Last news in Fakti

9 Май, 2014 14:49 1 111 0

Орешарски: Опозицията забави Южен поток

  • южен поток-
  • орешарски

Преди десет години Европа направи най- голямата крачка по пътя на своето обединение като приобщи десет нови страни, отбеляза премиерът

Опозицията достатъчно забави Южен поток. Оставиха достатъчно неизгодни условия като например лихва от 8%. Така че по- добре да бъдат малко по- скромни по отношение на този проект. Така министър-председателят Пламен Орешарски коментира пред журналисти намерението на ГЕРБ да внесат вот на недоверие.

Премиерът беше категоричен, че е важно да се договорят добри условия за България, а не да се бърза. Според него е смущаващ изборът на момента за искане на вот на недоверие в предизборна кампания.

„Има правила, които хората по света спазват“, отбеляза премиерът.

Да си пожелаем никога повече да няма войни и сегашните конфликтни точки да се разрешат по дипломатически и политически начин, а не по конфронтационен. Днес е добър ден да отправим такива пожелания. Миналото е дало достатъчно добри примери за огромни човешки трагедии, когато не е постигано разбирателство по обичайните начини. Това заяви министър-председателят Пламен Орешарски в началото на срещата си с представители на граждански и неправителствени организации в Министерския съвет.
На въпрос за създаване на работна група за организиране на хуманитарна помощ за Украйна премиерът заяви, че ще направи консултация с министър Кристиан Вигенин. Министър-председателят отбеляза, че досега няма официална молба от Украйна. „Ако има такава инициатива, ние ще съдействаме за среща в украинското посолство, за да можем да организираме подпомагане с това, което е нужно на Украйна. Важно е да уточним какво трябва на хората там“, обясни министър-председателят.
По темата за реиндустриализацията премиерът каза, че е необходимо да се спрат тенденциите на намаляване на относителния дял на индустрията в БВП. Министър-председателят изтъкна, че в България този дял в момента възлиза на малко над 20% и е над средноевропейския, но става дума за индустрии, които не са високо технологични и имат малка добавена стойност. „Това ни дава основание да поставим реиндустриализацията на дневен ред като нашето разбиране е, че трябва да насърчаваме частни инвестиции в индустриалния сектор, а не бюджетът да инвестира в създаване на предприятия“, обясни премиерът Орешарски.

Преди десет години Европа направи най- голямата крачка по пътя на своето обединение като приобщи десет нови страни. Разшири се зоната на споделени демократични ценности, укрепи се стабилитетът, създадоха се предпоставки за нарастване на просперитета на нови 75 милиона жители на Стария континент. Допълнителни импулси за ускорено развитие получиха и старите страни-членки. Това заяви министър-председателят Пламен Орешарски, който днес участва в отбелязването на Деня на Европа и 10-тата годишнина от разширяването на ЕС през 2004г. в „Дома на Европа“ в София.

„Ние българите също очаквахме това разширение. Без него не беше възможно и последващото наше присъединяване. Вълнувахме се, следяхме реакциите и следствията, притеснявахме се от умората на разширяването, учехме се от опита на страните, присъединили се преди нас“, отбеляза премиерът. По думите му днес можем да се поздравим, че за сравнително кратък период от време нашите държави и общества се промениха към по- добро. „ЕС се обогати с нови идеи, пазари, култури и същевременно съхрани своите общи ценности. Създаде се ново единство на многообразието“, изтъкна министър-председателят. Той добави, че европейският модел на поведение се е утвърдил като глобален еталон и най- важното – възникнали са нови перспективи пред всички страни-членки на Общността.

„Европейската интеграция винаги е имала както свои горещи поддръжници, така и скептици и недоброжелатели – както извън Общността, така и вътре в нея. Има ги и днес, въпреки очевидните достижения на разширяването или може би точно заради тях. След две седмици всички ние ще можем да упражним правото си да изберем членовете на Европейския парламент и да решим в каква Европа искаме да живеем. Убеден съм, че голямото мнозинство европейски граждани ще изберат Европа на солидарността и споделената отговорност, вместо Европа на разделението и взаимните подозрения. Струва си да работим за този избор като отговор на антиевропейските внушения“, каза премиерът.

Министър-председателят отбеляза, че е горд за това, че днес България също е част от европейското семейство. „То е благодарение на моите съграждани, без чиято вяра и усилия нямаше да можем да постигнем тази голяма цел, но то е благодарение и на всички вас – представители на по- старите от нас страни-членки – за това, че ни дадохте своето доверие. Искам да ви уверя, че нашият стремеж беше и остава страната ни да се утвърди като достоен член на ЕС и да дава своя принос за просперитета на Европа“, добави Орешарски.

„Нека в Деня на Европа да си пожелаем ЕС да продължи да посреща предизвикателствата на времето с обща воля и съвместни усилия, както досега“, заяви премиерът. Той напомни за Декларацията, от преди повече от 60 години, в която Робер Шуман казва, че приносът на една организирана и жизнена Европа към цивилизацията е много важен за поддържането на мирни отношения. „Вярвам, че тези думи звучат актуално и днес“, изтъкна министър-председателят.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА