12 Август, 2024 10:17 3 455 8

Кой затвори чадърите по италианските плажове?

  • плаж-
  • италия-
  • туризъм-
  • концесия-
  • туристи-
  • плажове-
  • чадър-
  • почивка-
  • лято-
  • концесионери

Туристите надали са доволни - по някои италиански плажове се стачкува и чадърите остават затворени

Кой затвори чадърите по италианските плажове? - 1
Снимка: БГНЕС/ EPA

В Италия поддържането на плажовете от дълги години е семеен бизнес. Но сега мнозина се опасяват, че ще изгубят поминъка си, защото страната ще трябва да приложи една дълго отлагана европейска директива за концесиите. Според нея те трябва да бъдат отдавани чрез търгове, отворени и за чуждестранни компании.

"Не сме в състояние да се конкурираме с концерни, хотелски вериги и т.н. Или с някого, който няма икономически проблеми, и който - ако спечели и скоро след това отново загуби концесията - няма да има проблем да даде 500 000, 600 000 или 700 000 евро", казва пред АРД Едоардо Москара, който държи концесия за Белсито, част от плажа Остия. Там са разположени стотици чадъри, къщички, волейболно игрище. Досега концесиите в Италия често се продължаваха автоматично и то за малко пари. Много от концесионерите са инвестирали, построявайки басейни или къщи за гости. Сега те се страхуват, че няма да могат да спечелят следващия търг.

Бизнесът на плажа е доходоносен - два шезлонга и чадър в италианските курорти могат да струват и 30 евро на ден. Според "Кориере дела Сера" оборотът на бранша е около 30 милиарда евро годишно. Над половината от плажовете в Остия например са дадени на концесия.

Автоматичното подновяване - нож с две остриета

Според Себастиано Венери от природозащитната организация "Легамбиенте" това не е правилно - той смята, че поне половината плажове трябва да са със свободен достъп. "Драматичното в Остия е, че цялото общинско крайбрежие е покрито с частни плажове, които дори закриват гледката към морето. А защо са се разпространили толкова много? Защото концесиите са били подновявани автоматично година след година", казва той пред АРД.

Тъй като концесионерите са знаели, че ще продължат да управляват плажовете, са инвестирали в басейни, магазини, ресторанти и фитнес студиа. А това нанася щети, и то не само на природата, смята Венери. Понеже концесиите са много изгодни, управителите на плажовете имат сериозно преимущество например пред управителя на фитнес студиото, което е две преки по-назад. Затова според Венери краят на автоматичните продължавания на концесиите ще даде шанс по-голяма част от плажовете да стане достъпна.

Природозащитникът отправя и призив към правителството - търговете да бъдат организирани така, че победители да не са кандидатите, които плащат най-много, а тези, които работят най-екологично. "Трябва да печелят тези, които използват възобновяеми енергийни източници, разделят отпадъците, не използват пластмаса, не пушат и купуват храни от региона. Това ще даде възможност и на италианските компании да бъдат конкурентоспособни."

"Стачкуваме, за да разберем какво да правим"

За момента обаче никой не знае как ще изглеждат новите правила за концесиите, въпреки че Италия трябваше да приложи тази европейска директива още преди 20 години. До момента това бе отлагано, защото плажните конценсионери са важни и като гласоподаватели. Но сега Съдът на Европейския съюз и висшият италиански административен орган - Държавният съвет - решиха, че Италия е длъжна да организира търгове за концесиите.

Несигурността какво предстои притеснява най-много хора като Едоардо Москара: "Стачкуваме, за да разберем какво да правим с живота, бизнеса и близките си. Инвестирахме, включително за децата си - а сега не знаем какво ще се случи през октомври", казва той. Регламентът се чака от години. "Трябва да ни кажат правилата и тогава ще решим дали си заслужава да продължим или трябва да си търсим друга работа", посочва пред АРД Москара и добавя, че ако правителството не предприеме действия, той и колегите му ще продължат да стачкуват.

Автор: Лиза Вайс (ARD)


Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 5 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Нашите чадъри са отворени

    12 11 Отговор
    Рускините с украински паспорти цял ден си пият биричката под чадърите на Слънчака за сметка на русофилите.
  • 2 наблюдател

    21 0 Отговор
    С една дума - досега мафията е държала плажовете в Италия - мафията е семеен кланов бизнес

    Коментиран от #7

  • 3 ЕСССР

    14 3 Отговор
    В ЕСССР е така другари италиани по-големия партиец печели и ако не вярвате питайте другарката Урсула!
  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 факуса

    11 3 Отговор
    а защо им е позволено толкз дълго да отлагат ес директивата и то без санкции и глоби,май само ние изпълняваме всичко само кат си го помислят в ес,нема се оправим с тоз слугинаж
  • 7 Прилика

    7 0 Отговор

    До коментар #2 от "наблюдател":

    Всякаква прилика с едно крайбрежие на изток от Италия......е случайна.
  • 8 любител

    6 3 Отговор
    ами така ще е като се изпълняват всички простотии предложени от ЕС които облагодетелстват само най БОГАТИТЕ които не се наядоха като дерът кожите на бедните хора. това е ЕС подлогата на краварите
Новини по държави: