Правителството на Египет узакони 125 църкви и прилежащи към тях сгради, които до момента са функционирали без разрешително за ползване, съобщи в. "Ал Ахрам". С това християнските храмове и обслужващи постройки, на които е даден законен статут, стават общо 2526, заяви говорителят на кабинета Надер Саад.
Египетският парламент гласува закон за изграждането и обновяването на християнски храмове през 2016 г. Година по-късно бе създадена правителствена комисия под председателството на премиера, която да узаконява църковните сгради в съответствие с новите регулации. В нея участват представители на християнската общност, на няколко министерства, както и на службите за сигурност, разузнавателните служби и държавния регулатор.
Новото законодателство замества закон от 1934 година, според който изграждането на нов християнски храм трябва да отговаря на десет изисквания, включително да не е близо до училища, канали, правителствени сгради, жп линии и дори жилищни райони, се посочва в публикация на "Ватикан нюз". Според старите правила разрешителните за строеж се издават единствено с президентски указ.
На практика тези строги изисквания правят издигането на нови църкви невъзможно. Християнските общности в Египет обаче често ги нарушават и изграждат храмове без разрешение.
За да бъде разрешен този проблем, в конституцията на Египет от 2014 година е заложен член 325, постановяващ да се приеме нов закон, който гарантира свободата на упражняване на религиозни ритуали за християните.
Между 2014 и 2017 година египетските власти отредиха парцели за изграждането на тридесет църкви в новостроящи се градове, а през 2018 година за още осем. Сред тях е най-големият християнски храм в Близкия изток - "Рождество Христово" в новата административна столица, който беше открит в началото на 2019-та.
Смята се, че християните са над десет процента от населението на Египет или над десет милиона. Около 95 процента от тях принадлежат към Коптската православна църква.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА