия дет ги построиха,да ги пълнят и зимно време.Кой знае кви ли кредити ги гонят,а така кредитът си циркулира(оборотът исках да кажа),вноските по погасяване вървят. А кинтите ги дават от ЕК.Не ги вземат от майка ти и баща ти,я.18:01 29.10.2022
43 Този коментар е премахнат от модератор.
44 Грогу
До коментар #39 от "КОТарАК":
Какви копейкаджии , там живеят руснаци , които не искат Сащ да ги командва Както виждаш военния преврат не може да принуди всички руснаци да легнат в краката на американците . Превратаджиите продадоха държавата на чужда нация , чиято цел е да приравни руската нация до нивото на американските васали в цяла Европа . Войната ще е дълга и не се знае дали ще има победители18:28 29.10.2022
45 А Ха…
До коментар #20 от "Амиии":
А, значи си дойдохме на думата, долара трябва да се изхвърли от употреба чрез война. А къде останаха заканите за БРИКС, могъщата икономика на тези страни щеше да гътне долара, лафовете за Златната рубла, златото на Ю.Африка…..толкоз си противоречите, сякаш получавате “лиХчета” от две различни посолства. Жалки сте, както са жалки напъните на Просия!18:29 29.10.2022
46 Култура миянко
19:10 29.10.2022
47 Георги
Време е не за нови избори , време е за тоягите . Ние Българите не желаем да живеем в бедност в мизерия , в наркоразспостранение по училищата.
В тази Държава и Военните станаха заплатаджий. Дрогата се търкаля на всеки ъгъл.
19:13 29.10.2022
48 питащ
"хода на войната" идват от тях, а доколко за верни, това е друг въпрос. Дори и американските съобщения са различни от техните.До кога българските медии, ще си мислят, че имат "балъци" насреща си и ще ни баламосват с лъжи?
Войната е лошо нещо, но е добре да се знае истината.
20:10 29.10.2022
49 питащ
"хода на войната" идват от тях, а доколко за верни, това е друг въпрос. Дори и американските съобщения са различни от техните.До кога българските медии, ще си мислят, че имат "балъци" насреща си и ще ни баламосват с лъжи?
Войната е лошо нещо, но е добре да се знае истината.
20:17 29.10.2022
50 Този коментар е премахнат от модератор.
51 Така ли ?
До коментар #2 от "КОТарАК":
Не е трябвало да си ги вирят с изнасянето на Османската Империя от Европа.Обясни им на рашките този парадокс21:33 29.10.2022
52 Нормално
22:06 29.10.2022
53 Пеноооо….
Коментиран от #54
22:37 29.10.2022
54 Така
До коментар #53 от "Пеноооо….":
години наред не обръщаха вниамние на предупрежденията, заради интригите на САЩ и войната е факт! И хилядите жертви са факт! И рецесията в света е факт! И блеещите глупаци са факт!Коментиран от #55
22:49 29.10.2022
55 Няма и да обръщат!
До коментар #54 от "Така":
Когато си държава спонсорираща тероризъм, държава убиваща и тровеща критиците на режима дори зад граница, кой ще ти обърне внимание. Просия си спечели славата на държава незачитаща човешките права, кой ще повярва на “лъжливото овчарче”? Кой?Коментиран от #56
22:58 29.10.2022
56 Ако
До коментар #55 от "Няма и да обръщат!":
се намали пропагандата и се ползва онова на раменете по предназначение, подобна боза ще намалее! Бягането от истината, не е в твоя полза!Коментиран от #57
23:13 29.10.2022
57 Ако…
До коментар #56 от "Ако":
…Просия беше нормална държава, всички щяха да я третират като такава! Когато тровиш своите критици, когато ги хвърляш в затвор със скалъпени обвинения, когато нападаш вероломно съседна държава, когато лъжеш целия сват в очите…..какво очакващ? Не искам отговор. Не се напъвай за да не спукаш някой хемороид!Коментиран от #58
23:22 29.10.2022
58 И стигна
До коментар #57 от "Ако…":
пак до предупрежденията години наред и интригите на САЩ! Както казах, бягането от истината, не ти е от полза! :))23:25 29.10.2022