ООН обяви, че близо 30 000 сирийски бежанци са пресекли иракската северна граница в периода от четвъртък до днес, съобщава Ройтерс.
Гражданите на превърналия се във военна зона сирийски град Алепо и други сирийски територии обхванати от военни конфликт, започнаха да преминават към Кюрдистанския регион в северен Ирак през миналия четвъртък. Те се възползват от наскоро открития потомен мост, минаващ по протежението на сирийско-иракската граница. Според последни данни на ООН само в периода между изминалите четвъртък и събота мостът е бил прекосен от 20 000 души. През неделя границата е била пресечена от 6000 души, а само през днешната сутрин от още 3000. Това е връхна точка на сирийската емиграция от началото на гражданския конфликт в страната. Рекордни нейни цифри бяха отчетени и през ноември миналата година, когато само за 24 часа страната напуснаха 9000 души. Повечето от тях тогава пресякоха границата с Турция.
Говорителят на главния секретар на ООН по въпросите за бежанците- Дан Макнортън заяви, че през сирийските граници преминават огромни маси от хора. Той заяви, че към този момент организацията не разполага с точна информация относно броя и принадлежността на бежанците. В момента ООН строи бежански лагер в Дарашакран, който се очаква да отвори врати до края на август.
Вече над 1.9 милиона сирийски бежанци са преминали в съседни страни от началото на гражданската революция срещу сирийския президент Башар Асад през 2011 г.
По-голямата част от границата между Сирия и Ирак беше затворена от органите на иракско-кюрдското регионално правителство на 19 май. Те оставиха свободен само един пункт за преминаване в провинцията Анбар. На 15 юли контролът за преминаване беше олекотен, като по медицински причини през границата бяха допуснати 700 бежанци.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА