28 Април, 2023 21:42 943 5

БНБ прогнозира ръст на икономиката от 1%

  • бнб-
  • ръст-
  • икономика

Централната ни банка оценява рисковете пред прогнозата за ръста на реалния БВП като балансирани

БНБ прогнозира ръст на икономиката от 1% - 1
Снимка: БГНЕС

Според мартенската макроикономическа прогноза на БНБ очакваният през 2023 г. растеж на реалния Брутен вътрешен продукт ще е до 1% годишно. Това е повече от трикратно забавяне в сравнение с отчетения реален ръст през 2022-а, който бе 3.4% годишно, съобщи news.bg.

За свиването на ръста БНБ посочва няколко фактора.

"Забавянето ще се определя най-вече от прехода от положителен към отрицателен принос на изменението на запасите в икономиката. Други фактори, които ще ограничават нарастването на икономическата активност в страната през 2023 г., са прогнозираното понижение на правителственото потребление в реално изражение, както и очакваното съществено забавяне на растежа на износа на стоки. За по-бавния растеж на износа на стоки ще допринасят както по-ниският растеж на външното търсене, така и специфични за България фактори.

Фактор, който ще продължи да подкрепя в най-голяма степен икономическата активност през 2023 г., е очакваното нарастване на частното потребление. Инвестициите в основен капитал също се предвижда да допринасят положително за растежа на реалния БВП в съответствие със заложеното в прогнозата техническо допускане за профила на усвояване на средства от ЕС", пише в макроикономическият анализ на Централната банка.

Интересен момент е, че посоченият от БНБ очакван ръст от до 1% се разминава с този, който е посочило Министерството на финансите в своята средносрочна бюджетна прогноза - 1.8%, на базата, на която са планирани приходите в консолидираната фискална програма.

Що се отнася до годишната инфлация прогнозите на БНБ са следните:

"Годишната инфлация, измерена чрез хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ), се очаква да следва тенденция към плавно забавяне и да възлезе на 5.6% в края на 2023 г. (в сравнение с 14.3% в края на 2022 г.), а средногодишната инфлация да бъде 8.8%. Забавянето на инфлацията се предвижда да бъде резултат главно от поевтиняването на енергийните продукти и от формирането на базов ефект при другите основни групи стоки и услуги, при които в условията на запазващо се силно потребителско търсене, се очаква фирмите да продължат да проявяват ниска склонност за пренасяне на понижението на международни цени на основни селскостопански и енергийни суровини (петрол, природен газ и електроенергия) върху крайните потребителски цени.

Нарастването на разходите за труд на единица продукция се предвижда да продължи да бъде силен проинфлационен фактор. В резултат на това прогнозата за средногодишната базисна инфлация през текущата година е тя да се ускори спрямо 2022 г., като групата се очаква да има най-висок положителен принос за общата инфлация в края на 2023 г., следвана от групите на храните и стоките и услугите с административно определяни цени".

БНБ оценява рисковете пред прогнозата за ръста на реалния БВП като балансирани.

"Рисковете за реализиране на по-ниска икономическа активност произтичат главно от повишената несигурност поради продължаващия военен конфликт в Украйна, както и от вероятността за по-висока и устойчива инфлация в глобален план, което би било предпоставка за по-бързо и по-голямо повишаване на лихвените проценти от водещите централни банки спрямо заложеното в базисния сценарий. Това от своя страна би могло да доведе до възобновяване и засилване на напрежението на международните финансови пазари, както и до засилване на степента на пренасяне на по-високите лихвени проценти върху паричните условия в България. В допълнение съществуват значителни рискове за по-бавно от заложеното в прогнозата изпълнение на инвестиционни проекти по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) и за усвояване на европейски средства, различни от тези по НПВУ", пише в анализа на Централната банка.


Поставете оценка:
Оценка 1 от 4 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 А цените във вериг магазини –монополисти

    2 1 Отговор
    Които в колонията са ПО–ВИСОКИ от тези в EU
    а качеството е III-то.........
    ????????????
  • 2 А50

    2 1 Отговор
    Е как тогава се получава дефицит в бюджета 7%.
  • 3 дон

    1 4 Отговор
    Може и над 1 да е, ако комунисти,или крадци не докопат властта.
  • 4 коко

    6 1 Отговор
    Туй сега 1% и със него и без него - никакъв ръст на икономиката няма !!!
  • 5 нннн

    5 1 Отговор
    При статистическа грешка 3%...