Владимир Путин отложи годишното си обръщение към Федералното събрание, тъй като не е сигурен дали ще може да продължи да определя руското пространство на фона на нарастващите критики към поведението му във връзка с инвазията в Украйна.
Това коментира Институтът за изследване на войната (ISW) в дневния си бюлетин за хода на войната в Украйна.
Кремъл се опита да оправдае своя диктатор и заяви, че той може да произнесе обръщението през 2023 г.
"Бягството на Русия от Киевска област и Северна Украйна през април 2022 г. вероятно е провалило плановете на Путин да обяви победа по време на обръщението си към Федералното събрание", смятат анализаторите.
ISW припомни как през март 2014 г. руският президент използва случая да произнесе реч, в която обяви незаконното анексиране на Крим и град Севастопол.
"Може би Путин все още чака и се надява да произнесе грандиозна победна реч през 2023 г. или отлага момента, в който ще трябва да признае, че Руската федерация не може да постигне целите си в Украйна и да признае поражението си във войната", подчертават експертите.
Институтът също така е убеден, че когато се обръща към руската общественост и елит, диктаторът може да не е сигурен в способността си да оправдае цената на войната срещу вътрешните и глобалните проблеми на Русия.
"Победата в Украйна може и да е позволила на Путин да прикрие руските човешки и финансови загуби, както направи през 2014 г., но след окупацията на Лисичанск през юли Руската федерация не е постигнала никакъв успех на бойното поле", се обяснява в доклада.
В същото време руският президент продължи да всява паника сред населението, като отговори неясно на въпроса за продължителността на войната и втората вълна на мобилизация. По този начин той предизвика критики и объркване сред провоенно настроените.
А бягството на руснаците от Херсон вбеси дори идеолозите на "Руския свят", които започнаха да се съмняват в лоялността на Путин и способността му да създаде "Велика Русия".
За да избегне повече проблеми, диктаторът отмени и годишната си пресконференция с руската общественост.
"Изглежда, че Путин все повече се обръща към сценариите и предварително записаните речи. Така той се опитва да предотврати рисковете, свързани с отговорите на трудните въпроси за неуспехите на Русия във войната срещу Украйна", допълва ISW.
През следващите месеци руските сили биха могли най-лесно да подновят настъпателните си операции по две основни оси на настъпление - по границата между Харков и Луганск в Североизточна Украйна или в Донецка област. Руските войски изглежда преместват тежко оборудване от тиловите райони в Луганска област към райони в близост до сегашната фронтова линия по границата между Харков и Луганска област и са променили формата си и са консолидирали силите си по тази линия, както наскоро съобщи ISW.
Основни изводи:
- Украински официални лица прогнозират, че руските войски може да се опитат да започнат мащабна офанзива в началото на 2023 г.
- На 14 декември украинската противовъздушна отбрана свали всички дронове, изстреляни от руските сили.
- Украински източници съобщават, че 64 военнопленници са се завърнали на контролираната от Украйна територия.
- Кремъл вероятно ще засили информационните операции, целящи да представят украинските власти като нарушители на религиозните свободи и свободата на печата.
- Украинските сили продължават контранастъплението си, докато руските сили провеждат контраатаки в района на Сватово и Кременна.
- Руските сили продължават офанзивата край Бахмут и Авдеевка.
- Руските сили продължават да се отбраняват на юг от река Днепър в Херсонска област.
- Служители на Кремъл признаха, че са получили оплаквания от мобилизацията, въпреки че тя е била "ефективно завършена".
- Украинските партизани продължават да помагат на украинските сили при идентифицирането на руски цели.
Източник: News.bg
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 да де
Коментиран от #5, #133, #174
09:33 15.12.2022
2 Този коментар е премахнат от модератор.
3 Реалност
Коментиран от #62, #106
09:34 15.12.2022
4 !!!?
Коментиран от #56, #80
09:34 15.12.2022
5 Този коментар е премахнат от модератор.
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 ДДРОнег
Но след путин може да дойде някой още по-лош, пълно е с ненормалнии политици в блатная кочина
Коментиран от #49
09:36 15.12.2022
8 Да живее пропагандата
Коментиран от #175
09:36 15.12.2022
9 Българин
Коментиран от #117
09:36 15.12.2022
10 Този коментар е премахнат от модератор.
11 Българин
09:38 15.12.2022
12 Ти учи уроците
До коментар #5 от "Последния софиянец":
Не драскай простотии за лукчета!09:38 15.12.2022
13 Този коментар е премахнат от модератор.
14 ЛЕЯР ОТ КРЕМИКОВЦИ
09:39 15.12.2022
15 Българин
Коментиран от #185
09:39 15.12.2022
16 Българин
09:39 15.12.2022
17 Този коментар е премахнат от модератор.
18 Али Раза
09:39 15.12.2022
19 !!!
СВО само се сменя тактиката.
Стратегията се остава.
Коментиран от #45
09:40 15.12.2022
20 Аха
09:41 15.12.2022
21 Хари Кришна
Коментиран от #181
09:41 15.12.2022
22 Тахумба
Коментиран от #167
09:43 15.12.2022
23 Ха Ха
09:43 15.12.2022
24 стар ракетчик
Обачееее... - Говорител от ВСУ: Украинската ПВО не е в състояние да сваля руски ракети ???
Това съобщи в ефира на поредния телемарафон говорителят на командването на военновъздушните сили на въоръжените сили на Украйна Юрий Игнат .
Сред недостъпните за украинската противовъздушна отбрана ракети той посочи Искандери , ракетите С-300 и иранските балистични ракети
Коментиран от #30
09:44 15.12.2022
25 Баба Ванга
09:44 15.12.2022
26 Урюрвкос
09:45 15.12.2022
27 ами
09:45 15.12.2022
28 Каймакамина
Раша се разпада
Украйна - велика сила
Зеленски - герой
Русофилите - в урановите мини
09:46 15.12.2022
29 Хахаха
09:46 15.12.2022
30 Този коментар е премахнат от модератор.
31 Будна ера
Коментиран от #34, #36
09:48 15.12.2022
32 Търновец
09:49 15.12.2022
33 ГРАД КОЗЛОДУЙ
09:50 15.12.2022
34 Реалност
До коментар #31 от "Будна ера":
След мъжете и жените Зеленски сега мобилизира и пеленачетата09:50 15.12.2022
35 Пеци
А можеха добре да си живеят ДА ама НЕ територия населявана с крепостно население заслужава съдбата си.
09:50 15.12.2022
36 Този коментар е премахнат от модератор.
37 КОНТРАТА
09:52 15.12.2022
38 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️
09:52 15.12.2022
39 Този коментар е премахнат от модератор.
40 ТЕ34
09:54 15.12.2022
41 Истината
09:54 15.12.2022
42 Добролюбов
Жалкото е, че Украйна изчезва, ЗЕ доубива останалите млади, пращайки ги на сигурно заколение! Такава е съдбата на народ, който е попаднал под диктанта на хамер... марионетки!!!
09:55 15.12.2022
43 Данъчния
09:55 15.12.2022
44 ПУТИН В ШОК
09:56 15.12.2022
45 Този коментар е премахнат от модератор.
46 САЩ СВЕТОВНИТЕ СМЕШНИЦИ
09:57 15.12.2022
47 Добролюбов
Жалкото е, че Украйна изчезва, ЗЕ доубива останалите млади, пращайки ги на сигурно заколение! Такава е съдбата на народ, който е попаднал под диктата на хамер... марионетки!!!
09:57 15.12.2022
48 Този коментар е премахнат от модератор.
49 лидер
До коментар #7 от "ДДРОнег":
който не играе по-англо-саксонската свирка е обявяван удобно за диктатор, но истината е, че в Русия не се взимат решенията еднолично, както впрочем ги взимаше нашия диктатор боконди 1-ви велики........09:58 15.12.2022
50 Минго
09:58 15.12.2022
51 Динко
Дори ако Русия спечели след време.
Тази държава ще е тотално разрушена
Населението ще мрази укопаторите.
Русия няма да има пари да възстанови тази държава.
И тогава се питаш за къф е тоя цирк
Заради един луд. Ами да се лекува.
Коментиран от #162
09:58 15.12.2022
52 И ДА ПРИЗНАВА И ДА НЕ ПРИЗНАВА
09:59 15.12.2022
53 Оля Ахмед
Коментиран от #75
10:02 15.12.2022
54 Мим33
10:03 15.12.2022
55 !!!
До коментар #45 от "Котка ученият":
Не приемам укролъжите.То и за укрите вече се говори за над 300000 мървяците.Гинеколожката ги понамаля значително.
А резултата ще го видиме.
Нито ти,нито аз не го знае.
А уж статийките на факти.бг предизвикват само презрението!
10:04 15.12.2022
56 Този коментар е премахнат от модератор.
57 В. С. У.
10:05 15.12.2022
58 Този коментар е премахнат от модератор.
59 КОНТРАОФАНЗИВАТА продължава
За Новата година сме в КРИМ !
Там ще се видим !
АЗОВ.
Коментиран от #92
10:09 15.12.2022
60 Този коментар е премахнат от модератор.
61 Този коментар е премахнат от модератор.
62 Американците
До коментар #3 от "Реалност":
бяха предадени от 350 000 правителствена армия създадена, обучена и въоръжена от тях, която вместо да ги защити при тяхното обявено изтегляне се предаде без бой на 50 000 талибани на коне и мотопеди. САЩ разбраха, че тоя народ е неспасяем и е добре да бъде оставен да ври в собственият си казан.Коментиран от #187
10:11 15.12.2022
63 Този коментар е премахнат от модератор.
64 Павел Николаев
Коментиран от #81
10:12 15.12.2022
65 Бесен- _Язовец
10:13 15.12.2022
66 Този коментар е премахнат от модератор.
67 Край....
Свърши....
Отиде си...
НЯМА Го.....
Изчезна....
Замина....
10:15 15.12.2022
68 Този коментар е премахнат от модератор.
69 кирил
10:16 15.12.2022
70 Този коментар е премахнат от модератор.
71 Професора
Коментиран от #87
10:17 15.12.2022
72 Този коментар е премахнат от модератор.
73 Само питам
Коментиран от #82
10:18 15.12.2022
74 ДДРОнег
10:18 15.12.2022
75 Генерал Зима
До коментар #53 от "Оля Ахмед":
е помогнал срещу френците на коне и пеша и срещу изнежените немци с летни униформи. Да не забравяме, че украинците са като руснаците по ген.10:18 15.12.2022
76 Този коментар е премахнат от модератор.
77 Този коментар е премахнат от модератор.
78 Този коментар е премахнат от модератор.
79 Този коментар е премахнат от модератор.
80 Любопитен
До коментар #4 от "!!!?":
А поне едно от твоите "експертни заключения" кореспондира ли с истината?10:26 15.12.2022
81 БАХМУТ БАЛЪЦИТЕ
До коментар #64 от "Павел Николаев":
От шест месеца могучая са напиня да го превземе....гарнизона в Бахмут я направи за смях10:27 15.12.2022
82 Онзи
До коментар #73 от "Само питам":
Защо питаш? Путин спря ли?Коментиран от #84
10:27 15.12.2022
83 гост
10:29 15.12.2022
84 Кое
До коментар #82 от "Онзи":
ко да е спрял въ?10:30 15.12.2022
85 Този коментар е премахнат от модератор.
86 Надето
10:30 15.12.2022
87 Този коментар е премахнат от модератор.
88 Този коментар е премахнат от модератор.
89 Явно е
До коментар #85 от "Иван":
удобната! Удобните винаги са "номер 1" 😃10:32 15.12.2022
90 Този коментар е премахнат от модератор.
91 Факт
Коментиран от #97, #111
10:34 15.12.2022
92 Моряка
До коментар #59 от "КОНТРАОФАНЗИВАТА продължава":
Може би искате да кажете над Крим,в молекулно състояние?Радвайте се,може и да бъде по лошо- в атомно или на електронно.10:35 15.12.2022
93 Този коментар е премахнат от модератор.
94 дьсев
10:38 15.12.2022
95 Този коментар е премахнат от модератор.
96 Минувач
10:40 15.12.2022
97 Само питам
До коментар #91 от "Факт":
Бяха стигнали до Киев и избягаха, Харков е на 40 километра от границата а още не са го превзели, Херсон го напуснаха безславно, това ли са успехите?Коментиран от #102
10:41 15.12.2022
98 Този коментар е премахнат от модератор.
99 Този коментар е премахнат от модератор.
100 Този коментар е премахнат от модератор.
101 как ДА ПРИЗНАЕ , ТЖО МУ ЛИЧИ ЧЕ Е В КОМА
10:42 15.12.2022
102 За да не питаш глупости
До коментар #97 от "Само питам":
намали пропагандата за глупаци! Тя е за забавление, а не за информиране!10:43 15.12.2022
103 Този коментар е премахнат от модератор.
104 Този коментар е премахнат от модератор.
105 Само питам
10:44 15.12.2022
106 Реалист
До коментар #3 от "Реалност":
Сега е ред пък Русия да избяга от Украйна, ама и да си плати борча от 700 млрд долара репарации.Коментиран от #110
10:45 15.12.2022
107 Този коментар е премахнат от модератор.
108 ПОДКРЕПЯМ РУСИЯ КОЯТО 8 ГОДИНИ ПРЕДУПРЕЖ
Коментиран от #113
10:47 15.12.2022
109 Този коментар е премахнат от модератор.
110 Този коментар е премахнат от модератор.
111 Дообре
До коментар #91 от "Факт":
Пуси все още е там, но вече загуби половината от това, което взе, както и цялата си редовна армия.Пък идват Пейтриът, които са легална мишена, от което следва, че ще се опитат да ги унищожат и от тука следва, че Пуси остава и без самальоти.
Коментиран от #115
10:48 15.12.2022
112 Този коментар е премахнат от модератор.
113 Българин
До коментар #108 от "ПОДКРЕПЯМ РУСИЯ КОЯТО 8 ГОДИНИ ПРЕДУПРЕЖ":
Програмата за депутинизация в България вече е готова.Депутинизацията на русофилите ще премине през няколко етапа като на всеки ще се държи изпит. Първо по българска история обхващаща периода от 681 година до днес. Депутинизацията ще завършва с дипломна работа - демонтаж на съветски паметник и монтирането му в музея на тоталитарното изкуство!
Коментиран от #121
10:49 15.12.2022
114 Този коментар е премахнат от модератор.
115 Този коментар е премахнат от модератор.
116 Този коментар е премахнат от модератор.
117 Този коментар е премахнат от модератор.
118 РУСИЯ НАПУСНА И БЪЛГАРИЯ НО ВСИЧКИ ЗНАЯТ
Коментиран от #127
10:51 15.12.2022
119 Този коментар е премахнат от модератор.
120 Този коментар е премахнат от модератор.
121 Този коментар е премахнат от модератор.
122 стоян георгиев
10:52 15.12.2022
123 Този коментар е премахнат от модератор.
124 До последния руснак
10:53 15.12.2022
125 Стъпил на земята
Путин от началото на войната губи , а Украйна само изчезва, търпи поражения всеки ден , въпреки подкрепата на "целия свят"(груба от държави смятащи се за център на света).
Коментиран от #139
10:53 15.12.2022
126 Този коментар е премахнат от модератор.
127 Този коментар е премахнат от модератор.
128 Този коментар е премахнат от модератор.
129 Калин
До коментар #109 от "Истината":
Кого са спасили краварите, че не разбрахме?! Ако говориш за втората световна война една Сърбия е дала повече жертви в битки срещу нацистка Германия отколкото Щатите и Англия взети заедно. Да не говорим, че се намесиха в края на войната ,когато Руснаците вече бяха на границата с Германия и американците ги достраша, че Русия както е тръгнала ще стигне победоносно до Атлантика.Коментиран от #137
10:55 15.12.2022
130 Този коментар е премахнат от модератор.
131 Този коментар е премахнат от модератор.
132 Този коментар е премахнат от модератор.
133 Този коментар е премахнат от модератор.
134 Този коментар е премахнат от модератор.
135 Този коментар е премахнат от модератор.
136 Донецк е подложен тази сутрин на
Коментиран от #140
10:58 15.12.2022
137 Истината
До коментар #129 от "Калин":
Америка винаги е ПОМАГАЛА на Русия. Ето фактите:През Първата световна война САЩ е съюзник на Русия, "рамо до рамо против германците".
Начало 20-те години - Америка спасява от глад Поволжието: "През май 1922 г. АРА (Американската Администрация за помощи) храни 6 млн. 99 хил. 574 човека , американското квакерско общество — 265 хил., Международния Алианс "Да спасим децата " (Save the Children Alliance) — 259 хил. 751 човека."
През 30-те години Америка извършва цялата така наречена "сталинска индустриализация" в СССР, при това на много ниски цени. Днепрогес, Магнитка, ЗИЛ, ГАЗ и практически всички големи строежи са не само проекти на американски инженери, но и са оборудвани с машини, възли и агрегати доставени, монтирани и пуснати в производство от американски специалисти.
За 40 - те години няма да говорим, защото руснаците тотално отричат приноса на ленд-лиза. Ще споменем само, че само доставените камиони и джипове са малко под половин милион, а хранителните продукти биха стигнали да изхранването на 10 000 000 армия за 1700 дни/за Русия войната продължава 1418 дни /. Целия ленд-лиз на практика е безплатен.
Коментиран от #148
10:58 15.12.2022
138 Този коментар е премахнат от модератор.
139 аааа
До коментар #125 от "Стъпил на земята":
В началото на войната беше стигнал в покрайнините на Киев само да ти напомня. Херсон също беше руски и т.н. Но по-важното е, че никога в историята на човечеството, страна не е била по-изолирана от днешна Русия. Дори могъщия Китай пряко интересите си им даде да разберат, че настоящият кремълски режим е човеконенавистен, а Путин и хунтата му са военопрестъпници.10:59 15.12.2022
140 Истината
До коментар #136 от "Донецк е подложен тази сутрин на":
Русофилията винаги е била синоним на функционална неграмотност.Коментиран от #143
11:00 15.12.2022
141 Хххх
11:01 15.12.2022
142 БгТопИдиот
До коментар #123 от "Истината":
Колективният ти САТАНИстКи запа д нал е отвлякъл 57 000 деца от укрорайха за ЧАСТИ !!!Повтарям -петдесет и седем хиляди за органи!!!!!!!!!!!!!
С такива "приятели" врагове не ти требват.
11:02 15.12.2022
143 Гадна е истината за продажника
До коментар #140 от "Истината":
ама на кой му пука, че те дразни! Продажника струва по малко от боклука в кофата ми!11:03 15.12.2022
144 Истината
До коментар #138 от "БгТопИдиот":
Оксиморон е русофила да разсъждава над понятия като НОРМАЛНОСТ, ЧЕСТ, СЪВЕСТ, МОРАЛ. Защото е антипод на всичко това.11:03 15.12.2022
145 и другата истина
До коментар #132 от "Истината":
над сто години янките са извършили над 215 конфликта у целият свят.провери как си присвоиха мексико,калифорния и др.виж там какво правиха у виетнам ,камбоджа,афганистан.215 пъти ходят да насаждат демокрация.Брей то целият свят бил недемократичен.моят съвет е поглеждай от време на време и настраниКоментиран от #152
11:03 15.12.2022
146 ЗЕЛЕНСКИ МЕЧТАЕ ДА ИДЕ НА МОРЕ СЛЕД
11:03 15.12.2022
147 Този коментар е премахнат от модератор.
148 Абе
До коментар #137 от "Истината":
кой ти драска простотията? 😂 А ти имаш ли възможност нещо да се замисли, каква полза имаш от простотията и продаденото ти бъдеще за някое лукче! Толкова е жалко да гледащ продажник! Едно нищо!11:05 15.12.2022
149 Аватар
До коментар #123 от "Истината":
Под колко Ника пишете?11:06 15.12.2022
150 БгТопИдиот
До коментар #147 от "Българин":
ВИЖ ОТГОВОР 142.11:06 15.12.2022
151 Този коментар е премахнат от модератор.
152 Този коментар е премахнат от модератор.
153 Този коментар е премахнат от модератор.
154 Този коментар е премахнат от модератор.
155 Този коментар е премахнат от модератор.
156 Този коментар е премахнат от модератор.
157 деНАЦИфикация
11:09 15.12.2022
158 Този коментар е премахнат от модератор.
159 Този коментар е премахнат от модератор.
160 Този коментар е премахнат от модератор.
161 Този коментар е премахнат от модератор.
162 Този коментар е премахнат от модератор.
163 ЮНГА
До коментар #100 от "Подкрепяш Путин":
А бе ей, предупреждаващият, а тези от САЩ убиици на хора, за ресурси и власт, но не и за свобода или демокрация, тези убийства не цапат ръце, а? Ако взимаш пари за написаното, то тогава мога да ти кажа, че не вършиш никаква работа.П.П. Ще подкрепям, който си поискам.
11:14 15.12.2022
164 ЩЕ НЕ ЩЕ.
11:38 15.12.2022
165 курс на рублата днес.
Коментиран от #166, #168
11:47 15.12.2022
166 Този коментар е премахнат от модератор.
167 Този коментар е премахнат от модератор.
168 Ъъъъъъ
До коментар #165 от "курс на рублата днес.":
кое е смешното? Казаха ли ти или само да драскаш глупости?12:02 15.12.2022
169 коментатор
12:30 15.12.2022
170 Този коментар е премахнат от модератор.
171 Алекс83
Коментиран от #172
12:31 15.12.2022
172 Ъъъъъ
До коментар #171 от "Алекс83":
Кои са тия?12:34 15.12.2022
173 Ъъъъъ
До коментар #170 от "82838383333838":
Казаха ли ти кои са тия?12:35 15.12.2022
174 0000
До коментар #1 от "да де":
Към там се е запътил.12:35 15.12.2022
175 0000
До коментар #8 от "Да живее пропагандата":
Бункерния плъх го страх да излезе пред народа. Хо-хо!Коментиран от #177
12:37 15.12.2022
176 Алекс83
Коментиран от #178
12:39 15.12.2022
177 Така е
До коментар #175 от "0000":
Да живее пропагандата! Тя живее, благодарение на глупака! Ако няма глупаци, няма да има и пропаганда!12:44 15.12.2022
178 Този коментар е премахнат от модератор.
179 Вирус
12:52 15.12.2022
180 Жери
12:56 15.12.2022
181 Ало, ало...
До коментар #21 от "Хари Кришна":
:))))))))))))13:02 15.12.2022
182 Дертове
13:08 15.12.2022
183 Русофил
13:25 15.12.2022
184 Хахаха
13:28 15.12.2022
185 Хахаха
До коментар #15 от "Българин":
Ти Песков ли си?13:30 15.12.2022
186 пенко
17:54 15.12.2022
187 Ало, ало...
До коментар #62 от "Американците":
Никой не ги е канил там, че после да ги предаде.18:04 15.12.2022
188 Този коментар е премахнат от модератор.