5 Април, 2013 08:44 1 794 4

Експерти: Енергетиката се управлява опасно непрофесионално

  • веи
Експерти: Енергетиката се управлява опасно непрофесионално - 1
Снимка: БГНЕС

 

Секторът за производство на зелена енергия определи вчерашното спиране на производствени мощности като „геноцид”, който е незаконен и неоправдан. Енергийни експерти заявиха, че е нужна обща енергийна политика за всички видове добив.

В студиото на „Тази сутрин“ по bTV Меглена Русинова от Българска фотоволтаична асоциация заяви категорично, че ВЕИ не нарушава баланса и енергийната сигурност и няма основание да се спират централи. В четвъртък ЕСО поиска ограничаване на производството на енергия от ВЕИ, заради претоварване в енергийната система.

„Централите се спират безконтролно и в нарушение на директиви и европейско законодателство. Как може да се наруши баланса, че нямаше дори слънце вчера", категорична беше Русинова. Секторът е подал спешни сигнали към премиера, дори и главната прокуратура, заради ограничаването на мощностите.

Енергийният експерт Таско Ерменков подкрепи тезата на Русинова, че ДКЕВР трябва да действа като орган и да отмени таксата за достъп. Той заяви, че енергетиката не се управлява професионално и се получава като разговор за политика или футбол- „всеки разбира от това”. От думите му стана ясно, че е не е редно браншът да се разделя на вятър, въглища или слънце, а трябва обща енергийна политика.

Режимът на спиране на работа на АЕЦ „Козлодуй” не е опасно за реакторите, но не се препоръчва да продължи дълго. Това заяви в ефира на bTV Валентин Николов, изп.директор на АЕЦ "Козлодуй". Той поясни, че тъй като блоковете не са разчетени да работят на такъв режим има възможност за проблеми, например повишаване на вибрации в турбините.

На въпрос дали и преди се е налагало спиране на мощности, Николов каза, че всяка година през март потреблението спада и се ограничава добив заради свръхпроизводство. Разликата със сега е, че нямаме големи количества за изнасяне.

Решение на проблемите посочи Иван Хиновски от Българския енергиен форум. Като първа стъпка той определи понижаване на цената за пренос, което може да се направи енергийният регулатор. Според него комисията чака зелена светлина от Министерски съвет или обществения съвет, чието заседание предстои днес. Промени в енергийния закон също ще помогнат.

Енергийният регулатор е независим – от него нищо не зависи, коментира Ерменков работата на ДКЕВР. Той определи началото на проблемите в брашна в това, че не са въвеждани пазарни механизми, а вместо това социални такива. „Потискахме цените, енергетиката беше социален сектор.

Въглищата например се правят не защото са нужни на електрическите централи, а за да дават работа на мините.” Така по думите на енергийния експерт може да се обясни назряващата социална криза и в миньорския бранш, който също страда от ниското потребление. За мините като бомба със закъснител потвърди и Хиновски, посочвайки огромни количества въглища, които стоят и чакат, а хората получават минимални заплати.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Трибал

    0 0 Отговор
    А защо не спряха фотоволтациите,и вятърните паркове за производство на ток?Защо точно сега спират,когато ЕС започна процедура за проверка,по въпроса с ЧЕЗ.От сутринта слушам идиотизми,че виждаш ли,трябва да бъде премахнат достъпа до мрежата,от фактурата и не знам си кво!Защо изобщо го допуснахте мамини ид..тчета а?Народа ще ви реши проблема след изборите!Май ще хващаме четките и ще боядисваме слънчеви панели!Други пищовите,и трепанье на Аврамовци!И всичко ще си дойде на място!Природно равновесие!
  • 2 лимонад

    0 0 Отговор
    толкоз ли е трудно - намалят цената на тока - хората с това си дигат потреблението и готово. но тук както говорим за централите така и за преноса трябва да е . не да ми разпределят сега едни пари на по-малко киловати и да ми дигнат преноса щото видиш ли пада потреблението
  • 3 Пацо

    0 0 Отговор
    Непрофесионално е много меко казано. Нека видим:
    Първо вдигаха цените на тока докато потреблението падна до критичния минимум.
    После започнаха да изключват мощности и искат да вдигнат цените на тока за това, че не го произвеждат.
    Накрая ни заплашва режим на тока при огромно свръхпроизводство.
    Е съжалявам господа, но това и малоумен да си няма да го направиш.
  • 4 Гого Мангалски

    0 0 Отговор
    Ситуацията е "стресова" заради дългогодишната политиката на пълно безхаберие и конюнктурно "уйдисване" на различните енергийни лобита .Системата разполага със "100 годишна" техника.Не разполагат със софтуеър за "power menagement" всичките включвания/изключвания на генерирани мощности стават"ръчно".Не искам да съм на мястото на директора на АЕЦ Козлодуй и ТЕЦ-овете с големи турбини /генератори.Всеки един енергетик ще ви обясни че пускането и спирането на генератор/турбина/парен котел или реактор струва доста повече пари от това да енергоблока да си работи на номинална мощност.Сега вече има реална опасност особено в АЕЦа да "скапят" някоя от турбините, ако продължават с "глупостите" на енергийния регулатор за което пак ние крайните потребители ще плащаме солидарно както плащаме сега "супер цените" заради неизгодните договори подпипсани от РОвч и спекулативно изградените ВЕИ от кръга на приятелката на ББ.