Броят на украинските знамена, върнати на полагащото им се място в рамките на провеждащата се отбранителна операция, вече е десетки. Освободени са 41 населени места. Сега всички се радваме да видим как украинците, останали в окупираните села и градове, се срещат с нашите воини.
Това заяви украинският президент Володимир Зеленски във вечерното си изявление.
Мнозина сега почти всеки час проверяват къде са стигнали нашите части и къде още е издигнато националното ни знаме. Но, радвайки се, всички трябва да помним сега и винаги какво означава това движение, трябва да помним, че всяка стъпка на нашите отбранителни сили е животът на нашите воини. Животи, дадени за свободата на украинците. Всичко, което се случва сега, е постигнато с месеци ожесточена борба. Това беше постигнато чрез смелост, болка и загуба. Не си тръгва врагът, а украинците са тези, които прогонват окупаторите на висока цена. Точно както в източната част на нашата страна, в района на Харков. Както и преди, на север - Киевска област, Сумска област, Черниговска област. Сега - Николаевска област, Херсонска област, изреди той.

Трябва да извървим целия път - на бойното поле и в дипломацията - нашите знамена, украински знамена и никога повече вражески трикольори, да се развяват по цялата ни земя, по цялата ни международно призната граница. Така ще бъде. Нашите воини практически веднага са последвани в освободените райони от онези, които възстановяват всички условия за нормален живот.
Първият и основен е разминирането. Окупаторите оставят след себе си хиляди невзривени мини и боеприпаси. Често съм чувал оценки, че изчистването на Украйна от руски мини ще отнеме десетилетия. Не можем да чакаме толкова дълго.
Трябва да направим за години това, което другаде по света можеше да отнеме десетилетия след военни действия.
На първо място се разминират къщи, социални обекти, комуникации, пътища - цялото пространство на живота на хората. Но окупаторите минират всичко: електропроводи, сгради на предприятия, ниви, гори. В пика на замърсяването от мини в Украйна имахме 300 000 квадратни километра опасна територия.
Днес, благодарение на истинския героизъм на украинските сапьори и пиротехници, нашите спасители и всички, които им помагат, площта на земя, заразена с мини и боеприпаси, е намалена.
Сега за разминиране остават около 170 000 квадратни километра. По-конкретно, това е така и в най-трудните райони - там, където все още се водят военни действия, където врагът ще добави мини преди отстъплението си, както е сега в Херсон. Плюс гори, плюс огромна площ полета.
Всеки човек на земята - всеки, който подкрепя Украйна - може да даде личен принос чрез нашата благотворителна платформа United24, припомни Зеленски.
По-специално, благодарение на такава помощ, ние вече закупихме първата най-ефективна машина за разминиране - Armtrac 400, която в момента работи в района на Харков. Покрива 1,5 хектара за час, като напълно гарантира обезвреждането на мини. И на първо място, разчиства територията покрай електропроводите, за да могат енергетиците да изпълнят задълженията си и да възстановят захранването. Ще добавим още такова оборудване и ще ускорим разминирането, където и да върнем нашето знаме, нашия нормален украински живот.
Силите на Националната полиция незабавно следват воините към освободените райони. Днес полицията влезе в Калиновске, Бобровый Кут, Евгенивка, Коцюбинске и Снигуровка. Там започнаха мерки за стабилизиране, каза още той.

Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 пешо
08:02 11.11.2022
2 Чумата да те тръшне
08:02 11.11.2022
3 Теле
08:03 11.11.2022
4 Костя Максудов Копейкин
Коментиран от #7
08:03 11.11.2022
5 Анти-маймуна
Коментиран от #21
08:04 11.11.2022
6 Значи са ви завладели с лекота
08:05 11.11.2022
7 Сорос Максудов Шекелов
До коментар #4 от "Костя Максудов Копейкин":
И мен много ме е яд за Крим.Коментиран от #9
08:05 11.11.2022
8 Този коментар е премахнат от модератор.
9 Зеленски
До коментар #7 от "Сорос Максудов Шекелов":
Крим е следващият койтоще освободим от оркитеКоментиран от #17, #19
08:08 11.11.2022
10 ПУТИН,,,,
08:08 11.11.2022
11 РУСКИ ШУБЕТА
08:09 11.11.2022
12 Путинче
Коментиран от #13
08:10 11.11.2022
13 Този коментар е премахнат от модератор.
14 Потребител
08:13 11.11.2022
15 Ако бях роzоофил
08:14 11.11.2022
16 О-краiнец
Коментиран от #22
08:15 11.11.2022
17 Шаломов
До коментар #9 от "Зеленски":
Нали аз ти дадох картбланш за него. Шалом08:16 11.11.2022
18 Иван
Коментиран от #29
08:17 11.11.2022
19 Този коментар е премахнат от модератор.
20 стоян георгиев
08:18 11.11.2022
21 Този коментар е премахнат от модератор.
22 Този коментар е премахнат от модератор.
23 РУСНАЦИ БЯГАТ
08:20 11.11.2022
24 Зелен
Коментиран от #55, #61
08:20 11.11.2022
25 Този коментар е премахнат от модератор.
26 Мъкааааа
До коментар #21 от "Време е...!":
Голяма болка, че се доверихте на евреина Путин" да ви освободи от западните евреи. Хаха08:21 11.11.2022
27 Някоя си
08:22 11.11.2022
28 Този коментар е премахнат от модератор.
29 Този коментар е премахнат от модератор.
30 МОГУЧАЯ И НЕПОБЕДИМАЯ
08:22 11.11.2022
31 САТЪРА НА ХАНА
...
ОТ ТОЛКОВА БГ ЖУРНАЛИСТИ
...
САМО ТОЙ Е НАПИСАЛ
ЧЕ В 11 ЧАСА НА 11 ДЕН НА 11 МЕСЕЦ
....
СВЪРШВА ПЪРВАТА СВЕТОВНА ВОЙНА
08:22 11.11.2022
32 Ванга
08:22 11.11.2022
33 Този коментар е премахнат от модератор.
34 Алф
08:24 11.11.2022
35 Този коментар е премахнат от модератор.
36 САТЪРА НА ХАНА
ОТ СЕГАШНАТА ТЕРИТОРИЯ
08:25 11.11.2022
37 Този коментар е премахнат от модератор.
38 Хахаха
Браво зеленко ,голяма победа за теб .
Коментиран от #45
08:27 11.11.2022
39 Смешници
Коментиран от #41
08:28 11.11.2022
40 КОЙТО Е ТРЪГНАЛ
08:28 11.11.2022
41 НЯМА...ЩЕ
До коментар #39 от "Смешници":
Има тук и сега....08:29 11.11.2022
42 Този коментар е премахнат от модератор.
43 🏴☠️🏴☠️🏴☠️Някой си🏴☠️🏴☠️🏴☠️
Америка е червена....
08:31 11.11.2022
44 Стойко
Изкуствено създадени граници, фалшива история и език, фалшиви победи, фалшиви бежанци, но за сметка на това нагли до безкрай, фалшива подкрепа от европейските страни, а те не ги траят и не им пука за тях! Тъжна картинка!
08:35 11.11.2022
45 ВСУ
До коментар #38 от "Хахаха":
Тва е майсторлъка...да принудиш руските пълчища да бягат, без нито един изстрел....08:36 11.11.2022
46 СССР
08:38 11.11.2022
47 ПУТИН В ШАШ
Коментиран от #54
08:39 11.11.2022
48 !!!?
Коментиран от #51
08:39 11.11.2022
49 Този коментар е премахнат от модератор.
50 БСП В ШОК
08:51 11.11.2022
51 НЯМА....ЩЕ
До коментар #48 от "!!!?":
ДРУГАРЮ.....08:52 11.11.2022
52 Този коментар е премахнат от модератор.
53 Този коментар е премахнат от модератор.
54 Дон Диего
До коментар #47 от "ПУТИН В ШАШ":
Ц Р У са свършили прекрасна работа в Ук рай на. А Укр. е най-предателската държава.08:57 11.11.2022
55 зор
До коментар #24 от "Зелен":
до 24 като си толкова умен им кажи да изчакат и да посрещнат украинците с цветя ако имат кураж - бягат защото ги е страх08:58 11.11.2022
56 Диего
08:59 11.11.2022
57 пфууу
08:59 11.11.2022
58 Навалний
10:30 11.11.2022
59 Навалний
10:44 11.11.2022
60 ШОЛЦ
15:51 11.11.2022
61 ШОЛЬ
До коментар #24 от "Зелен":
ТАКА КАКТО САМО УКРАИНЦИТЕ ГО МОГАТТ15:57 11.11.2022