Наред с единната валута и единния пазар, свободното движение на стоки и хора е едно от най-големите постижения на Европейския съюз (ЕС). В неотдавнашно проучване, проведено в Германия, 72% от анкетираните са заявили, че виждат в Шенген повече предимства, отколкото недостатъци. Интересно е, че много граждани на ЕС научиха за Шенген едва по време на пандемията от Ковид, когато имаше затваряния на границите, отбелязва германската обществена медия АРД.
Пандемията постави Шенген на изпитание. И не само тя.
Тогава отворените граници бяха застрашени и то лекомислено, казва испанският евродепутат Хуан Фернандо Агилар. В качеството си на председател на Комисията по вътрешни работи по онова време той неведнъж е изразявал съжаление за политиката на държавите членки по отношение на коронавируса: "В Европейския съюз станахме свидетели на безпрецедентна атака срещу най-ценния актив на европейската интеграция - Шенген", цитира думите му германското издание.
Свободното движение на хора е основно право на европейците. "И като парламент ние казваме, че извънредните мерки, едностранно наложени от държавите членки, противоречат на Шенгенския кодекс", казва още Агилар. Според него Шенген е застрашен както никога досега.
Коронавирус, тероризъм, миграция: от 2015 година насам в Европейската комисия са регистрирани повече от 400 случая на граничен контрол. Фридрих Мерц, най-вероятният следващ германски канцлер, вече се изказа в полза на запазването на граничния контрол на всички входни пунктове в Германия.
В изключителни случаи и за ограничен период от време такъв контрол би могъл да бъде разрешен, обяснява комисарят на ЕС по вътрешните работи Магнус Брунер. "В Кодекса на шенгенските граници има точни указания за това какво е допустимо. Но като цяло трябва да се спазват правните рамки", подчертава той пред АРД.
Нелегална миграция, тероризъм, организирана престъпност
След като шенгенските правила бяха преработени, на държавите членки на ЕС ще бъде разрешено в бъдеще да налагат граничен контрол за срок до три години. Това е цената за нерешения проблем с миграцията, разяснява пред АРД евродепутатът Паскал Аримон, който в Европарламента представлява немскоезичната общност на Белгия.
"Според мен нелегалната миграция е наистина много спешен проблем, който трябва да решим много бързо." Аримон обаче не вижда решението във вътрешните, а във външните граници на Европа.
Към подобни вътрешни проверки трябва да се подхожда внимателно, апелира Лена Дюпон, говорителка по вътрешните работи на групата на ХДС/ХСС в Европейския парламент. Тя също е силно обезпокоена от състоянието на свободното движение на хора и стоки. "Ако искаме да възстановим пълната функционалност на Шенген, трябва да обърнем особено внимание на причините, които държавите членки посочват за повторното въвеждане на временен контрол", цитира АРД думите ѝ.
А това са преди всичко незаконната миграция и тероризмът. "Но и организираната престъпност - тя представлява заплаха за вътрешната сигурност", казва Дюпон.
Ето защо ЕС трябва бързо да разработи нови стратегии за вътрешна сигурност и да снабди съответните органи с необходимите компетенции и ресурси - като Фронтекс или Европол. Но и Общата европейска система за убежище трябва да бъде въведена както е планирано - до юни 2026 година, посочва още АРД.
Автор: Матиас Райхе (ARD)
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Последния Софиянец
14:04 27.03.2025
2 БОЗА
След като някои страни в Европа започнаха да си връщат граничния контрол,за какъв Шенген става въпрос...питайте Меркел-тя знае... ;-)
14:10 27.03.2025
3 Православен
Изводите си ги правете сами.
Коментиран от #5, #7
14:12 27.03.2025
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 Оня
До коментар #3 от "Православен":
Българите нЕма ги плашите. Почти всеки български дом има зимнина за няколко месеца. И ракия има.Коментиран от #9
14:21 27.03.2025
6 Шенген и ЕВРО
14:24 27.03.2025
7 руска опасност
До коментар #3 от "Православен":
Никой не знае до къде могат да стигнат руските психопати!!!Коментиран от #14
14:25 27.03.2025
8 Факти проруски сайт
Коментиран от #10, #16
14:28 27.03.2025
9 Дедо ви...
До коментар #5 от "Оня":
ЕК ни с пасява от война с нокторезачка и карти за игра. Новият идол в брюкселското чиновничество е еврокомисарят по равенството, готовността и управлението на кризи, белгийката Хаджа Лабиб, която публикува изумително видео с инструкции за оцеляване по време на война.Ето съветите, които ни дават от ЕК:
1. "Очила, за да видите какво се случва" (ако сте късоглед, няма да забележите);
2. "Документи във водоустойчива чанта" (в случай, че вместо с хиперзвукови ракети, Путин ни бомбардира с водно оръдие);
3. "Не забравяйте фенерчето, кибрита и запалката" (искате ли мир или светлина);
4. "Една бутилка вода е живот" (за борба с радиацията се препоръчва да се пие много);
5. "И ето моят специален приятел: швейцарският армейски нож с 18 функции, не можете без него" (руснаците атакуват с лопати, ние отговаряме с тирбушон и нокторезачка);
6. "Не забравяйте лекарствота си, може да ви може да ви потрябват” (за всеки случай, може да имате алергия);
7. "Вземете си нещо за ядене, може да сте много гладни“;
8. "Разбира се, малко пари в брой. В разгара на криза парите в брой са всичко, кредитната карта може да се сведе до парче пластмаса" (ако в Хирошима бяха помислили за това...);
Коментиран от #11, #13
14:28 27.03.2025
10 Юнак с анцуг
До коментар #8 от "Факти проруски сайт":
Искам Шенген ,искам Путин ,искам да съм крепостен14:32 27.03.2025
11 Zахарова
До коментар #9 от "Дедо ви...":
Не си,от умните,трай14:33 27.03.2025
12 провинциалист
14:39 27.03.2025
13 Този коментар е премахнат от модератор.
14 Докъде
До коментар #7 от "руска опасност":
могат да стигнат -- до никъде! То се видя в Украйна, почнаха в Донбас и там и свършиха след 3 години мъки... Русия е бита карта15:06 27.03.2025
15 Зайче скок подскок
15:10 27.03.2025
16 Не умен народ
До коментар #8 от "Факти проруски сайт":
Българските копейки тази свобода не я харесват. Те си искат онази, съветската "свобода".15:17 27.03.2025