Last news in Fakti

7 Април, 2023 14:54 1 185 8

Защо напрежението в Йерусалим разпалва размириците в целия регион

  • израел-
  • палестина-
  • ал акса-
  • йерусалим

Много мюсюлмани разглеждат насилието в Ал Акса като нападение срещу тяхната вяра

Защо напрежението в Йерусалим разпалва размириците в целия регион - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА

Това се превърна в мрачна пролетна традиция в Светите земи.

Израелската полиция използва сълзотворен газ и стреля с гумени куршуми по палестинци, които трупат камъни и фойерверки в едно от най-ожесточено оспорваните свети места на Земята. Насилието се разпространява в Израел и на окупирания Западен бряг, а бойци от ивицата Газа и Ливан отговарят с ракети.

Подобно напрежение през 2021 г. прерасна в 11-дневна война в Газа. Насилието на свещеното място през 2000 г. разпали петгодишно палестинско въстание и ожесточени израелски военни репресии в окупираните територии. Един от първите големи изблици на насилие между евреи и араби се случва в Стария град на Йерусалим през пролетта на 1920 г., което става известно като бунтовете в Неби Муса.

Какво става с Йерусалим? Какво представлява комплексът на върха на хълма в сърцето на Стария град, наричан от мюсюлманите Благородното светилище, а от евреите - Храмовия хълм?

Защо свещеното за мюсюлманите място в Йерусалим е свещено и за евреите?

Благородното светилище, където се намират джамията Ал Акса и емблематичният златен Купол на скалата, е третото най-свято място в исляма. То е и най-святото място за евреите, тъй като там са се намирали библейските храмове.

През 70 г. от н. е. римляните разрушават Втория храм, като от него остава само Западната стена. Джамиите са построени векове по-късно.

Съседна Йордания е попечител на обекта, който се управлява от ислямски фонд, известен като вакъф. Мястото е отворено за туристи в определени часове, но само мюсюлманите имат право да се молят там. Това е според неофициалните правила, установени след войната в Близкия изток през 1967 г., когато Израел превзема Източен Йерусалим, където се намира светилището, заедно със Западния бряг и ивицата Газа. Израел, Йордания и мюсюлманските религиозни власти помогнаха за установяването на правилата, известни като статукво. Стената на плача е най-святото място, където евреите могат да се молят.

Какво стои зад насилието в свещеното място в Йерусалим?

Палестинците гледат на свещеното място като на последния остатък от своята родина, който не е под пълен израелски контрол, и се опасяват, че Израел планира един ден да завладее мястото или да го раздели.

Представители на израелските власти твърдят, че нямат намерение да променят статуквото, датиращо от 1967 г. В момента обаче страната се управлява от най-дясното правителство в историята си, с религиозни ултранационалисти на високи постове.

През последните дни палестинци се барикадираха в джамията Ал Акса, след като се запасиха с камъни и фойерверки, настоявайки за правото да се молят там през нощта - нещо, което в миналото Израел позволяваше само през последните 10 дни от свещения за мюсюлманите месец рамазан.

Палестинците твърдят също, че искат да попречат на религиозните евреи да извършват ритуално клане на животни на мястото. Израел забранява тази древна практика, но еврейски екстремисти призовават тя да бъде възстановена, предлагайки парични награди.

През последните години групи от религиозни и националистически настроени евреи, ескортирани от полицията, посещават комплекса все по-често и провеждат молитви в разрез с дългогодишните правила. Палестинците смятат честите посещения и опити за молитви от страна на евреите за провокация и често се стига до сблъсъци или по-сериозно насилие.

Тази година рамазанът и еврейският празник Пасха съвпадат, като към мястото за посещения се стичат голям брой евреи, които полицията обикновено улеснява рано сутрин, като извежда принудително палестинците.

Някои израелци твърдят, че мястото трябва да бъде отворено за всички поклонници. Палестинците отказват, опасявайки се, че това ще проправи пътя на Израел да поеме пълния контрол над него.

Защо Йерусалим е важен и за израелците, и за палестинците?

Израел разглежда Ерусалим като своя "единна, вечна" столица. Източен Йерусалим, завладян от Израел през 1967 г., включва Стария град с основни обекти, свещени за евреите, християните и мюсюлманите.

Палестинците искат Източен Йерусалим, Западния бряг и Газа за своя бъдеща държава със столица Източен Йерусалим. Израелската анексия на тази част от града не е призната от международната общност.

Съдбата на Източен Йерусалим и неговите свети места е един от най-наболелите въпроси в мирния процес, който е блокиран от повече от едно десетилетие.

Евреите, родени в Източен Йерусалим, са израелски граждани, докато палестинците от Източен Йерусалим получават статут на постоянно пребиваващи, който може да бъде отнет, ако живеят извън града за продължителен период от време. Те могат да кандидатстват за гражданство, но това е дълъг и несигурен процес и повечето от тях предпочитат да не го правят, защото не признават израелския контрол.

В Източен Йерусалим живеят около 230 000 еврейски заселници, наред с 360 000 палестинци. Израел също така е ограничил строго разрастването на палестинските квартали, което доведе до пренаселеност и неразрешено строителство на хиляди жилища, които са застрашени от разрушаване.

Еврейските заселници също така се опитват да изселят десетки палестински семейства от домовете им в квартали във и около Стария град. Продължилата десетилетия правна кампания за изселване на палестински семейства от квартал Шейх Джара завърши с нощни протести през 2021 г., което допринесе за напрежението, разпалило войната в Газа през същата година. По-късно тези изселвания бяха отложени.

"Амнести интернешънъл", "Хюман райтс уоч" и израелската правозащитна група "Б'Целем" критикуват дискриминационните политики в Източен Йерусалим в доклади, в които се твърди, че Израел е виновен за международното престъпление апартейд. Израел отхвърля тези обвинения, като уверява, че жителите на Йерусалим са третирани еднакво.

Защо насилието в Йерусалим се разпространява в целия регион?

Много мюсюлмани разглеждат насилието в Ал Акса като нападение срещу тяхната вяра. То дава силен стимул за сплотяване на политическите фракции и въоръжените групировки в целия регион, които обвиняват не само Израел, но и все повечето арабски мюсюлмански страни, които сключиха мир с него.

Палестинската групировка Хамас, която управлява Газа, многократно е призовавала за ново въстание (интифада), подобно на това, предизвикано от посещението на израелски политик в Ал Акса през 2000 г.

Тази седмица палестинската групировка "Ислямски джихад" в Газа и палестинските бойци в Ливан изстреляха ракети към Израел в знак на солидарност с поклонниците. Протести се провеждат на окупирания Западен бряг и в арабските общности в Израел.

Йордания и други арабски държави, които поддържат приятелски връзки с Израел, осъдиха действията му на свещеното място. Това направи и палестинската автономна власт, която си сътрудничи с Израел по въпросите на сигурността.

САЩ и ЕС също осъдиха насилието и призоваха за сдържаност, като същевременно заявиха, че Израел има право да се защитава.

(Пламен Йотински)


Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 4 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Човече... ...

    12 3 Отговор
    Значи Израел може да окупира и убива.... Няма санкции,резолюции... Оръжие за Палестина да изпратим ние и целия цивилизован свят.

    Коментиран от #2

  • 2 Соломон Паси

    2 6 Отговор

    До коментар #1 от "Човече... ...":

    Не разбра ли че ние евреите ръководим Светът! Не само САЩ ! С нас е целия цивилизован Свят!
  • 3 Соломон Паси

    3 1 Отговор
    Целият цивилизован свят барабар с нато и фащ ще изпратят въоръжение HIMARS, F35 помощ за да се спре агресията на фашисистите срещу мирният арабски свят и да се установи демокрация.

    Коментиран от #6

  • 4 Еврейските ционисти

    6 1 Отговор
    Господ ги е наказал. Скоро и човеците на тази Земя, ще ги разкатаят за последно. Трети път, няма да има!
  • 5 Бай дън

    6 1 Отговор
    САЩ и ЕС чрез Усрула и Макрон осъдиха насилието срещу арабите и призоваха за сдържаност, като същевременно заявиха, че Палестина има право да се защитава. Съюзът между Палестина и САЩ е "непоклатим", заяви Байдън на Срещата на върха за демокрация, свикана от САЩ ...
  • 6 Меси

    2 1 Отговор

    До коментар #3 от "Соломон Паси":

    Ти, си толкова Паси , колкото аз съм Меси
  • 7 Политкомисар

    5 1 Отговор
    Религията е опиум за народите. 2000 години се колят и измъчват хора, заради вярата си във виртуално другарче, което като цяло е копи пейст от по-стари подобни вярвания. Но колкото са по-близки, толкова повече се хващат за гушите заради детайлите. Фанатизираните поклонници са готови на всичко, за да получат място посмъртно в някакъв илюзорен рай.
    Преди появата на Исляма арабите са имали книжнина, наука и изкуства. Алгебра, алхимия и какво ли още не. А сега са капсулирани във вярванията на някакъв пророк и някакви си писания и дотам.
    А редакцията, ако не знаете - Пасха и Великден са едно и също...
  • 8 Гошо мексиканеца

    2 1 Отговор
    Благодаря за информативната статия. Ясно е, че историческото право е на страната на евреите, но в настоящето мирното съвместно съществуване е вярното решение.