ЕС не наложи икономически санкции на Русия, а продължи с политическия натиск над Кремъл, предадоха световните агенции.
„Европейският съвет възложи задача на ЕК да направи оценка на въздействието от икономически санкции и проучи какви да се те в случай, че се наложи да бъдат наложени в бъдеще”, коментира след заседанието председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу.
Той не пропусна да отбележи, че няма промяна в позицията и ЕС не признава референдума в Крим. Първоначалният списък бе разширен с още 12 имена - руски и украински длъжностни лица.
Все Брюксел призова Русия да даде зелена светлина на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа за мисия в Украйна.
Засега не изглежда санкциите да са накарали Путин да изпълни искането на Европейския съюз за деескалиране на кризата в Украйна. По-строги мерки обаче в момента едва ли ще постигнат повече, заради това дори Великобритания, която като цяло има почти крайна позиция, не се обяви за тях.
Отменена беше и традиционната среща Европейски съюз - Русия, планирана за юни.
Междувременно лидерите на ЕС са дали поръчение на Европейската комисия да разработи план за действие за снижаване на енергийната зависимост на ЕС от Русия. В момента доставките от Русия покриват около 60% от потребностите на ЕС за петрол и газ.
В същото време днес Евросъюзът ще подпише политическата част от Споразумението за асоцииране с Украйна, под което сваленият президент Янукович отказа да сложи подписа си и което доведе до масовите протести в Киев.
Икономическата част ще се подпише след избирането на нов президент и парламент в Украйна.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА