Трябва да се определи колко е допустимият разход за технологичните нужди на газовата инфраструктура. Това заяви председателят на Държавна комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев.
Той се срещна с представители на компании, работещи в газовия сектор за обсъждане на предложената от комисията методология за изчисляване на загубите при дистрибуцията на въпросното гориво.
Необходимостта от приемането на тази методика е необходима за плащането на допълнителния акциз на природния газ, заяви председателят на ДКЕВР. За съставянето на финансови документи няма как да правим отчетите индивидуално, а да се отчита процент, който най-добре отразява средни показатели, поясни Семерджиев. Според него никога няма да може да се оцени съвсем точният процент, затова от ДКЕВР ще се наблюдават и данните от минали години и ще разчитат на натрупване на опит в процеса на работа.
Нашата оценка е, че структурата, която ни е представена, е много добре направена, коментира Ромен Кишкин, представител на "Булгартрансгаз". Ние смятаме, че в оценката трябва да се включи подтекст за разходи за извършване на ремонтни работи. Причина Кишкин посочи в това, че по време на някои ремонти има изхвърляне на обеми газ в атмосферата, които се отчита в баланса на газа. От "Булгартрансгаз" зададоха въпрос дали загубите в системата, т.нар. дебаланс, дали трябва да бъдат включени в технологичните разходи.
Поискахме нормиране на загубите, защото при разговорите с отдел "Акцизи" на митниците разбрахме, че се начислява акциз и на загубите, каза представителят на "Ситигаз" Александър Кожухаров. От тази гледна точка в другите сектори, в които се продават горива, има норми за загубите. Според Кожухаров има желание от страна на митниците да се реши въпросът, но той е извън техните правомощия. От "Рилагаз", "Софиягаз" и "Булгаргаз" ще представят писмени становища по въпроса преди следващата среща между представителите на дружествата и ДКЕВР.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА