12 Юни, 2019 22:31 2 448 15

Реколта 2019 г.: По-ниски добиви, по-лошо качество

  • череши-
  • реколта-
  • розобер

Добивите през тази година ще бъдат значително намалени спрямо предходната година

Реколта 2019 г.: По-ниски добиви, по-лошо качество - 1

Реколта 2019 ще бъде запомнена с проливните дъждове и градушки, които унищожиха посеви в земеделски земи и частни дворове. Добивите през 2019 г. ще бъдат значително намалени спрямо предходната година, съобщава БГНЕС.

Традиционно черешоберът в Кюстендилско навлиза в решаващата си фаза в средата на юни и честите валежи могат да провалят събирането на реколтата. Все пак изкупната цена на плодовете скочи от 60 стотинки за 1 лев за килограм, като ако времето се задържи сухо за няколко дни, прогнозите са стойността на плодовете бавно да се увеличава. Земеделци от областта се канят следващата година да търсят нови възможности за реализация на плодовете, след като повечето ранни сортове череши бяха предадени в преработвателни дружества заради липсата на изкупвачи, а и заради недобрите вкусови качества, след като през април слани попариха цветовете.

Очакваният добив в Кюстендилска област е едва около хиляда тона череши, докато в предишни години са реализирани по 5-6 хиляди тона. Сега черешите се изкупуват в 24 населени места в Кюстендил. И тази година кампанията се охранява от полиция, от служители на регионалния граничен сектор, а до дни ще се включи и звено на жандармерията.

При друга традиционна за страната ни култура – розоберът, също се очаква по-нисък среден добив. Стопаните прогнозират поне 50% спад в продукцията, а и качеството ѝ също не е добро заради валежите. Началото на розобера започна с една седмица по-късно, а се очаква краят му да бъде около 18 юни. До момента розоберачите са прибрали две трети от реколтата, като реколтираните площи до началото на юни месец са малко под 22 декара, а получената продукция е 5 243 тона розов цвят. За сравнение, миналогодишния добив на розов цвят е бил малко под 15 тона. Причините за слабата реколта са климатичните условия - сухата зима, ниските температури, както и стресова смяна на температурата, които влияят пагубно на розите. Липсата на работна ръка също оказва негативно влияние върху качеството на продукцията, като тази година на розоберачите се плаща по-малко спрямо миналата година – 1 лев на килограм събран розов цвят. Изкупната цена също е по-ниска спрямо миналата година, като заради резките температурни амплитуди качеството на розовото масло е спаднало. Все още не е ясно дали стопаните на розови масиви ще получат обвързано плащане заради лошата реколта.

Традиционно в първите дни на юли започва жътвата на пшеница, като и при тази култура всичко отново зависи от това дали времето ще е дъждовно или сухо. Към момента прогнозата за добива е труден заради зимното засушаване и болестите, които съпътстват най-вече вносните сортове. На много места в страната по житните посеви се наблюдава кафява ръжда и брашнеста мана. За поредна година земеделските производители предпочитат западни сортове пшеница, които да по-неустойчиви, но пък дават по-високи добиви. Въпросът със сортовете е на дневен ред от години, след като български стопани от години настояват да има държавна защита върху селектирани у нас сортове. Такава е практиката в Турция и Испания, където земеделците са длъжни да сеят поне 10% от площите си с местни семена. У нас земеделците, засели пшеница, масово се оплакват от гъбични заболявания по растенията заради дъждовете. Това наложило повтаряне и потретване на пръскането с фунгициди, което пък оскъпява реколтата. Противно на всеобщото схващане, че "всяка капка дъжд е жълтица“, валежи от над 60-80 л/м2 са пагубни за растенията и причиняват т.нар. "сечене“. При него растенията падат като отсечени, защото от дъждовете корените им изгниват.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 комбайнер

    8 3 Отговор
    Тъкмо прекупчиите-мутри няма да направят кинти. За нас има, ние винаги си имаме..
  • 2 Бесен Язовец

    13 8 Отговор
    Редовните номерца на спекулантите от прованса. Всяка год. едно и също градушки, слана, мана, Колорадски бръмбар искат с една щайга зарзеват да вържат годината!
  • 3 Краси

    7 2 Отговор
    Ми тъй ще е като няма кой да копа за 200 кинта на полето или в овощната градина... Те балъците почнаха да свършват лека полека... Даже в чистотата им дават по 300 до 500 кинта, вече...
  • 4 111

    3 1 Отговор
    Днес в едно курортно градче, килограма на черешите беше 3 лева, качеството не беше добро.
  • 5 Бесен Язовец

    14 0 Отговор
    Ксто има гъбични заболяваня да си купят препарати с фондовете а не Бентлита и Ферарита. Знам какво правят сеят зимат парите и дори не събират после се оплакват от гъбични заболяваня!!! Гъбички са хванали ама на пръстите от банкнотите където взинат като супсидия! 200 лв. на декар за зърно, как ви се струва? 3000 декара 600 000лв.супсидия 12 месрца по 50 000 лв.
  • 6 Калпак

    10 3 Отговор
    Едно време комунистите съветваха децата си с фразата"Учи за да не работиш"......Така и стана! Всички земеделци станаха мениджъри в столицата "бяла"а по селата останаха да безчинстват,циганите. Българските земеделци и животновъди,най мързеливи в целия европейски съюз!

    Коментиран от #7

  • 7 Бесен Язовец

    9 2 Отговор

    До коментар #6 от "Калпак":

    Нещо се обърка отново, фразата беше:Труда краси човека!
  • 8 хсънцг

    12 1 Отговор
    1 лев изкупват а ги дават на -от 6 лева нагоре

    Коментиран от #12

  • 9 явертъ

    2 1 Отговор
    А, и златни череши имаме по нашия пазар по 5 или 4 лв/кг. Като пробвам, добре че е висококачествено злато, не чупя зъби, 24 каратово.
  • 10 ахметчо

    7 0 Отговор
    всяка година идни и същи "ревове", или е дъждовна , или замръз или горещина , ако всичко случайно е наред, циганските набези им ги опустошават... а истината е, че скоро на пазара не е имало толкова качествени и вкусни плодове и то в изобилие!
  • 11 onq s konq

    2 5 Отговор
    Черешите и розите може и да не са така както трябва,но пък ПШЕНИЦАТА,ЦАРЕВИЦАТА И СЛЪНЧОГЛЕДА са на "6"!Чиито износ заедно с приходите от Туризъм и останалите Експортно насочени стоки ОПРЕДЕЛЯТ СТАБИЛНАТА ИКОНОМИКА на България.
  • 12 Госあ

    0 0 Отговор

    До коментар #8 от "хсънцг":

    Малка е надценката. Повече трябва, да си построят апартаменти на Арапя прекупвачите
  • 13 Радо

    1 0 Отговор
    Ами ше ядем пасти като няма зарзавати.
  • 14 Монсиньор

    0 1 Отговор
    По жилаво създание от българина няма - преживя робство, Царство, Народна Република, сега отсвирва дивашкия капитализъм. Сега с какво ще плашите българите ? Куче от салам не се бои.
  • 15 Тъп

    1 0 Отговор
    Разбирачи много.АЗ въпросът съм го решил кардинално.Купих КЪЩА (ДОМ) с двор в периферно населено място (близко до града).Живея и си гледам всичко което вирее на Родната земя.Панелните таласъми да ги бръснат тарикатите по пазарите и кауфландите.Мхм.Бухайте минуси сега.