"Изправи се.БГ": Столичният общински съвет реши водата в София да поскъпва с 43% в следващите 5 години

25 Юни, 2026 21:23 612 19

  • софийска вода-
  • поскъпване-
  • вода-
  • скъпа вода-
  • софия-
  • новини българия-
  • българия

€123 млн. ще получи френската фирма, която е мажоритарен собственик на водното дружество на столицата. Съветниците на БСП са "се въздържали", за да може поскъпването да мине

 "Изправи се.БГ": Столичният общински съвет реши водата в София да поскъпва с 43% в следващите 5 години - 1
Снимка: БГНЕС

Столичният общински съвет прие на свое заседание становище по проекта на бизнес план на "Софийска вода" АД за периода 2027-2031 г., с което на практика се позволява одобряването на плана от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) без корекции. Това съобщават от "Изправи се.БГ".

Посочва се, че планът предвижда увеличение на цената на водоснабдяването и канализацията с 43% за петгодишния период.

Съветът е отхвърлил предложението на общинския съветник от "Изправи се.БГ" Войслав Тодоров бизнес планът да не бъде съгласуван в този вид и да бъде върнат на концесионера за преработка.

Становището е прието с 36 гласа "за", 3 "против" и 4 "въздържал се". Освен Войслав Тодоров, против са гласували и независимите съветници Ваня Григорова и Иван Алексиев, а съветниците от БСП, "Възраждане" и ВМРО са се въздържали.

Според данните в бизнес плана комплексната цена за битовите потребители с ДДС нараства от 2,11 евро на 3,02 евро за кубичен метър. Тъй като цените са определени в реално изражение и подлежат на допълнителна годишна индексация с инфлацията, реалното увеличение на месечните сметки на домакинствата ще бъде по-високо. За петгодишния период в плана е заложена нетна печалба от 160 млн. евро, от които 123 млн. € ще отидат към френската фирма, мажоритарен собственик на дружеството, отбелязват от партията.

В изказването си пред съвета Войслав Тодоров призова мнозинството да не одобрява плана в този вид.

"Срещу 43% по-висока цена софиянци няма да получат по-добро обслужване. Авариите няма да намалеят, а напротив, предвижда се да се увеличат. Загубите на вода остават една трета от цялото потребление.

Разходите на Софийска вода растат с 80 млн. евро без аргументиране и обяснение, а заплатите ще скочат с 135%", изтъкна той.

По негови думи именно съгласуването от страна на общинския съвет — който в случая изпълнява функциите на ВиК асоциация за София — е решаващият момент, в който градът има реална тежест върху цената.

"Изправи се.БГ" настояваше становището на общинския съвет да не съгласува бизнес плана в настоящия му вид и да го върне за преработка с конкретни указания: увеличението на цената да бъде сведено до икономически обоснован минимум и обвързано с измерими подобрения на услугата; размерът на печалбата и нормата на възвръщаемост да бъдат преразгледани; ръстът на разходите да бъде обоснован детайлно; и да бъдат предвидени мерки за защита на домакинствата с ниски доходи и пенсионерите. Тези предложения не бяха подкрепени от мнозинството в съвета.


Поставете оценка:
Оценка 2 от 4 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Яяяяяя

    6 0 Отговор
    Да, започва се
  • 2 1488

    3 0 Отговор
    а който не е от шоплука ко прай

    Коментиран от #4

  • 3 Тия мошенници са лобирали

    11 0 Отговор
    За Софийска вода. Корупция в общината , КЪДЕ Е КМЕТА? И той ли е взел пари?
  • 4 к0к0рч0 💋🍌

    1 0 Отговор

    До коментар #2 от "1488":

    хоро да играй
  • 5 гълаб крадонев

    6 0 Отговор
    малко е поне 300 процента нали прогресираме държавата?
  • 6 Овчар

    6 0 Отговор
    На етикета пише изворна вода , демек излиза от земята и е природен ресурс на всички българи но измамниците я пълнят в шишета и я продават., същото е с дъждовната в язовирите , все едно да плащаш въздуха който дишаш..!

    Коментиран от #12

  • 7 Знаем

    3 0 Отговор
    Че ще има дранье!!
  • 8 ИЗПРАВИ СЕ

    2 0 Отговор
    ДА ,,,,ОБАЧЕ НЕ МОЖЕ... НА НАРОДА ГАЩИТЕ СА СВАЛЕНИ ДО КОЛЕНЕТЕ И ТОЙ Е НАДУПЕН 😂🤷‍♀️
  • 9 АГАТ а Кристи

    3 5 Отговор
    Връщаме се в соца.
    Отново - "Честита баня"...
    Отново - чорапите след събуване прави ще стоят като ботуши и отдолу подметки !
    Спосиба !!!
    "Вся власть - СОВЕТАМ" !!!
  • 10 Родина

    5 0 Отговор
    Софийска вода са едни крадци . Фандъкова
    им поднови концесията. Уж имаш индивидуален водомер , но ти начисляват
    от общия . Защото , някой хора не отварят
    или не плащат . И така вземат пари от
    редовният клиент и после още веднъж от
    колекторските фирми . Депутатите не искат
    да променят закона . Сега и дистанционни
    трябва да слагаме . Но , софийска вода не
    желае дистанционни . Защото не може да
    краде . Сметката за вода стана по скъпа и от
    тока.
  • 11 българските некадърници

    4 0 Отговор
    ще оставят народа без вода
  • 12 И него -

    4 2 Отговор

    До коментар #6 от "Овчар":

    ВЪЗДУХА скоро ще плащаме.
    Руснаци с двойно гражданство правят партия с цел влизане в парламента и излизане от всички придобивки след 1990г. Техен патрон е онази дето се пльосна наземи пред руският поп

    Коментиран от #16

  • 13 неудобен въпрос

    3 1 Отговор
    В края на краищата водата държавна собственост ли е, а услугата довеждане до жилището от частна фирма, или и водата е собственост на Софийска вода.

    Коментиран от #14

  • 14 нармаг

    4 0 Отговор

    До коментар #13 от "неудобен въпрос":

    Кой позволява на Софийска вода да пилее държавна собственост толкова години?
  • 15 Чужденец

    1 0 Отговор
    Водата и токът трябва да бъдат държавна собственост. Бай Ганьо, добре дошъл при богатите.
  • 16 Чужденец

    1 0 Отговор

    До коментар #12 от "И него -":

    Колко хубаво, че ги има руснаците, те са виновни за всичко.
  • 17 Нако

    0 0 Отговор
    Хубаво ще се умиришете , а някои си имат водопади в хотелите.
  • 18 Не сте прости

    0 0 Отговор
    Дебиили сте!
  • 19 Български провинциалист

    0 0 Отговор
    Малко е! Още! Нацистите трябва да им е гадно!
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове