9 Октомври, 2024 14:45 3 773 6

Неправилната позицията на ръката при измерване на кръвното води до некоректни данни

  • кръвно налягане-
  • позиция на ръката-
  • здраве-
  • неточност

Това сочи ново проучване

При меренето на кръвното налягане хората може да поставят ръката си неправилно и това да води до некоректни данни, сочи ново проучване, цитирано от ЮПИ. Изследването е направено от учени от университета „Джон Хопкинс“.

Пациентите трябва да бъдат внимателни, както когато сами си мерят кръвното в домашни условия, така и когато медици го правят“, каза водещият автор на проучването д-р Тами Брейди, заместник-председател по клиничните изследвания в катедрата по педиатрия в Медицинския факултет на университета „Джон Хопкинс“.

В новото проучване са разгледани ефектите от три положения на ръката по време на измерване на кръвното налягане - подпряна на бюро, сложена в скута и висяща настрани.

Проучването установява, че положената ръка в скута, както и отпусната настрани завишава систоличното кръвно налягане.

Според учените маншетът за измерване на кръвното налягане трябва да се постави на нивото на сърцето на ръката, подпряна на бюро или маса.

Освен това изследователите установяват, че лекарите често измерват кръвното налягане, докато пациентите са седнали с малка или никаква опора за ръцете.

За целите на проучването са изследвани 133 души, които са на възраст от 18 до 80 години. Участниците са разпределени на случаен принцип в шест групи, всяка от които се различава по реда на трите позиции на ръцете в седнало положение. На тях им е измерено кръвното три пъти в трите седящи позиции. Между всяка серия те се разхождат в продължение на две минути и почиват пет минути.

Изследователите установяват, че измерванията, получени с ръка в скута или висяща настрани, са значително по-високи от тези, получени с ръка, подпряна на бюро, както се препоръчва.

Резултатите са публикувани в изданието JAMA Internal Medicine, предава БТА.


Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 13 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Мъдрият

    4 7 Отговор
    Странно!

    Никога не са ми мерили кръвното с ръка подпряна на бюро или маса - както се препоръчва в статията!

    Винаги ръката ми е била просто протегната, защото нали трябва и лекарят да постави слушалката!

    Така, че въобще не е ясно как ще стане това - ръката ти да е подпряна на бюро?

    Нещо - менте ми се струва тази статия!
  • 2 Жриц

    6 0 Отговор
    Мерят ми го, докато съм протегнала ръка във въздуха напред и леко встрани. И то нямат време да чакат да поседя, а както съм си запъхтяна от ходенето. Всичко е танго за кукуригуууу и 5 за 4
  • 3 Факт

    6 0 Отговор
    Кръвното не е константа,то е различно стойност според годините ви,в кой час от деня се мери и на коя ръка.Това,че например в 10 ч сутринта са ви го измерили не значи,че е нормално или високо.Просто в 10 ч кръвното ви е такова.
  • 4 Мнение

    8 0 Отговор
    Датчика на електронния апарат при измерване на кръвното налягане, трябва да е на нивото на сърцето. Така е за да бъде коректно измерването. Така са проектирани уредите. Между измерванията трябва да има поне 10-15 минути разлика, за да се възстановят тъканите от притискането на маншона.
  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 факуса

    7 0 Отговор
    най правилно е над 50 на хапчета кво мерене ,фармата требе да печели