Представители на ядрения регулатор на ООН, които посетиха Иран тези дни, са си заминали от Ислямската република, съобщи полуофициалната агенция ИСНА. Засега не е ясно дали при посещението си и преговорите с иранските си колеги те са засегнали въпроса за откритите следи от уран в необявени ирански ядрени обекти, предаде Ройтерс.
Според ИСНА делегацията на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), която е била водена от Масимо Апаро, заместник генералния директор на МААЕ по въпросите, свързани с предпазните мерки, е преговаряла с ирански екипи и се е срещнала с Мохамад Еслами, ръководителя на иранската Агенция за атомна енергия. Двете страни са обменили мнения относно "бъдещето на общото сътрудничество и програми, както и по въпроса за предпазните клаузи", посочи ИСНА.
Миналата седмица Еслами изрази надежда, че посещението на делегацията на МААЕ може да помогне за решаване на откритите въпроси между двете страни.
Миналата година МААЕ заяви, че Иран не е могъл да обясни следи от уран, открити в няколко необявени ядрени обекта, което според агенцията не ѝ позволява да установи дали тази иранска ядрена активност е част от проект за мирни цели, както Техеран винаги е твърдял.
В по-широк план темата се оказа една от пречките в преговорите за възраждане на ядреното споразумение между Иран и световните сили, подписано през 2015 г., което предвиждаше Техеран да ограничи ядрената си програма в замяна на отмяната на международни санкции. Пактът впоследствие се провали, след като през 2018 г. Вашингтон се оттегли от него и върна санкциите.
Преговорите за възстановяване на споразумението са в застой от септември. Западните сили обвиняват Ислямската република в поставяне на неизпълними искания, след като преди това изглеждаше сякаш страните се приближават към споразумение.
Но пред опитите за спасяване на ядреното споразумение тази година възникнаха и други пречки. Иран предприе жестоко потушаване на протестите заради смъртта на Махса Амини, западните държави заявиха, че Русия използва във войната в Украйна дронове иранско производство, а Техеран ускори развитието на ядрената си програма и всичко това повиши политическата цена на евентуалните санкционни облекчения за Иран, отбелязва Ройтерс.
Техеран призна, че е доставил на Москва безпилотни летателни апарати, но добави, че това е станало преди инвазията в Украйна.
На конференция в Техеран Камал Харази, старши съветник на върховния лидер аятолах Али Хаменей, каза, че последният въпрос, който остава да бъде решен, преди да бъде възобновено ядреното споразумение, е този за предпазните клаузи в него, предаде полуофициалната агенция Тасним. Предпазните клаузи са механизмите, които ще гарантират, че при възобновяването на ядреното споразумение Техеран няма да използва ядрени материали за производство на оръжия.
"Иран е готов да се върне към задълженията си по ядреното споразумение. При преговорите много проблеми бяха решени, сега единственият въпрос, който остава, е за предпазните клаузи", посочи Харази.
През октомври САЩ заявиха, че възобновяването на ядреното споразумение сега не е приоритет за тях, а самият Иран също показваше слаб интерес към темата. Вашингтон освен това насочи вниманието си към подкрепата за протестиращите в Иран - позиция, към която през ноември се присъедини и Германия.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 ЗАЩОТО
20:48 19.12.2022
3 Матей преображенски
20:56 19.12.2022
4 Хахаха
17:21 21.12.2022