5 Юни, 2023 15:02 3 478 25

Най-високопоставената българка в Брюксел: Чарлина Вичева

  • ес-
  • брюксел-
  • белгия-
  • българия-
  • ек-
  • чарлина вичева-
  • длъжност-
  • кариера

Тя разказва пред ДВ за професионалната си кариера

Най-високопоставената българка в Брюксел: Чарлина Вичева - 1
Снимка: БГНЕС

ДВ: За Вас казват, че сте най-високопоставената българка в европейските структури. Нека да уточним: така ли е и Вие лично как посрещате този комплимент?

Чарлина Вичева: Европейската комисия е една сложна институция, която се разделя на политическо и административно ниво. В администрацията най-високото ниво наистина е генерален директор - така че, да, така е. Но фактически не съм само аз. Мариана Коцева е генерален директор на "Евростат". Разликата е просто в това, че нашата генерална дирекция се занимава с политика, за разлика от "Евростат". А как го посрещам - за мен най-голямото удовлетворение е, че се занимавам с един проект, в който страшно много вярвам: Европейския съюз. Това е най-голямата привилегия.

ДВ: А как достигнахте до тази позиция, кои са най-важните стъпала в кариерното Ви развитие?

Вичева: Не съм човек, който се отказва, защото му се вижда невъзможно да постигне едно или друго. Не си слагам никакви ограничения. И когато нещо ми харесва, определено се боря да го постигна. Та отговорът е: работа и ентусиазъм! Аз започнах късно в администрацията - бях на 31 години, когато започнах работа в Министерството на земеделието в София. И то по една случайност. Това беше един от многото конкурси, на които се явявах. Всъщност цял живот съм се явявала на конкурси, още от 8-10-годишна възраст. Така че съм обръгнала. Смятам, че това е най-правилното: когато за една позиция има повече желаещи, тя трябва да се присъжда с конкурс.

ДВ: Във Вашата кариера всяко стъпало с конкурс ли беше?

Вичева: О, да, задължително. Един от първите ми конкурси беше в Английската гимназия, след това в Икономическия институт и след това навсякъде. В Министерството на земеделието започнах след конкурс по обява във вестника. Аз нямах дотогава конкретна връзка със земеделието или с риболова, чак по-късно. Човек тръгва да се занимава с нещо ново, то му харесва, а пък аз винаги имам хъс към това, което правя, влагам много енергия и много желание.

ДВ: А на кои личности дължите благодарност в своята професионална биография:

Вичева: Да започна от там, че винаги, когато съм се явявала на конкурси, е имало хора, които да ми кажат: "Защо ще се явяваш на конкурс, то всичко става с връзки…". Вероятно главно майка ми е създала една увереност в самата мен, в силите и в собствените ми възможности и усилие. Затова не съм се плашела от такива приказки, въпреки че те много често са били доброжелателни. Това е първото: да израснеш с увереност в собствените сили, без сам да си поставяш някакви препятствия. В училище съм имала прекрасни преподаватели, имала съм щастието да уча с чудесни класни ръководители - все хора, които са ме мотивирали. Моят съпруг, който почина за съжаление, също винаги ме е подкрепял - това за мен е адски важно. Винаги е бил човекът, в чийто съвет мога да се вслушам. Даже за този конкурс в Министерството на земеделието, който всъщност предреши целия ми професионален път, всъщност той видя тази обява във вестника. Аз тъкмо се бях върнала от магистърската си степен по "Европейска интеграция" от Ирландия. И той ми каза: "Защо не кандидатстваш на този конкурс?". И така стана. След това първият човек, който много повярва в мен, беше министър Върбанов, през 1999 година. Тогава, без протекции или някакви препоръки аз бях предложена да стана директор на Дирекция по европейска интеграция. След това посланикът на България към ЕС ме предложи да стана първият представител на българското Министерство на земеделието в Брюксел, за преговорите по присъединяването. На министър Върбанов определено дължа важна стъпка в кариерата си. След това работата ми с Меглена Кунева беше много интересна.

ДВ: Когато тя беше главен преговарящ?

Вичева: Да, изключително продуктивна работа беше, ние наистина бяхме един уникален тим. После и тук съм работила много добре с редица комисари, като цяло с доста хора тук съм поддържала изключително добри професионални отношения.

ДВ: Като споменавате Върбанов и Кунева: били ли сте обвързана с някоя българска политическа партия, имате ли днес контакти с българската политика?

Вичева: Не, не съм член на никоя партия - и не съм била. Същото, впрочем, важи и за моите родители: нито един от тях не е бил член на политическа партия. Ако имам контакти с политици, то е свързано с това, което върша. Неминуемо се срещам с министри, даже наскоро получих покана за посещение от служебния министър Гечев: Разбира се, как не, ще приема, естествено. Работила съм с министри и зам.-министри на земеделието, с Меглена Плугчиева например, но това не са политически контакти - те са работни.

ДВ: А работили ли сте отблизо с Мария Габриел и каква е Вашата оценка за нея?

Вичева: Да, Мария Габриел беше комисарят, с когото съм работила на предишната си позиция. Тогава бях заместник-генерален директор и по-късно и.д. генерален директор в Съвместния изследователски център на ЕК, което е една огромна институция, изключително престижна и много интересна. Тази генерална дирекция беше в портфолиото на Мария Габриел. По тази линия аз съм имала интензивен работен контакт с нея и това беше изключително ползотворно сътрудничество.

ДВ: Сегашната Ви генерална дирекция "Морско дело и рибарство" на пръв поглед изглежда малко встрани от горещите теми на деня. Но това очевидно не е така, като имаме предвид огромното значение на морското дело и на риболова - не само за Европа, но и за света. Можете ли накратко да обясните защо ресорът е толкова важен?

Вичева: Много голямо предизвикателство е да обясня накратко, но ще се опитам. Ето: Става въпрос за над 70% от повърхността на планетата Земя. И не е само повърхността, защото океаните и моретата имат една дълбочина и обем, където се крие огромен ресурс. Човечеството дълго време не е могло да използва този ресурс, освен по отношение на риболова и напоследък с възобновяемите източници на енергия. Но това е може би, геостратегически, следващата голяма битка, която се очертава. Както заради икономическите интереси, така и военно-стратегически и политически. Цялостното позициониране на една страна или една общност в света вероятно все повече ще зависи от възможностите за възползване от тези ресурси. Морското дело всъщност е опит да се управляват отношенията и ресурсите, свързани с моретата и океана. Миналата година беше "Супер-годината на океаните", имаше три огромни конференции на глобално ниво по тези въпроси. Джон Кери има една инициатива за опазване на океаните, в рамките на Световната търговска организация завършиха преговорите за субсидиите в областта на риболова, което е изключително важно, за да се предотврати нарушаването на баланса на рибните ресурси. Това са все неща, които показват колко важен е океанът. Но има и още нещо: полюсите. Ще спомена само Северния ледовит океан, където всъщност се "произвежда" климатичната промяна. По отношение на икономическия потенциал ЕС разполага с най-голямата ексклузивна икономическа зона в света, която има огромен потенциал. Нека тук да припомня, че 80% от стоките се пренасят по море - тоест, и това е морска политика в ЕС.

ДВ: А България? Тя също е морска страна - какво е мястото ѝ в работата на Вашата генерална дирекция?

Вичева: За съжаление риболовният сектор е много по-малък в сравнение с миналото, така че ние имаме по-скоро дребномащабен риболов, който обаче е изключително важен. Не само защото осигурява част от храната на нашата маса, не. Този риболов създава много работни места, а е и свързан с много други сектори в икономиката на крайбрежните общности, включително с туризма. Риболовът - това всъщност е една от емблемите на морския туризъм, прясната морска храна, която туристите консумират. Въпросът е: ние какво искаме този сектор да ни даде? И не само риболовът, но и "синята икономика" като цяло. Защото "синята икономика" - това е също и аквакултурата, която става все по-важна за организациите и за отделните страни и региони, защото като отрасъл тя е страшно бързо развиваща се, а в същото време влиянието ѝ върху околната среда може да бъде лимитирано.

ДВ: Тоест, дълбините на моретата и океаните все още предлагат много ресурс.

Вичева: Науката тепърва трябва да разгадава много от загадките на океана. Това е нещо, което в България има основи: във Варна и в Бургас има такива институти, които могат да бъдат основата за едно много по-съществено място на България в "синята икономика". В момента има много фондове, които предлагат възможности да се подкрепи икономическото развитие на една страна, включително на държави, които имат брегова ивица - по линия на "синята икономика". Дали ще е изграждане на офшорни вятърни паркове, дали ще са биотехнологии, дали ще е развитие на индустрия на базата на водорасли - каквото искате. Потенциалът е огромен. За съжаление България е една от малкото страни, където това не се е случило. Струва ми се, че продължаваме да не използваме потенциала, с който разполагаме и който може да се "отключи".

ДВ: И накрая: професионално оттук накъде? Имате ли планове, мечти?

Вичева: Не съм от хората, които си правят планове. Съдбата досега по някакъв начин е била благосклонна към мен и ми е предлагала редица възможности. В момента съм на една безкрайно хубава позиция, много харесвам работата си. Вече три години съм генерален директор на Генерална дирекция MARE. Обикновено се спазва ротационният принцип и може би в новата Еврокомисия ще има ротация - възможно е да взема друг портфейл, но още не съм мислила. Аз съм широко отворена за нови предизвикателства, убедена съм, че човек си разширява кръгозора, когато се захване с нещо ново. Не съм си сложила никакви лимити, но в някакъв момент най-вероятно ще поема друга генерална дирекция.

Автор: Александър Андреев


Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 18 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Чарлина Вичева

    13 2 Отговор
    Българка над българките..
  • 2 НАП

    24 0 Отговор
    Тая я познавам отпреди години, беше една истерична жена, сега кой знае колко по-страшно е станало. Но е вярна партийка на ЕК клана.

    Коментиран от #17

  • 3 Крум

    26 0 Отговор
    Поредната на трапезата и поредната изявена европейка която много милее за европейските ценности. току се оказала дъщеря на партизанин . Пуста демокрация.
  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Амиии

    14 1 Отговор
    Леля Гошка е по - високопоставена от тая. Ако я назначаат в Брюксел, повече работа ще свърши🤣🤣🤣
  • 6 От номенклатурните

    18 1 Отговор
    дечица.Кой на времето е учил английски и така лесно си е правил доктурантура в Ирландия, айде у лево

    Коментиран от #19

  • 7 Г-ца каприз

    11 0 Отговор
    "Така че съм обръгнала.".........🤣🤣🤣🤣 От тук на татък без коментар ......🤣🤣🤣🤣🤣
  • 8 Слава на риболова

    11 0 Отговор
    ,, За съжаление риболовният сектор е много по-малък в сравнение с миналото, така че ние имаме по-скоро дребномащабен риболов, който обаче е изключително важен.,, Коментарът излишен.Ала бала портокала.
  • 9 Хлъц

    18 1 Отговор
    Чарлинчето била най високопоставената в ЕК! Някой да е чул толкова години името и? Отговаря за риболова, разбираш ли! Така отговаря,че цацата- 8 лв/ кг- замразена.През соца,никой не е купуваше,освен за котето.Скумрия- наша няма,всичко е внос- м/ у 7-50-8,90 лв.Така е при вдички видове морски риби.Къде е българския риболовен флот,бе Чарлинке? Къде е,цяла флотилия от кораби - майка ,кръстосващи океани и море,който докарваха всяка година стотици хиляди тона риба,за вътрешния пазар? Къде е комбинат" Славянка" произеждаш милиони консерви- истинска консерва от копърка с олио,доматен сос,както и скумрия с доматен сос и кисели краставички; 300 гр.А не сегашните мижави 120 гр,с мини опашки от скумрия-но цената от 4 лева нагоре! На кого защитаваш там интересите,като Баш- Най голям,Супер- мупер шеф.Кой знае ,колко дузини нищоправници са се монтирали там.От години!

    Коментиран от #12

  • 10 На нея й е интересно?

    11 0 Отговор
    А на хората в този "съюз", какво да им е интересно?
    Тези ни затрвиват постоянно. Измислят, какви ли не глупости! Някоя, като тази и подобни са приели червеите и хлебарките за храна в съюза и даже фирмите производители, НЕ са задължени да пишат или ни казват, че са слагали в храната, брашно от хлебарки, червеи и т.н...
    Много са заблудени тези хора, НО бих предпочел този съюз да се разпадне! Той по-скоро унищожи Европа, отколкото да направи нещо смислено!
    Сега даже те водят и война с Русия! Без да питат 500-те милиона европейци, сами се навиват! Такива кифли се събират там на "конференцийки" и понеже са много добре платени, имат илюзията, че са "много умни" и недостижими във всичко!
    НО, войната вече е факт и те са смъртни!
  • 11 мучо

    11 0 Отговор
    Чарлийн, каква красота, какво благозвучие.....марш бързо в обора!

    Коментиран от #15

  • 12 Въпроси без отговори!

    14 0 Отговор

    До коментар #9 от "Хлъц":

    И аз питам, къде е огромната оранжерия в Монтанско, Геново? Консервеният комбинат Бойчиновци?
    Имаше огромни поля, хиляди обработваеми декари в този край и ако го имаше днеска, дори само това, наша храна щеше да има от тях за цяла България, по-евтина! НО, не! Пречеше им "социалистическият начин на производствата" и затриха всичко! А сега яжте найлонови домати от Турция и Холандия, праскови от кой знае къде, грозде кой знае от къде, сокове от импорт и т.н.. И всичкото на 4-5-орни цени! Ама ей-такива женици, като тази "важната", дето получават заплата 30 000 евро и й е "интересна работата", нямат никакъв интерес, България да е производител на каквото и да е! Ако се опитат, ще им изгорят местенцата! За това са там, слушкат и си получават дебелите заплати. Пък народа в България, ряпа да яде. От Монтанско почти всички избягаха, кой на къде види. Най-изостаналият край стана!
    Някога имаше заводи по електроника - 2, машиностроителни заводи, инструментален завод, акумулаторен завод за военните, камгарна предачница, тези консервените заводи и т.н... Даже и летище имаше и безплатни курсове по моторно и безмоторно летене за младежи! А днес само язовир един е останал от онова "лошо" време!
  • 13 Евро калинки

    12 0 Отговор
    Те видните българки там взеха да никнат като гъби.Тази не съм я виждала нито в електронни медии нито телевизията.Защо са я крили до сега?Уж Габриел беше най видната ,а то излезе нова калинка!

    Коментиран от #23

  • 14 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 15 по точно

    2 0 Отговор

    До коментар #11 от "мучо":

    в гьола...
  • 16 Пробвай

    11 0 Отговор
    да намериш нещо в уйкито,като биография! Нъцки! Всичко е само: - учила тук,учила там, там е курдисали,там е поканили.Сякаш се е родила след 1989 година.Усъвърешнстван с годините номер.Нали помните онази крилата фраза на црън Ванчо..В България всички сме братовчеди !" От това се пазят.Да не изпълзи от сянката нешо от рода на "Мамина Татина Бекапейна.Всичко монтирало се досега там - от сталинка,през куневица- пръмовица,тази и още неизвестен брой,са от върлите Бекапе-Евро атланти- Демократи.Ето такива ни разкостиха Родината за няма тридесет години.И продължават нагло и безпардонно.

    Коментиран от #20, #21

  • 17 Пора

    7 0 Отговор

    До коментар #2 от "НАП":

    Ами то е изписано на физиономията й, а ти не бъди завистлив, тя е стожер на прогреса ни. Ха, ха!
  • 18 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 19 Амиии

    5 0 Отговор

    До коментар #6 от "От номенклатурните":

    те навремето целенасочено бутаха децата ди да учат английски и ако в Правителствена болница нямаше специалисти. хайде в "прокажения" запад. Нас ни "вдъхновяваха" да учим в техникуми за работяги и после евентуално технически ВУЗ. Вярно, бяхме подготвени специалисти и среднистите и висшистите, ама после като ликвидираха производството и останахме в небрано лозе. Та някои станаха продавачи по пазарите, някои зорлем си сменихме специалностите и бяхме студенти барабар с хлапетата, ама нямахме избор, щото не бяхме толкова кадърни като тая другарка.
  • 20 Хитро е скроено!

    4 0 Отговор

    До коментар #16 от "Пробвай":

    Едни бяха рекетьорите, унищожителите, крадците, тези, които се избиваха и крадяха от разрушаването на системата милиардите. НО, след това полека се настаниха едни такива "невинни овчици" в администрациите, които нито с нещо са се провинили, нито пък са известни с нещо си! Били "умни и работливи" и за това "израстнали" по етажите? Така системата се установява, като "съвсем нормална" и полека се забравя всичко, което е било до сега! "Работливи и умни" вече са "комисарите" на съюза, които ни водят обаче съвсем спокойно в цифровия концлагер, измислен от олигархията! И установят ли го, вече робството ще е новото "нормално"! Истината ще това, което ни кажат, че е така!
  • 21 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 22 Бачо Киро

    1 0 Отговор
    Аха, незнайната подбутвана да е удобна, невзрачна, много работлива била... Ей такива бушони са навсякъде по нивата... На две магарета сено не могат да разделят, само козируват...
  • 23 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 24 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 25 Този коментар е премахнат от модератор.

Новини по държави: