Медът се счита за един от най-древните деликатеси и едва ли има човек, който да не е запознат с уникалните му ползи.
Той е богат източник на витамини и минерали. Съдържа всички витамини от група В, К, Е, С, провитамин А, пише zdrave.to.
В него има и магнезий, калий, калций, натрий, фосфор, хлор, сяра, цинк, йод, мед и желязо. Всеки един от тези елементи влияе върху хода на физиологичните процеси в организма, като действа като катализатор на биохимичните реакции.
Въглехидратният състав на меда е представен главно от фруктоза и глюкоза. Те са лесно смилаеми и за разлика от захарта не увреждат зъбния емайл.
Редовната консумация на пчелния продукт носи изключително много ползи - дава повече енергия, подобрява съня и паметта, понижава холестерола, помага при отслабване...
Въпреки това и с него трябва да се внимава, защото прекомерната консумация може да навреди на здравето. За това предупреди наскоро руският лекар и диетолог д-р Михаил Гинзбург, посочвайки безопасното количество мед, което може да се приема всеки ден.
Той съветва младите здрави хора да консумират не повече от две-три чаени лъжички мед на ден, а тези с определени заболявания - не повече от една.
"Хората със затлъстяване, диабет, атеросклероза, хипертония и др. трябва да са много внимателни с меда и да приемат не повече от една чаена лъжичка дневно. Ако човек е млад и енергичен и спортува, тогава може и повече, две-три лъжички на ден“, казва той.
Гинсбург отбелязва, че основният риск при консумацията на мед е високото му съдържание на захар.
Диетологът предупреждава, че алергия към този продукт може да се развие на всяка възраст.
"Хората с алергична нагласа, дори и да не са алергични към мед, трябва да ядат този продукт много внимателно, по половин чаена лъжичка на ден", казва д-р Гинзбург.
Освен това, по думите му, медът съдържа киселини, продукти, които дразнят стомаха, така че прекомерната му консумация може да доведе до развитие на язва и гастрит.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Хаха
17:19 19.08.2022
2 пожелание
17:23 19.08.2022
3 Моят случай
Коментиран от #4
17:55 19.08.2022
4 И моят случай
До коментар #3 от "Моят случай":
Малко вероятно е да от меда, освен в случай на диабет. Проверете си кръвната захар ЗАДЪЛЖИТЕЛНО! Моят случай е друг– Изведнъж започнаха да ми падат килограмите, замайване, не можех да ходя. В една болница ме объркаха, в друга– буквално ми спасиха живота. Как ви звучат 43, 5– четиредесет и три килограма и половина за човек на средна възраст? Две години борба за качване на два килограма. Уточнявам – заболяването не е онкологично, нито свързано с ендокринологията. Просто огромен стрес. Медът ми спаси живота– супена лъжица сутрин на гладно( сега чаена), редовно хранене, билков чай ( да не ви заблуждавам– пуша цигари), но хемоглобина и другите ми показатели се нормализираха.Коментиран от #5
18:47 19.08.2022
5 Спирай ги цигарите
До коментар #4 от "И моят случай":
Избягал си от смъртта а от едни пущини не можеш да се отървеш!Коментиран от #6
20:14 19.08.2022
6 Един порок, или повече...
До коментар #5 от "Спирай ги цигарите":
Все един порок трябва да остане( за кеф и предизвикателство към самия себе си). Нали знаеш за " прекаленият светец"? То пък не може да го кара човек само на смутита, киноа, джинджифил, и др. под. Между другото– спрямо хранителните навици и билките подкрепям идеятя, че най– полезно е това, което расте на твоята географска територия. Не отричам значимостта на екзотичните полезни храни и билки, но нашият генотип е приспособен за родните такива. Да подсетя– идва време за черния бъз/ бъзак– не пропускайте да си наберете и направите сироп от плодчетата. За цигарите– прабаба ми пушеше с лула тютюн, отглеждан в двора( в НИКАКЪВ случай не подстрекавам някой към тази отрова и зависимост), но доживя до преклонна възраст. Даже всеки ден си пийваше малко ракийка( за дезинфекция) и винце( за сърцето и хемоглобина). Нас ни тровят изкуственяците и огромният стрес! Та си мисля– физическото здраве зависи от психичното здраве, от спокойствието и свободата на духа.00:47 20.08.2022
7 Нов
01:29 20.08.2022
8 проста
19:57 21.08.2022
9 за разлика от захарта не увреждат зъбния
11:59 23.08.2022