9 Април, 2024 13:45 1 716 25

Джанет Йелън в Китай

  • китай-
  • сащ-
  • тайван-
  • си дзинпин-
  • джанет йелън

Китайското ръководство изглежда няма друга рецепта за растеж освен модела, базиран на износа

Джанет Йелън в Китай - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА

Американската министърка на финансите Джанет Йелън се завърна в САЩ от четиридневна визита в Китай, като резултатите от срещите ѝ днес са основна тема в американския печат.

Йелън посети Китай за втори път през последните девет месеца в опит да стабилизира отношенията между Вашингтон и Пекин, които години наред се обтягат, пише в днешния си брой в. "Вашингтон пост". Очаква се по-късно тази година държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън също да направи визита в Китай. Американският президент Джо Байдън и китайският му колега Си Цзинпин разговаряха по телефона миналата седмица и двете суперсили отбелязаха лек напредък по възстановяването на отношенията им, белязани от продължителни спорове за търговията и технологиите.

Китай до голяма степен приветства Йелън, която в Пекин се възприема като прагматик, противопоставящ се на "прекъсването на връзката" между двете най-големи икономики в света. Китайските държавни медии възторжено я похвалиха за умението ѝ да борави с пръчици за хранене по време на посещенията ѝ в ресторанти, предлагащи местна китайска кухня, пише още "Вашингтон пост".

Но положителният тон беше подкопан от засилващите се опасения в Европа и САЩ, че вълната от износ на евтини китайски стоки – най-вече "зелени" технологии, но също и електронни устройства и стомана, би могла да изтласка международните конкуренти от бизнеса, отбелязва американският вестник.

Анализатори предупреждават за повторение на "китайския шок", който засегна американската икономика преди 20 години, ако Пекин продължи да налива пари в производството, за да стимулира забавящата се китайска икономика.

"Китай просто вече е прекалено голям, за да може останалата част от света да поеме този огромен капацитет", каза Йелън. "Когато световният пазар е залят от китайски стоки на изкуствено ниски цени, жизнеспособността на американските и на други международни компании е поставена под въпрос", посочи американската финансова министърка. Йелън добави, че опасенията на САЩ не са "породени от антикитайски настроения" и че те се споделят от много други страни по света, сред които Япония, Мексико, Филипините, както и в цяла Европа.

Изглежда, че Пекин признава нуждата да се положат усилия за овладяването на засилващото се търговско напрежение, породено от китайското свръхпроизводство, коментира "Вашингтон пост".

След като се срещна с китайския вицепремиер Хъ Лифън, Йелън обяви началото на инициатива за "интензивен обмен" за преодоляване на глобалните икономически "дисбаланси". Преговорите ще започнат до няколко седмици.

Американската финансова министърка отказа да коментира мерките, които Вашингтон ще настоява да бъдат предприети от Пекин, но посочи, че китайските власти трябва да стимулират вътрешното потребление, за да се постигне баланс при сегашната прекомерна зависимост от производството, отбелязва "Вашингтон пост".

Най-наболелият въпрос, който вероятно ще раздели Вашингтон и Пекин през следващите месеци, е как правителството на Байдън възнамерява да отговори на опасенията, че китайският износ на електромобили, литиево-йонни батерии и соларни панели застрашава сектори, за чието развитие в САЩ се харчат трилиони долари, пише в. "Ню Йорк таймс".

Китай отрича да субсидира незаконно износа си на нови енергийни източници и изразява загриженост за това, което китайските власти възприемат като вълна от несправедлив протекционизъм, отбелязва американският вестник. В неделя Йелън се срещна с китайския премиер Ли Цян в Пекин, с когото също обсъди въпроса за китайския износ. Ли посочи, че темата трябва да се разглежда обективно и от "пазарна гледна точка", като изтъкна позицията, че скокът в износа се дължи на глобалното търсене, пише още "Ню Йорк таймс".

"Китай се надява, че американската страна ще работи с китайската страна, за да се придържа към основните норми на пазарната икономика, на лоялната конкуренция и на откритото сътрудничество и ще се въздържа от политизиране и обвързване на националната сигурност с икономически и търговски въпроси", заяви Ли, цитиран в официалното прессъобщение на китайското правителство след срещата.

Както изглежда, визитата на Йелън доведе до споразумение да се продължат преговорите по въпроса за промишления свръхкапацитет и китайските търговски практики, коментира сп. "Форин полиси". "Йелън може да постави въпросното обещание редом до това, дадено по време на управлението на Барак Обама, когато Белият дом насочи вниманието си към вредните китайски икономически практики, застрашавали тогава американските работници, и получи уверението на Пекин, че нещата скоро ще се променят", пише още американското списание.

Сега Йелън, както беше и преди едно десетилетие, се е съсредоточила върху истински проблеми – соларни панели, електромобили и батерии, които ги задвижват. Това са много от нещата, които правителството на Байдън иска САЩ да произвеждат. В тази посока се предприемат големи инициативи като Закона за намаляване на инфлацията от 2022 година, който включва държавни стимули за вътрешното производство на зелена енергия, припомня "Форин полиси".

Изданието обаче посочва, че китайското производство на чиста енергия е в съвсем различен мащаб. "Вземете например слънчевите панели. САЩ могат да произвеждат около 11 гигавата панели годишно, а благодарение на усилията на правителството на Байдън се надяват да утроят тази стойност през следващите години. Една единствена китайска компания – "Джинко солар" (Jinko Solar), току-що положи основите на завод с мощност 56 гигавата. По данни на Международната агенция по енергетика страната като цяло може да произвежда повече от 400 гигавата нови панели годишно, което представлява повече от 80 % от световния производствен капацитет за всеки етап на производство", обобщава "Форин полиси".

"Колкото и огромен да е китайският пазар за същите тези слънчеви панели – а той е най-големият пазар в света, той не е чак толкова голям. Китай произвежда два пъти повече соларни панели, отколкото може да използва у дома. Резултатите са предвидими: излишъкът отива за износ на стойност над 30 милиарда долара годишно", изчислява изданието.

"Китайското ръководство изглежда няма друга рецепта за растеж освен модела, базиран на износа. Икономическата мантра на Китай е да разгърне "нови производителни сили", въпреки че всъщност трябва да разгърне вътрешното икономическо потребление, а не да поставя палец на везните, за да превърне мегафабриките си в гигафабрики", коментира още американското списание.

"Йелън и китайските ѝ събеседници се съгласиха да не са съгласни и да продължат да преговорят", заключава "Форин полиси".


Поставете оценка:
Оценка 4.3 от 6 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Ксаниба

    25 1 Отговор
    ахахаха дедич е пратил бабича!! И, какво, ще оплашите Китйаската Имприя ли, маскари пусти!! Края на фащ иде!!!
  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 Хаха

    24 1 Отговор
    Скъсаха си обувките да ходят в Китай.
  • 4 Ами сега

    21 0 Отговор
    Само да внимава с халюциногенни гъби, дето опита при предишното посещение.

    Ех ,тази чревоугодница ...
  • 5 Госあ

    16 2 Отговор
    Да, друго си е да можеш да боравиш добре с пръчиците за хранене. Ако ги ползваш добре за изключително удобни. Казвам на китайците, че Сенсей ме е учил. Действително ми показа как точно трябва да боравя с тях, а не да ги ползвам като простолюдието. От първият път се научих и той беше видимо доволен, сега някои ми казват че ги ползвам по добре от тях…та, като не искат пазарна икономика, да работят за планова икономика ! Аз съм абсолютно за ! Предполагам от ККП също ще приемат идеята ! Но тия пинизи с таа демокрация не вървят вече…

    Коментиран от #8, #14

  • 6 Дъртата крава се

    15 0 Отговор
    прибра в краварника,като китайците и отсипаха подобаващо.
  • 7 пенко

    17 2 Отговор
    ПОРЕДНАТА СЕМИТСКА ЦИОНИСТКА --- Е АУТ ОТ ЧИНЕЗ !!!!!!!!!! НЯМА МИЛОСТ СОРОСОИДНА СГАН --- ЩЕ ВИ СМАЖАТ И ДОЛАРОВАТА ВИ ДОМИНАЦИЯ -- И НЯМАТЕ ИЗХОД !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ПОСЛЕ ИДВА ИЗРАЕЛ !?!?!?!?
  • 8 Госあ

    15 0 Отговор

    До коментар #5 от "Госあ":

    А между другото, ес работят доста здраво за планова икономика с тия квоти, само че ако плановата икономика увеличава разликата между бедни и богати и прави разпределението неправилно (не Гаусово), а също няма и обективни и прозрачни критерии, значи се планира от много лоши хора, които трябва да бъдат сменени незабавно. Та и ес планира основно как да ограби по-малките като нас. Нали всички сме наясно с факта, че след присъединяването ни в ес, неравенството в България се задълбочи многократно ? М ?
  • 9 РЕД И ХАОС

    2 9 Отговор
    Китай е на 123то място по процент на БВП за износ, около 20 процента. По малко от Япония или от Индия. България изнася 70%. Южна Корея изнася 50%. В долари износът на Китай е колкото до скоро беше на Германия плюс Обединеното Кралство. Но износът им е равен на вносът. Само, че - инвестициите им на година са равни на колкото са САЩ плюс Индия, Япония, Германия, Франция и Южна Корея. 40% от БВП инвестират, както беше в България през социализмът. В останалият свят инвестират само 18%, и то в акции на утвърдени американски компании или в крипто. Депозите им са ТРИ ПЪТИ по-малко от кредитите, в България и САЩ депозитите двойно надвишават заемите - спестяват не инвестират - не потребляват.
  • 10 Отишла е в Китай

    13 1 Отговор
    отново да се моли за пари!Китай е най големият кредитор на живеещите на кредит кравари!
  • 11 РЕД И ХАОС

    6 1 Отговор
    Ако Китай иска да купи Боинг и Еърбъс, и Амазон, и други, тогава няма да има пазарна икономика, и няма да бъдат продадени. В бедните страни каква икономика има, планова или пазарна. Индия има търговски дефицит от 150 милиарда всяка година, а САЩ от 700 милиарда, и освен с държавни облигации как може да го покрият..
  • 12 РЕД И ХАОС

    8 1 Отговор
    Путинска пропаганда ли е, че БВП ни е повишено с 85% откак сме в ЕС, а инфлацията е 95%, тоест застой и спад. А масовата заплата купува по-малко от масовата заплата през социализмът. Че работническата класа купува нула апартаменти, и нула нови автомобили, нула на курорти, а през социализмът 60хил. апартаменти годишно и 100 000 нови автомобила и 60% на курорти.
  • 13 Геро

    6 1 Отговор
    соларни панели, електромобили и батерии, които ги задвижват. Това са много от нещата, които правителството на Байдън иска САЩ да произвеждат. В тази посока се предприемат големи инициативи като Закона за намаляване на инфлацията от 2022 година, който включва държавни стимули за вътрешното производство на зелена енергия. Двоен аршин. САЩ правят всичко възможно европейски компании да отидат при тях а не в Китай. Това също е удар под кръста, същото беше и с газа, а да не говорим за Мета, Амазон,Мъск и др. които не са олигархични компании работещи за Правителството
  • 14 Самохвалко

    0 1 Отговор

    До коментар #5 от "Госあ":

    рано е да се хвалиш . Предполагам ,че не знаеш какво е ВАНКО СОБА в Япония !? Хайде позаинтересувай се и като разбереш за какво става дума тогава се хвали . Ако пък се затрудняваш при добро желание мога да ти обясня .

    Коментиран от #15, #16

  • 15 Госあ

    1 0 Отговор

    До коментар #14 от "Самохвалко":

    Какво си мислиш, че можеш да ми обясниш ти ? Как да напиша - онова за локо на мемориала. Сенсей ме е учил да се храня с пръчици за хранене, тоя ше ми обяснява нещо си хахахаха

    Коментиран от #17

  • 16 Госあ

    1 0 Отговор

    До коментар #14 от "Самохвалко":

    От Япония научих най важното - що е простолюдие. От Франция научих що е социализъм, а от Китай - какво е всъщност вечното единство. В такива среди се движа 💁
  • 17 Тоя дето

    0 1 Отговор

    До коментар #15 от "Госあ":

    ще ти обяснява нещо си се е научил сам , и вече 30 години в Япония се храни всеки ден с пръчици . А ти ще си останеш просто един самонадеян самохвалко . Сараба

    Коментиран от #18, #19

  • 18 Госあ

    2 0 Отговор

    До коментар #17 от "Тоя дето":

    Не знам защо българите смятаме за голямо геройство да откриваме топлата вода … сигурно защото нямаме школи откакто турчулята стъпиха на нашите земи…че и оплюхме руските школи после. Сенсей е най благородната титла, за която се сещам и винаги е доволен, когато научиш нещо от него. Това запомни.
  • 19 Госあ

    1 0 Отговор

    До коментар #17 от "Тоя дето":

    Иначе, от Япония ми липсват дълбоките поклони с които бях удостояван (аз също съм ги правил пред когото трябва) и йерархията. В Китай на простолюдието са му отпуснати юздите доста, но пък има някак по голяма лекота във всичко…
  • 20 Ами

    0 0 Отговор
    Какво стана със свободната конкуренция и пазарната икономика?
  • 21 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 22 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 23 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 24 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 25 Този коментар е премахнат от модератор.

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Русия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания