19 Септември, 2024 18:53 1 496 26

Сърбия се отдалечава икономически от Русия

  • сърбия-
  • икономика-
  • сащ-
  • русия-
  • енергетика-
  • ес-
  • белград-
  • александър вучич-
  • балкани

Споразумението за стратегическо партньорство в областта на енергетиката между Сърбия и САЩ може да се тълкува като отдалечаване от Москва

Сърбия се отдалечава икономически от Русия - 1
Снимка: БГНЕС/ EPA

Сърбия все повече се отдалечава от Русия икономически, което най-добре се вижда в енергийната сфера, тъй като Белград се насочва към други доставчици на газ, коментира белградската агенция Бета. Споразумението за стратегическо партньорство в областта на енергетиката между Сърбия и САЩ може да се тълкува като отдалечаване от Москва, което е добър икономически и геополитически ход на властите в Сърбия, заявяват анализатори пред вестник "Данас", коментирайки сключването на това споразумение, което бе подписано във Вашингтон от министъра на външните работи на Сърбия Марко Джурич и заместник-държавния секретар на САЩ за икономическия растеж, енергетиката и околната среда Хосе Фернандес, пише БТА.

Може да се предположи, че икономическото отдалечаване на Белград от Москва е следствие от политическото решение на държавния връх, който през последните месеци прави ходове, за които мнозина твърдят, че са индикация, че президентът на Сърбия Александър Вучич се е "преместил на страната на Запада“, отбелязва Бета. Например покупката на френски самолети Рафал и обявеното сътрудничество в областта на атомните електроцентрали, заедно с пристигането на френския президент Еманюел Макрон в Белград. Или подписването на Меморандума за разбирателство между ЕС и Сърбия за стратегическо партньорство за устойчиви суровини, вериги за производство на батерии и електрически превозни средства в присъствието на германския канцлер Олаф Шолц в Белград, припомня Бета.

Неясният отговор на Вучич на поканата на Путин да присъства на срещата на върха на БРИКС в Казан показва, че отказът от прегръдката на президента на Русия Владимир Путин не е лесен за Вучич, отбелязва Бета. Въпреки че първоначално изглеждаше, че е отказал, оправдавайки се с много ангажименти и гости, Вучич обяви окончателното решение за средата на октомври. Връзката на Вучич с "руския свят“ - вицепремиерът Александър Вулин, най-вероятно ще отиде в Казан, въпреки че Путин предупреди Вучич в поканата, че газовото споразумение изтича през март, отбелязва белградската агенция.

Докато сътрудничеството с Франция, Германия и ЕС бе основна тема в Сърбия, стратегическото споразумение със САЩ не бе сред обсъжданите теми в медиите. Затова е важно какво означава този договор политически и в контекста на енергийната (не)зависимост от Русия. Анализаторът Драгослав Рашета заяви пред вестник "Данас", че когато чуем, че западни лидери и дипломати говорят за сближаване на Сърбия със Запада, сред причините те цитират значителните усилия на Сърбия да диверсифицира своето газово портфолио.

"Миналата година беше въведен в експлоатация конекторът с България, който ще доставя на Сърбия 400 млн. куб. м газ (максималния поток ще бъде около 1,8 млрд.) от Азербайджан и терминала в гръцкото пристанище Александруполис, докато само преди месец министър Джедович подписа меморандум за сътрудничество и изграждане на газова връзка с Румъния, което ще позволи на Сърбия да внася газ, пристигащ от посоката на Каспийско море, Турция и Гърция", напомни той.

"И това показва, че по този начин се намалява влиянието на Русия в региона и Сърбия продължава да се свързва с ЕС, когато става въпрос за енергийна инфраструктура", заяви Рашета.

"Договорът на Сърбия с Русия изтича през 2025 г. и в интерес на Белград е да намали зависимостта, която съществува в момента, доколкото е възможно", посочи анализаторът.

Икономистът Саша Джогович заяви за "Данас", че подписването на споразумението има икономически и геополитически аспект.

"Тъй като ни липсва електрическа енергия и като се има предвид, че в нашата енергетика от години не е имало сериозни инвестиции, всички ходове, които водят до укрепване или съживяване на електроенергийния сектор, са добре дошли. Още повече, че в бъдеще, с климатичните промени, ще имаме нарастващо потребление. Имахме горещо лято и използвахме много енергия през лятото. С нови инвестиции, икономическо развитие, индустриализация, ще има и по-голямо потребление на електроенергия. В този смисъл със съществуващите мощности няма да можем да го обслужваме и със сигурност тези инвестиции са добре дошли", обяснява Джогович.

Що се отнася до геополитическия аспект, Джогович казва, че навлизането на САЩ в енергийните проекти кара Сърбия бавно да се отдалечава от руското влияние. Той цитира примерите с водноелектрическата централа Джердап 3 и соларния парк, който трябва да бъде изграден.

"Това показва, че американският фактор навлиза на сръбския енергиен пазар", посочва Джогович. А като пример за отдалечаване от Русия, която, както казва, вече няма монопол в доставките на газ за Сърбия, той дава доставката на газ от Азербайджан през България и изграждането на междусистемна връзка с Румъния.

"В този смисъл виждаме, че енергийните проекти все повече се отдалечават от Русия. Но също така виждаме, че икономическите отношения с Русия намаляват. Русия например сега е седми външнотърговски партньор на Сърбия. Преди беше трети, после четвърти... Сега вече не внасяме петрол, вносът на газ също намаля поради прехвърлени запаси и благоприятни метеорологични условия (мека зима), складирани количества в Унгария, а цените на газа също са по-ниски. Освен това останалото, което внасяме от Русия, е нищожно и няма стратегическо значение. Износът за руския пазар също намалява, защото логистичните разходи са много високи и транспортът е сложен, така че се намират други пазари. Виждаме процес на западане на икономическите отношения във всички сегменти, включително и в армията", заяви Джогович.

Той оцени подписаното споразумение със САЩ като добър икономически и геополитически ход.


Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 25 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 ТаУмВзе

    20 7 Отговор
    Толко Бесна Пропаганда и БКП не бичеха ей!

    Коментиран от #14

  • 2 Швейк

    21 8 Отговор
    Плъховете първи бягат от потъващия кораб
  • 3 Град Козлодуй

    10 1 Отговор
    СЕЛАВИ
    Пазарна
    Икономика
  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Потресаващо

    10 18 Отговор
    Генералния щаб на Въоръжените сили на Руската федерация са поискали от Владимир Путин нова мобилизация на стотици хиляди руснаци! От военното министерство признават че за 2 години и 7 месеца военна операция са загубили 1 милион убити и ранени руски войници и загубите на руската армия са повече от попълненията. Путин засега е отказал защото се опасява от бунтове на близки на мобилизираните. Точната статия във факти -
    Все по-ясно обаче е, че ако руската армия не увеличи значително изпратените войници на фронта в Украйна, няма да може да постигне поставените цели за капитулация на Киев.

    Сега Путин е под силен натиск, тъй като за близо 1000 дни война руските въоръжени сили са загубили около 1 милион души убити и ранени. Мобилизацията за Путин може да има сериозни политически последици. В същото време Русия губи повече войници на бойното поле, отколкото може да наеме, за да ги замени.

    Коментиран от #8, #16, #23

  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 Бат Вальо

    13 2 Отговор
    Отново сте прав адаш. Сърбия най близкия съюзник на Русия на балканите си гледа икономическия интерес. Както написа пазарна икономика. Няма вечни приятели - има само интереси.
  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 Педал Волгин

    7 4 Отговор
    Ужас намаляват колежките.
  • 10 Сърбия има цели за Косово! Без САЩ не

    9 3 Отговор
    могат да ги решат, трябва да изиграят тази карта! НАЙ ВЕЧЕ ЗА РЕПУБЛИКА Сръбска в Босна и Херцеговина!?
  • 11 Орлово око

    3 3 Отговор
    Вадете бурканите и от дюшеците , на НАТО пари и хора трябват. По -точно написано ама директно ще звучи така : Вие не сте ни нужни и затова ви де-индустриализираме и ограничаваме в дългосрочен план отглеждането. След като защитаващите се атакуват анклава пишете как ще се развият събитията ? Къде ще са частичните ядрени удари или виждате друг сценарии ?
  • 12 СТАМАТ С МАГАРЕТО

    4 4 Отговор

    До коментар #8 от "Град Козлодуй":

    ЩЕ ТЕ ОПРАВЯ С МИС РУСИЯ МАРИНА БАРКЕВИЧ ИЛИ ОКСАНА НЕДЗЕЛСКЬАЯ ПРИЯТЕЛКИ МИ СА И ПЛАЧАТ ЗАЩО НЕ СЕ ОМЪЖИЛИ НАВРЕМЕ ЧЕ СЕГА ВЕЧЕ МЛАДИТЕ МЪЖЕ В РУСИЯ СА НА ИЗЧЕЗВАНЕ. КОИТО ПУТИН НЕ УБИ ПРЕДИ 2 ГОДИНИ 500 ХИЛЯДИ ИЗБЯГАХА ВЪВ ФИНЛАНДИЯ НАЛИ ПОМНИШ ИМАШЕ 50 КМ.КОЛОНА НА РУСКО-ФИНЛАНДСКАТА ГРАНИЦА. ИМАШ ЛИ МОБИЛЕН ТЕЛЕФОН ДА СЕ СВЪРЖЕТЕ НА ВАЙБЪР? НАЛИ ЗНАЕШ РУСКИ? ТИ СИ БЛИЗО 70-ГОДИШЕН И НАВРЕМЕТО НИ ЗАДЪЛЖАВАХА ДА УЧИМ РУСКИ.. ПИШИ Й -" ЗДРАВСТВУЙ ДЕВОЧКА КАК ДЕЛА,МЕНЯ ЗОВУТЬ ВАЛЬО ИЗ КОЗЛОДУЙ БОЛГАРИИ"
  • 13 Нека се "отдалечава"!

    9 5 Отговор
    Ама важното е, на къде се отдалечава? Западналата Европа потъва и се съмнявам, че тези в Сърбия знаят изобщо размаха? БРИКС и новата, тяхна валута и многополярният свят е бъдещето. А който се обръща към сащ и техните васали, иска да остане в старият свят, дето всички се кланят на ФАЩ и тези могат да смачкат всеки в този свят, който не им се подчинява, не си дава доброволно и БЕЗПЛАТНО всичко, което има, не си подчини цялата национална политика и решения да са в полза на САЩ, може и ще получи кютек от САЩ. И в краен случай, ФАЩ ще ги нападнат военно, ще сменят там "избраните", да са техни подчинени и грабежът "доброволно" ще започне. Би трябвало Сърбия добре да знае, какво направиха САЩ и Натото с Югославия? И сега всичките "парчета" от тази страна са вече техни васали.. И в нато и купуват сащиянско оръжие. А Косово беше анексирано от САЩ за огромната им военна база там - Бондстийл! Нещата са прости и хората вече ги виждат добре!
  • 14 2254

    5 9 Отговор

    До коментар #1 от "ТаУмВзе":

    Когато фактите говорят, и копейките мълчат
  • 15 Наблюдател

    4 5 Отговор
    Сърбия се отдалечава икономически от Русия но се приближава политически
  • 16 Загубите

    6 5 Отговор

    До коментар #5 от "Потресаващо":

    На Русия не са един милион
    А са
    2 736 534 и три десети
    Плюс двама трима

    Коментиран от #18

  • 17 Трътлю

    7 4 Отговор
    От военното министерство на Англия обаче. Те твърдят че има един милион убити, ранени и дезертирали от двете страни. Достатъчно възрастен съм да помня нашата Комунистическа пропаганда, за реките от кръв в британските колонии.
    Това е една цинична лъжа, доукрасена от теб. Руснаците влезнаха с 200 хиляди. Сега са 700 хиляди. Мобилизират още 150 хиляди активен фронтови персонал да свършат работата догодина. Ти ги изкара че са избити повече отколкото са отишли там.
  • 18 Пешо

    8 6 Отговор

    До коментар #16 от "Загубите":

    По-важното е че занулиха украинската армия преди две години,избиха 100-200 хиляди натовски генерали и превзеха Киев за три дни!
  • 19 Путин се сближава

    3 4 Отговор
    Със Севера
    Хахахаха
  • 20 БгМегаИдиот

    8 1 Отговор
    Масово сърбето имат топки и душа за разлика от масовката българи мамини чавета отгледани под полата !
  • 21 Малко за Сърбия:

    7 2 Отговор
    Преди нас построиха магистралата и пъти по качествено.
    Преди нас построиха газопровод.
    Произвеждат ФИАТ.
    Направиха железница с 260 км/ч.
    Континентал отвори огромен завод за каучукови изделия.
    Играха на европейското
    Да... враждата между нас и тях са насаждали винаги великите сили, понастоящем наши нови „братя и приятели“. А защо не се опитаме да преодолеем враждата и работим заедно? Скоро и те ще ни изпреварят. Китай отдавна ги предпочита, а вече е ЕС започна да ги ухажва – те нея, а не тя тях.

    Коментиран от #22

  • 22 това е държава с достойнство

    4 2 Отговор

    До коментар #21 от "Малко за Сърбия:":

    на междунроднита арена за разлика от нас.И затова винаги ще бъдат уважавани и предпочитани пред нас.Нашите управляващи и медии ги беше страх да споменат на 3 март кой ни освбоди и 9 септември кой и на каква цена спря ВСВ.

    Вучич припомни, че на 20 октомври Белград ще празнува 80 години от освобождението си през Втората световна война и добави, че ще бъдат организирани много събития.
    „Не забравяйте, че 80-ата годишнина от освобождението на Белград е на 20 октомври и Червената армия е тази, която с помощта на нашите войски освободи Белград и донесе свободата на страната ни заедно с Русия и всички останали, които участваха в освобождението,“ каза Вучич.
  • 23 виж зеленилото няма такъв дерт

    3 3 Отговор

    До коментар #5 от "Потресаващо":

    ВСИЧКИ украински МЪЖЕ ВКУПОМ отиват да се бият и умират. ТОВА ЛИ ИМАШ ПРЕДВИД?

    Нелегитимна страна, с нелегитмен президент-наркоман-актьор и нелегетимна рада си избива населението, за назнам какво точно! Кокаинът свърши, славата и тя. Зеленият бързо да ликвидира каквото е останало от украинците и обкръжението му и да ходят да се молят на Путин за помощ. Сметката трябва и да платят западните лицемери, подпалваачи на война.

    Само фактът, че Бандера е провъзгласен за национален герой в бивша Украйна е достатъчно доказателство, че режимът в Киев е нацистки! Сега си заловиха министъра на отбраната в корупционни схеми заедно със заместниците му и какво - пратиха го посланик. А заместниците ги преместиха на други високи длъжности, или просто тихомълком ги освободиха. И само между другото - не си наясно с ценоразписа за освобождаване от мобилизация или излизане от страната в Украйна? Ами запознайте се с тарифата - свободно се розпространява в украинските телеграмканали.
  • 24 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 25 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 26 Масонското кюфте брат Иван Ставрев

    0 0 Отговор
    Ако има някой който да помогне нашта циганизирана и мутризирана страна...
Новини по държави: