Ситуацията около Сирия се заплете след като руският президент Владимир Путин в ултимативен тон предупреди САЩ и техните съюзници да не предприемат едностранни действия срещу Дамаск. Той посочи, че всеки военен удар без одобрението на ООН ще бъде агресия. Междувременно той протегна ръка, намеквайки че Кремъл е склонен на обширни дискусии в Съвета за сигурност по кризата и при твърди доказателства може да подкрепи военни удари.
В обширно интервю за АП и Първи канал на държавната руска телевизия руският президент Владимир Путин определи твърдението, че сирийският държавен глава Башар
Асад е използвал химическо оръжие като „нелепо“, защото това е безсмислено,
когато редовната армия постига победи срещу бунтовниците.
„Ако има доказателство, че химическото оръжие е използвано от редовното армия, то трябва да бъде представено пред Съвета за сигурност на ООН. И това доказателство трябва да бъде убедително“, заяви Путин.
Той не пропусна да намекне, че е твърде рано да се говори как би постъпил Кремъл, ако САЩ едностранно ударят Дамаск без резолюция на ООН.
Запитан дали Русия би се съгласила на военна операция, ако се докаже, че Дамаск е извършил химическите атаки, президентът отговори: „Не го изключвам“. Владимир Путин на няколко пъти поиска подробно разследване на химическата атака от 21 август преди да се пристъпят срещу удари. Той не изключи в момента „Ал Кайда“ да води медийна война срещу Сирия, за да се свали президента Башар Асад.
Анализатори отбелязват, че в момента Китай продължава да против военната кампания. Това прави малко вероятно Съветът за сигурност на ООН да приеме резолюция, за което настоява Путин.
Изказването на руския президент идва часове преди започващата в четвъртък в Санкт Петербург среща на Г-20. Първоначалните намерения бяха форумът да разисква подкрепата за световната икономика, но кризата в Сирия ще бъде основна тема. Резкият тон на
Владимир Путин е и задочен коментар на решението на Комисията по външните работи
в Сената на САЩ предлага военната операция в Сирия да се ограничи до 60 дни, с възможност за удължаване на срока с един месец. В проекторезолюцията е записана забрана за сухопътна операция. Документът ще бъде разгледан след 9 септември, когато конгресмените се връщат от своята лятна ваканция.
На обсъждането министърът на отбраната Чък Хейгъл отбеляза, че ключови съюзници в региона като Саудитска Арабия, ОАЕ, Турция и други подкрепят бъдеща военна кампания срещу режима на Башар Асад.
Пикантна щипка пипер добави и видният републиканец Джон Маккейн, който беше хванат да играе покер на iPhona си по време на дискусиите в сенатската комисия за евентуални удари срещу Сирия. В Туитър 77-годишният политик не отрече и написа: "Скандал! Хванаха ме да играя на своя iPhone по време на над тричасовите изслушвания в Сената. Но най-лошото от всичко е, че загубих". |
---|
Междувременно американски военни експерти предупреди, че Кремъл може да увеличи доставките на оръжие за Сирия, ако започнат ударите.
Според висши американски военни е възможно Русия да увеличи доставките на оръжия за Сирия, ако американската страна започне военна операция в страната. В интервюто си Владимир Путин отбеляза, че Москва е доставила на Сирия компоненти от ПВО комплекса С-300, но вече практиките са преустановени.
Обсъждането на мандата за удари срещи Дамаск не мина и без скандали.
Британският в. „Дейли телеграф“
разпространи снимки от семейната вечеря на Джон Кери с Башар Асад.
Фотографиите, вероятно направени в Дамаск през февруари 2009 г., поставят въпроси за позицията на държавния секретар Кери за сирийските президент, според която той е „главорез”. Освен това през последните дни Кери сравнени Башар Асад с Адолф Хитлер заради употребата на химическо оръжие срещу жени и деца.
Кери е посещавал района докато е бил председател на сенатската Комисия по външните работи. Той се е срещал с Асад най-малко шест пъти, брои в. „Дейли телеграф“.
По време на своите посещения Кери заяви, че „администрацията на президента Барак Обама смята, че Сирия играе ключова роля в усилията на Вашингтон да съживи намиращия се в застой мирен процес в Близкия изток. Сирия е основен играч в постигането на мир и стабилност в региона“.
„Дейли телеграф“ не пропуска да припомни, че лично Кери е настоявал Белият дом да изпрати посланик в Дамаск още от януари 2011 г.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Iwan Chepanow
21:00 04.09.2013
2 galaxy
12:57 06.09.2013