Пред завършване е български проект за електронното гласуване, наречен „Български модел за електронен референдум“. Той се осъществява с подкрепата на Българо-швейцарската програма за сътрудничество.
Можем да говорим за добре обмислена схема, при която максимално се гарантира сигурността на изборния процес във всички аспекти, по които в момента има подозрения, каза в предаването „Преди всички“ Любомир Благоев от Лабораторията за електронно управление към БАН.
Той обясни, че технологията, която са разработили по проекта, рязко намалява възможността да се извършва манипулации.
Технологията не предизвиква някакъв ударен преход към нов тип гласуване, напротив – преходът е плавен. Има три начина за гласуване – дистанционно електронно, присъствено електронно, при което човек пак може да отиде в секция, но няма никаква хартия, гласува в тъмната стаичка с някакъв екран. Остава и класическото гласуване с хартиена бюлетина./…/Тези, които имат компютърни умения, но нямат компютърни средства отиват в секцията за присъствено електронно гласуване, а тези, които не разполагат с двете или имат високо ниво на доверие гласуват с хартиени бюлетини, уточни експертът.
По отношение на тайната на вота Любомир Благоев обясни, че експертите от екипа са въвели т.нар уникален анонимен идентификатор.
Това е код, който системата гласува за дадено лице, за участието му в даден изборен процес. Той е уникален, но по него не може да се открие самоличността на лицето. Този код е част от данните в бюлетината, лицето, което гласува го вижда, може да си го запише и след това да упражнява персонален контрол, посочи Любомир Благоев.
Той каза още, че при електронното гласуване не е необходим непросредствен контрол на място в секцията, а мониторингът е по-сигурен, защото контролиращите са известни на всички.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 некойси
08:54 12.10.2015