10 Март, 2023 12:40 748 1

Декларация на VII Конгрес на световните религии в Казахстан – призив на света за мир

  • казахстан-
  • конгрес-
  • религии-
  • декларация

Изминаха 6 месеца от форума, който събра делегати от повече от 50 страни по света

Декларация на VII Конгрес на световните религии в Казахстан – призив на света за мир  - 1
Снимка: vaticannews.va

Изминаха шест месеца, откакто в столицата на Казахстан Астана под председателството на президента на страната Касъм-Жомарт Токаев се проведе поредният конгрес на лидерите на световните и традиционните религии, който събра делегати от повече от 50 страни по света. За първи път в историята на Конгреса в него участва Папа Франциск.

Дневният ред на Конгреса беше ролята на лидерите на световните и традиционните религии в социалното и духовното развитие на човечеството в периода след пандемията. В края на събитието беше приета заключителна Декларация, която отразява визията на актуалните проблеми на нашето време, възможните начини за тяхното решаване, както и намеренията на лидерите на световните религии и тяхното обръщение към международната общност.

Заключителният документ призовава за обединяване на усилията в името на сигурността и хармонията, за разширяване на диалога между цивилизациите и религиите, за проявяване на толерантност и милосърдие по отношение на хората, пострадали в хода на конфликтите.

Заключителната Декларация е пропита с дух на миролюбие и добри пожелания. В същото време се подчертава самата цел на Конгреса, която е да насочва съвременните и бъдещите поколения към взаимно уважение и популяризиране на културата. Организаторите и участниците в Конгреса планират да лансират тази програма на глобално ниво чрез използване на сайтове като ООН и нейните специализирани агенции, както и на ниво междурегионални и междудържавни организации. Секретариатът на Конгреса се зае със създаване на концепция за развитие на Конгреса като глобална междурелигиозна платформа за 2023-2033 г.

Наред с това беше подчертана ролята на Казахстан като център на междуцивилизационен и междурелигиозен диалог, което потвърждава успеха на цетралноазиатската република в осъществяването на многовекторна дипломация. През 2025 г.в Астана ще се проведе нов конгрес.

Въпреки факта, че Декларацията има препоръчителен характер и е израз на добрата воля на участниците в Конгреса на лидерите на световните и традиционните религии и няма юридическа сила, нейната стойност е в общочовешките и универсални ценности, които са били определени от представители на различни религиозни общности. В света има милиарди вярващи хора, които се отнасят към едно или друго вероизповедание. Следователно изявленията на духовните лидери за приятелството и мира, за доброто отношение към другите са изключително важни в съвременния свят.

По този начин, със собствен пример, духовните водачи показват на своите последователи, че е възможно да седнат на масата за преговори и да намерят общ език в толкова различни мирогледи: няма нужда да търсите врагове там, където можете да намерите приятели.


Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 5 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 ТаУмВзе

    0 2 Отговор
    Пред 3та Последна война, сбирка на измишльотините у Казахстан! Обичайното състояние на Цивилизацията е Война бре.