На днешното си заседание правителството прие решение за откриване на процедура за предоставяне на концесия на летище „София” за срок от 35 години. Концесионерът ще бъде определен чрез открита процедура. Очаква се условията да стана ясни до седмица.
Целта на концесията е „да бъдат привлечени частни инвеститори в процеса на развитие на летищната инфраструктура в България и да се оптимизират летищните услуги. Тя ще спомогне за достигане на заложените международни стандарти и категории, трансфер на управленско ноу-хау, генериране на трафик и развитие на търговските дейности в региона”, пише в решението на Министерски съвет.
Бъдещият концесионер ще трябва да плати за правото да управлява столичния аеропорт 1.2 млрд. лв. на държавата. Документи ще се подават до края на септември 2016 г., уточни министърът на транспорта Ивайло Московски след днешното заседание на правителството.
Към днешна дата интерес към концесията на летището има от почти всички големи европейски оператори. В списъка влизат германските Франкфурт и Мюнхен. От франкфуртското летище вече имат опит в България, тъй като държат на концесия част от летищата във Варна и Бургас. От британска страна има интерес от Дъблин и компания, зад която стои лондонското летище „Хийтроу”. Цюрих, Лион и Ванси също са се интересували от условията за концесия на столичното летище. Интерес има и от страна на катарци, китайци и турци.
В държавното дружество „Летище София” влиза също така и летището в Балчик. Не се знае обаче дали бъдещият концесионер ще управлява и него. Другата неяснота е относно заемите на дружеството. Става дума за 10.7 млн. лв. към Европейската инвестиционна банка, към кувейтско-саудитския консорциум МАК/АДМАК за строежа на новата писта при разширението на летището в размер на 42 млн. USD (окончателно решение няма) и блокирани във фалиралата КТБ 27 млн. лв.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Деката
08:07 18.05.2016
2 ТИМ
Коментиран от #4
08:54 18.05.2016
3 jORO
08:56 18.05.2016
4 Радо
До коментар #2 от "ТИМ":
Явно имаш някакви гадателски способности. Тя тепърва се открива процедурата за концесия и още не са ясни условията, а ти вече и печеливш избра. Не се излагай. Прочети статията и ще разбереш, че идната седмица ще станат ясни повече подробности, като концесионерът ще бъде избран чрез открита процедура.11:06 18.05.2016
5 Патето Яки
11:39 18.05.2016
6 DO RADO
20:27 18.05.2016
7 Васил Василев
Днес се заех с разбойниците от Софийска вода. Оказа се, че те купуват водата от яз. Искър по 0.02 лв кубика, а ни я продават 91 (ДЕВЕТДЕСЕТ И ЕДИН) пъти по-скъпо - по 1.82 лв.
Столичанинът харчи средно по 132 л вода дневно. При милион и половина души това прави близо 200 000 кубика дневно. По 2 стотинки - те плащат 4000 лв. По 1.82 лв - те ни вземат за същата вода 364 хиляди лева. Или „Софийска вода“ свлича от нас 360 000 лева всекидневно, т.е. 130 000 000 лева годишно. Да приемем, че разходите им, със заплати по 40- 50 000 лева за чужденците, са 30 милиона. Значи всяка година концесионерът ни ограбва с поне СТО МИЛИОНА ЛЕВА.
Концесията е от 2000-та година, подписана е от Софиянски. Обърнете ограбеното в заплати на учители и лекари, в пенсии, стипендии, в още хиляди насъщни неща и можете да видите злощастният ефект само от една концесия, само върху софиянци.
Сега Борисов иска да даде на концесия летищата, т.е. да плащаме много по-високи летищни такси, всъщност много по-скъпи билети, за да се награбят една група бандити, отново на наш гръб.
Така че, като дойдат да Ви агитират наесен за избори, питайте ги дали ще анулират бандитските концесии. Който почне да мрънка и шикалкави, пратете го на майната му. Аз ще подкрепя този, който каже : "стоп ".
11:24 19.05.2016