Великобритания и САЩ засилват натиска над сирийската опозиция, за да я принудят да седне над масата за преговорите в Женева -2, съобщава арабската редакция на Би Би Си.
Пожелал анонимност източник, близък до сирийската опозиция, обяви, че през последните дни Белият дом и Лондон са дали ясен сигнал на противниците на президента Башар Асад, че сериозно обмислят да преразгледат своята подкрепа, ако заплануваната среща в Женева се провали.
„Беше ни ясно заявено от САЩ и Великобритания, че ако не отидем в Женева, ние ще изгубим доверието на международната общност, ако не отидем на преговорите с правителството на Башар Асад“, заяви пожелалият анонимност източник.
Той не пропусна да уточни, че другите съюзници на опозицията като Саудитска Арабия и Турция не са оказвали натиск. Последните две страни са посочили, че ще приемат и ще продължат да подкрепят сирийската опозиция, независимо от нейното решение за мирната конференция.
В момента все още не е ясна позицията на Франция, която продължава да е ключов играч в региона на Близкия изток.
Междувременно САЩ и Русия заявиха, че обсъждат временно примирие по време на мирната конференция в Женева. По време на разговорите в Париж между американският държавен секретар Джон Кери и външният министър на Кремъл Сергей Лавров стана ясно, че двете държави са обсъдили и възможността за размяна на пленници между биещите се страни в Сирия. Специалният пратеник на Арабската лига и ООН за Дамаск – Лахдар Брахими обсъдиха участието на Иран в Женева II. Джон Кери пък ясно посочи, че Техеран преди това трябва да приеме изводите от предишната среща в Женева, на която беше решено да се търси политическо решение на кризата в Сирия, което включва и оттеглянето на Башар Асад.
След близо на три години на гражданската война сирийската опозиция продължава да е дълбоко разделена. В същото време в разкъсваната от кървавия конфликт страна все по-голямо влияние придобиват групировки, подкрепяни от Иран и Хизбула, и тези, които са тясно свързани с Ал Кайда и радикалния ислям.
По време на кървавите сблъсъци загинаха близо 120 000 души, а няколко милиони бяха принудени да напуснат родните си места и да живеят бежанци.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА