2 Октомври, 2024 13:35 1 205 16

Австрийската крайна десница постигна историческа победа, но изпадна в изолация

  • австрия-
  • александър ван дер белен-
  • херберт кикъл-
  • австрийска партия на свободата-
  • избори-
  • русия-
  • крайна десница

Австрийският президент взима нещата в ръцете си, след като спечелилата изборите крайна десница не може да си намери коалиционен партньор

Австрийската крайна десница постигна историческа победа, но изпадна в изолация - 1
Снимка: БГНЕС/ EPA

След историческата си победа на парламентарните избори крайнодясната "Австрийска партия на свободата" (АПС) се оказа в изолация, а донякъде и оставена на милостта на властния ѝ критик – президентът, който трябва да надзирава усилията за сформирането на жизнеспособно коалиционно правителство, пише БТА, цитирайки "Ройтерс".

Евроскептичната и приятелски настроена към Русия АПС спечели вота за първи път, но полученият от нея дял от гласовете възлиза на 29 на сто, които не са достатъчни, за да разполага с мнозинство в парламента. За да управлява, тя се нуждае от коалиционен партньор, а лидерите на другите партии казват, че не са заинтересовани да работят с нея.

Президентът Александър ван дер Белен, 80-годишен бивш лидер на лявата партия "Зелени", миналата година изрази своята резервираност към АПС, понеже тя не осъди инвазията на Русия в Украйна и се противопостави на санкциите срещу Москва.

Освен това той намекна, че може да не допусне 55-годишния лидер на АПС Херберт Кикъл да стане канцлер. Кикъл призова Ван дер Белен да се придържа към установената практика и партията, класирала се първа на изборите, да получи мандат, с който да се опита да състави правителство. Но Ван дер Белен заяви, че няма подобно задължение, с което се съгласиха и експерти по конституционно право.

В неделя вечерта той направи обръщение, с което поиска партиите да се консултират помежду си и каза, че трябва да се уважават "стълбовете на либералната демокрация", изброявайки върховенството на закона, правата на малцинствата, независимостта на медиите и членството в ЕС.

Това са все точки, за чието подриване по думите на опонентите на Кикъл работят той и партията му. Кикъл казва, че АПС е единственият истински защитник на австрийския суверенитет и неутралитет.

СИГНАЛ

"Това разбира се беше сигнал, който обаче би могъл да има две различни значения", смята Катрин Щайнер-Хемерле, преподавателка по политология в Университета по приложни науки в Каринтия, по повод казаното от Ван дер Белен.

"От една страна на АПС не трябва да се позволява да управлява. Не мисля, че той искаше да стигне чак толкова далеч… Но разбира се това би могло да означава и друго: "Има неща, които искам да се включат в (бъдещата) програма на правителството", обясни Щайнер-Хемерле.

Канцеларията на Ван дер Белен не отговори веднага на молбата на Ройтерс да коментира думите му, които също така подсказват, че процесът за формиране на коалиционно правителство може да отнеме повече от два или три месеца, както са свикнали австрийците.

В първите часове след изборите през 2019 г., когато управляващите консерватори спечелиха със значително по-голяма преднина, Ван дер Белен заяви, че "естествено" ще възложи на партията, класирала се на първо място, мандат, с който да се опита да състави коалиция. Той направи това осем дни по-късно.

Но този път президентът не даде подобна насока и каза, че партия, която няма мнозинство, "трябва да убеди останалите – другите потенциални управляващи партии, както и държавния глава", че иска да формира правителство, подчертавайки централната си роля.

В неделя Кикъл заяви, че Ван дер Белен трябва да вземе предвид факта, че АПС се е класирала първа. "Конституцията не е основана на принципа на произвола, а на баланса на силите", отбеляза той.

Ако Кикъл не успее да намери партньор, с когото да работи, това би могло да даде възможност за съставянето на коалиция от по-умерени партии.

АПС, която е създадена през 50-те години на миналия век под ръководството на бивш нацистки депутат, положи усилия да си изгради по-умерен имидж. Подобно на надигащата се крайна десница в някои други страни от ЕС, избирателите бяха привлечени от обещанията на АПС да ограничи имиграцията и да се справи с кризата, предизвикана от повишаването на разходите за живот.


Поставете оценка:
Оценка 3 от 8 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Кратка радост

    31 5 Отговор
    Партиите сами бутат населението към радикализация. Ако във Франция, Германия и Австрия, едновременно растат партии на "здравите сили", трябва да приемеш тази тенденция и да споделиш властта с тях, защото инак рискуваш да я вземат с пълно мнозинство и да действа още по-решително.
  • 2 Австрия

    32 12 Отговор
    да се присъедини към източна германия, а те двете към Руската Федерация!
    Ве Европа ще настъпи мир, ще има газ за всички, кирилицата ще бъде №1 в Света!

    Коментиран от #3, #5, #9

  • 3 Много объркан

    9 3 Отговор

    До коментар #2 от "Австрия":

    Нямам какво да кажа, но така ме напъва от вътре, а и само това знам...

    Коментиран от #11

  • 4 Баце ЕООД

    5 9 Отговор
    Демокрацията е мерзост. Хората са избрали нова насока.
  • 5 Абе

    7 1 Отговор

    До коментар #2 от "Австрия":

    Да не си объркал бележките бе мой?

    Коментиран от #6

  • 6 Австрия

    2 1 Отговор

    До коментар #5 от "Абе":

    такива опорки имам днес, това пиша!
  • 7 Точен

    18 7 Отговор
    Западните урсуЗи нямат полезен ход. Ако не дадат властта на Партията на свободата, а и на сродните, ще увеличат рязко подкрепата за тях. Ако пък дадат властта, ще бъдат изтикани в ъгъла още повече. А и Путин печели войната срещу Запада в украйна, светът се променя.
  • 8 име

    8 2 Отговор
    В такъв случай, щомпняма с кой да се коалират, е по-добре за АПС прецедента-либераст да не им връчва мандат. Така сам ще се закопае, защото е очевидно че либерастията закопава и именно затова десните партии набират сила. Иначе ако им връчи мандат и не успеят да съставят правителство, част от избирателите им ще се отдръпнат зашото няма да виждат реални действия от тяхна страна. А така вината ще е в другите политици и обществого ще се поляризира още повече, което ще увеличи избирателите на АПС на следващите избори. Либерастите, заслепени от своята "изключителност", нетолерантност и плиткоумие , така и не проумяха че сами тласкат избирателите към дясното, защото тяхната крайност води до противаположна крайност.
  • 9 име

    5 4 Отговор

    До коментар #2 от "Австрия":

    Този път руснаците няма да делят Германистан с никой, цялата си е за тях, няма източна, няма западна.

    Коментиран от #10

  • 10 Германците ги харизвам

    2 2 Отговор

    До коментар #9 от "име":

    на кой ги ще, ама земята германска не давам на НИКОЙ!
    С Т А Л И Н
  • 11 факуса

    2 2 Отговор

    До коментар #3 от "Много объркан":

    верно си объркан,напъва те отзад,ама се отпусни и си попъшкай

    Коментиран от #14

  • 12 !!!?

    4 5 Отговор
    Австрийска партия на "свободата" - по перверзно словосъчетание и хитлеристите не са се сетили !

    Коментиран от #13

  • 13 !!!?

    3 7 Отговор

    До коментар #12 от "!!!?":

    ...както и съветските "въzрожденци" в България !

    Коментиран от #15

  • 14 Много объркан

    0 1 Отговор

    До коментар #11 от "факуса":

    Ценностите си ли прокламираш или пак нямаш, какво да кажеш?
  • 15 мило виждам че ще си

    3 0 Отговор

    До коментар #13 от "!!!?":

    на зимния праид с кокорчо под ръка най вероятно ще имате голям процент съмишленици
  • 16 Кикъл

    1 0 Отговор
    Нали много врякат да се пази демокрацията. Защо не са съгласни с демократичния избор на австрийският народ? Хората са гласували за тая партия, а другите партии ще я блокират да не коалират с нея. Ам така не зачитат дефакто волята на народа. Кои са ф шистите сега? АПС или "умерените" партии бе БТА?
Новини по държави: