31 Март, 2022 17:45 10 357 2

10 ключови грешки при пиенето на витамини

  • витамини-
  • грешки-
  • авитаминаза-
  • липса-
  • ползи

Ендокринолог споделя полезни препоръки, които ще ви помогнат да се справите със сезонната авитаминоза

10 ключови грешки при пиенето на витамини   - 1
Снимка: Shutterstock

Витамините едва ли не са нещо като панацея за повечето хора. И така е от десетилетия. Гълтаме ги за щяло и нещяло. Но как да пием витамин D, Омега-3, желязо, за да получи тялото ни полза и подкрепа, а не допълнителна вреда? Защо е много важно да четете внимателно състава на хранителните добавки? Какво още освен хиалуроновата киселина и колагена е полезно за кожата ви? Лекарят ендокринолог Наталия Либертанская споделя полезни препоръки, които ще ви помогнат да се справите със сезонната авитаминоза и да запазите здравето си, пише woman.bg.

Не контролирате нивото на витамин D

Витамин D влияе положително върху обмяната на веществата и инсулиновата резистентност, на способността на организма да се противопоставя на острите вирусни инфекции и стреса, снижава риска от развитие на онкологични болести и аномалиите в развитието на плода по време на бременност. Освен това този „слънчев” витамин не дразни и намалява болката по време на раждане. В северните региони, дефицитът на витамин D е много разпространен. Но той НЕ бива да се приема с профилактична цел, тъй като този витамин все пак е стероиден хормон. Само след специален лабораторен анализ на кръвта за витамин D може да се разбере какво е нивото му в организма, след което при дефицит, да се направи съответната корекция.

Пиене на калций без да са нормализирани нивата на витамин D и магнезия

Калцият е много важен минерал, който поддържа в добро състояние костите и зъбите, отговаря за съсирването на кръвта и растежа, поддържа тонуса на мускулите и нервната система. Набавянето на достатъчно количество калций е необходимо за профилактиката и лечението на остеопорозата, а също и на хипертонията. Но калцият не се усвоява от организма, ако в него има дефицит на витамин D и магнезий. Да се пие калций при такъв случай е просто безсмислено.

Не знаете какъв витамин да пиете

Холекалциферол – това е неактивна форма на витамин D, точно тя е необходима за корекция на дефицита му, за да работят правилно всички системи на организма и да се чувствате добре. Холекалциферолът е безопасен – вероятността от предозирането му – малка. Но има друга – активна форма на витамин D – калцитриол. Той може да се пие само при съответни медицински показания и под контрола на лекар.

Не винаги приемът на витамин D означава нормализиране на нивата му в тялото

Витамин D се усвоява лошо при следните ситуации:

  • При проблеми с жлъчния мехур, по-точно – със жлъчния канал. Витамин D е мастноразтворим, а жлъчката отговаря за разтварянето на мазнините. - При възпаления на червата и нарушение на микрофлората в тях.
  • При наднормено тегло D – хормонът се депонира в мастните тъкани, поради което пациенти със затлъстяване трябва да приемат този витамин в по-големи дози. - При генетични отклонения – липсата на рецептори, възприемчиви към витамин D.

Игнориране на Омега-3

Омега-3 съхранява остротата на зрението, красотата, защитава съдовете от повреди. 30 % от главния мозък на човека е съставен именно от Омега-3 мастни киселини. Това вещество не се синтезира самостоятелно. За съжаление дори привържениците на все по-популярната Средиземноморска диета не винаги получават достатъчно количество Омега-3. Тази мастна киселина се съдържа в тлъстите риби, в маслата от лен, морски зърнастец и синап. Възрастните трябва на ден да приемат по 2 г и повече Омега-3. Но точната дозировка може да се направи след анализ, който се нарича Омега-3 индекс. Предимството на Омега-3 в капсули пред прекрасните риби се състои в доброто очистване на мастните киселини от вредни примеси, които ние може да погълнем заедно с рибата от водоемите.

Да не правите разлика между Омега-3 и Омега-6

Омега-3 и Омега-6 се отнасят към полезните и важни за организма ненаситени мастни киселини. Но допълнителното приемане на Омега-6 не е необходимо, тъй като в достатъчно количество го получаваме чрез храната от растителните масла, птичето месо, овесените ядки и др. Излишъкът на Омега-6 влияе неблагоприятно върху възпалителните процеси.

Игнорирането на желязото

Дефицитът на желязо води до анемия, лесна уморяемост, мускулна слабост, изсушаване на кожата, косопад. Жените влизат в рисковата група по загуба на желязо заради месечния цикъл, а също и вегетарианците, ако не получават нужното количество от този елемент.

Да приемате желязо на сляпо

По отношение на усвояването от организма желязото е доста капризен елемент. Поради тази причина трябва да се пие много внимателно. И проблемът съвсем не е в това, че капките оцветяват зъбите. Излишъкът от желязо се натрупва във вътрешните органи – в черния дроб, панкреаса, щитовидната жлеза, което води до сериозни нарушения: хемохроматоза, цироза, хепатит, мелазма (прашно-бронзов цвят на кожата). Желязото се усвоява лошо с млечни продукти и кафе. Обратното - витамините С и В12, фолиевата киселина подпомагат доброто усвояване на желязото. Ако желязото се усвоява лошо, лекарят назначава специален комплекс.

Спортните хранителни добавки – доверявате се, но не проверявате

За ускоряване на растежа на мускулите някои спортисти приемат протеини. Един от най-популярните напоследък е казеинът, който се извлича обикновено от краве мляко. Протеинът казеин е много евтин за производството, но е подходящ далеч не за всички. С какво е вреден казеинът? Попадайки в организма той се превръща в казоморфин, който води до зависимост, може да провокира възпаления на лигавицата на стомаха, автоимунни заболявания, подуване и летаргия. Казеинът не бива да се приема от хора с проблеми със стомашно-чревния тракт, както и от онези, които имат непоносимост към лактозата и казеина.

За кожата са полезни не само колагенът и хиалуроновата киселина

От 35-40 години нататък кожата започва да старее. При много жени се наблюдава недостигът на колаген и хиалуронова киселина. При такива случаи в помощ на жените идва инжекционната козметика и капсулите като спомагателен метод за борба с признаците на старостта.


Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 16 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 qwerty

    22 1 Отговор
    На колко от вас личните лекари са ви правили тестове за дефицит на витамини и желязо?

    Коментиран от #2

  • 2 Желязната лейди

    3 4 Отговор

    До коментар #1 от "qwerty":

    Личните лекари нямат право да дават изследвания за витамини и желязо. Те дават направление за кръвна картина и ако от нея се вижда анемия те изпращат при специалист хематолог и той ти пуска желязо или витамин B12. Кардиолог ти пуска калий и натрий ако трябва и т.н