Министерството на отбраната на Русия предприе необичайна стъпка, опровергавайки твърденията на руски военни блогъри, че бригада на руската морска пехота е загубила стотици войници при неуспешна офанзива в Източна Украйна, съобщи Ройтерс, позовавайки се на руската агенция РИА Новости.
Министерството реагира на отворено писмо от военнослужещи на 155-а бригада на морската пехота на Тихоокеанския флот на Русия, които се оплакват, че са били хвърлени в "непонятно" нападение срещу украинските сили югозападно от Донецк.
"В резултат на "внимателно" планираната офанзива от "великите генерали" за четири дни загубихме около 300 души, убити, ранени и изчезнали. Както и половината от оборудването ни", се казва в писмото, което бе публикувано в "Грей Зоун", популярен военен блог. То е адресирано до Олег Кожемяко, губернатор на далекоизточния Приморски край, на хиляди километри от Украйна, където е базирано подразделението.
Кожемяко изглежда признава, че писмото е истинско, но казва, че то преувеличава мащаба на истинските загуби.
"Установихме връзка с командирите. Да, има загуби, водят се тежки боеве, но те са далеч от това, което е написано в този призив", заяви той във видеообрръщение в своя канал в "Телеграм".
Руското министерство на отбраната е отхвърлило твърденията на блогърите, че 155-а бригада на морската пехота на Тихоокеанския флот е претърпяла "големи, безсмислени загуби на хора и оборудване". Напротив, в рамките на 10 дни подразделението е напреднало с 5 км югозападно от Донецк, съобщи РИА Новости, цитирайки руското ведомство.
Москва изрично отрече бригадните командири да са проявили некомпетентност.
"Благодарение на компетентните действия на командирите загубите на морски пехотинци за дадения период не надвишават 1 процент от личния състав, а ранените са 7 процента, значителна част, от които вече са се върнали в строя", се казва в изявлението на министерството на отбраната.
Това необичайно опровержение на подобни съобщения подсказва, че данните са засегнали Москва в чувствителен момент от войната, когато руските сили са подложени на силен натиск в частично окупираните райони на Украйна, които Русия обяви за своя територия, отбелязва Ройтерс. Киев, Западът и по-голямата част от държавите членки на ООН осъдиха присъединяването на тези зони от Москва и го определиха като незаконно.
Руските военни блогъри, някои от които имат аудитория от по половин милион и повече души в социалните мрежи, стават все по-критични към грешките на московските генерали, откакто през септември Киев си върна големи части от Североизточна Украйна.
В оплакванията, подадени от морската пехота, се критикуват поименно отделни командири. В него те са определени като бездарници, които се отнасят към хората си като към пушечно месо и се интересуват единствено от развитието на собствената си кариера.
Данните са отнесени до военната прокуратура за допълнителна проверка, уточни Кожемяко. "В условията на информационна война всички публикации в социалните мрежи трябва да бъдат проверявани. Сигурен съм, че при всички случаи ситуацията ще бъде анализирана и компетентните органи ще дадат оценката си", добави той.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 Този коментар е премахнат от модератор.
3 Путинофил
18:06 07.11.2022
4 ДЪЛБОКО ВИЖДАЩ
Коментиран от #6, #12
18:07 07.11.2022
5 да бе да
18:07 07.11.2022
6 Умножаваш
До коментар #4 от "ДЪЛБОКО ВИЖДАЩ":
Всичко Х10 и получаваш истинския резултат.18:09 07.11.2022
7 Всичко върви по план!
18:14 07.11.2022
8 стига стари дъвки
Коментиран от #9
18:20 07.11.2022
9 Този коментар е премахнат от модератор.
10 Те руските
До коментар #2 от "Рускиня от Варна":
баби ги раждат пораснали на 19, с автомат, готови за бой.18:32 07.11.2022
11 Този коментар е премахнат от модератор.
12 хахаха
До коментар #4 от "ДЪЛБОКО ВИЖДАЩ":
и ние ти верваме...9-ти октомври май мина преди месец...ко стана с Херсон? укрите взеха ли го? :))))Коментиран от #19, #26
18:35 07.11.2022
13 Този коментар е премахнат от модератор.
14 хахаха
18:42 07.11.2022
15 Хохо Бохо
След още пет километра, ще изчезнат напълно...
Коментиран от #28
18:44 07.11.2022
16 Този коментар е премахнат от модератор.
17 Богатир на буксир
След нашата, естествено !
18:52 07.11.2022
18 Ушанка от Крива паланка
18:57 07.11.2022
19 ДЪЛБОКО ВИЖДАЩ
До коментар #12 от "хахаха":
Колкото по бавно падне херсон толкова по зле за руснаците-Това са мои думи.Ако наистина не са го предали както ми е инфото на 19.10.Сега вече е късно руснацитеДа се измъкнат живи.Трудно ще е и да се предадат!Единствено ,фуражке можеше да кажеш!Браво Гросмайсторе видя целия развой от 1ден та до сега!Ноо как да признае ганчооо,че има по...от него,нал тьй фуражке!на теб ти подхожда шкембе воевода или папиломения умник!Коментиран от #21
19:04 07.11.2022
20 ами
и защо ми изтрихте коментар 11? щото истината не ви изнася ли?
19:04 07.11.2022
21 Този коментар е премахнат от модератор.
22 Ехе жалки руски лъжци
19:10 07.11.2022
23 Щели да превземат
19:12 07.11.2022
24 Слава УКРАЙНА,🔱🔱🔱
19:13 07.11.2022
25 Пускайте видиата
19:15 07.11.2022
26 Този коментар е премахнат от модератор.
27 хахаха
До коментар #26 от "Ще ти":
кръсти си ръката червен г.з и почвай да...:)))Коментиран от #29
19:21 07.11.2022
28 Това е най остроумния коментар
До коментар #15 от "Хохо Бохо":
Който е написан досега във факти и показва по най точния начин какъв хаос цари в главите на военнопрестъпниците алкохолици в кремъл19:22 07.11.2022
29 Този коментар е премахнат от модератор.
30 Този коментар е премахнат от модератор.
31 марская
19:37 07.11.2022
32 007
19:54 07.11.2022
33 Путинче
19:55 07.11.2022
34 ....
22:00 07.11.2022
35 Рашка по прашка
23:30 07.11.2022