„Труд”
113 млн. евро за рибарите
Готов е окончателният вариант на новата Програма за морско дело и рибарство и тя ще бъде изпратена за одобрение в Европейската комисия, реши правителството вчера. Това е единствената оперативна програма, която все още не е одобрена. Кабинетът е приел втория вариант на програмата, в който се предвижда секторът да получи близо 113,5 млн. евро. Програмата забуксува още в началото на годината, когато от Брюксел я върнаха с 271 забележки. Една от основните критики беше предложението рибарите да могат да развиват круизен туризъм. Още тогава от Националната асоциация по рибарство предупредиха, че заради забавянето има риск първите 2 години да се загубят, без да се усвоят никакви средства.
„24 часа”
Бизнесът иска пазарен таван за цените на американските тецове
Ще предложим като обезпечителна мярка да се задържат плащанията над пазарната цена за еленергията към американските централи. Това заяви председателят на АИКБ Васил Велев след среща на националните работодателски организации с председателя на представителството на ЕК в България Огнян Златев. КРИБ, АИКБ, БСК и БТПП поискаха срещата във връзка с жалбата, която внесоха в ЕК за неправомерна държавна помощ, оказвана на американските централи. “Не е нормално българският народ да плаща най-високата надбавка задължение към обществото в Европа, а в същото време в САЩ има политика за намаляване на производството на електроенергия от въглища. Това пък заяви председателят на КРИБ Кирил Домусчиев след срещата. Доказано е, че живакът, отделян в атмосферата, е една от основните причини за увеличаване на раковите заболявания”, каза Домусчиев. Той попита къде другаде в света има преференции за енергия от нискокалорични лигнитни въглища. Абсолютно подкрепяме изказването на премиера за отношението на САЩ към България, добави Домусчиев.
„Капитал дейли”
Експертиза по разследването за КТБ ще струва 1 млн. лева
Правителството отпусна във вторник 400 хил. лв. за бюджета на прокуратурата за целите на изготвянето на комплексната съдебно-счетоводна експертиза по делото за източване на 206 млн. лева от Корпоративна търговска банка (КТБ), съобщиха от пресцентъра на Министерския съвет. Това обаче е само част от цената на експертизата. Според източници на "Капитал" в държавното обвинение на вещите лица ще бъдат платени 1 млн. лв. Останалата част от сумата - 600 хил. лв., ще бъде отпусната за бюджета на прокуратурата за 2016 г. Средствата са поискани вчера с писмо от главния прокурор Сотир Цацаров, изпратено до министъра на финансите Владислав Горанов. Последният веднага е разпоредил да бъде изготвен проект на постановление на Министерския съвет, като точката е включена като извънредна в дневния ред на правителственото заседание.
„Стандарт”
Българчетата изпреварват по математика децата от Острова
Българските деца, които отиват да учат в Англия, изпреварват по математика своите връстници от Остроа. За сметка на това обаче те изостават по предмети като английски език и литература, биология и история. Става дума за децата, които избират да учат във Великобритания до 10-ти клас. След това тенденцията се обръща, разказа преподавателка от училището "Грешъм". В събота ще има изложение за средно образование във Великобритания като пристигащите училища предлагат около 50 стипендии, повечето от които покриват частично таксата за обучение, разказаха консултанти. Всяко четвърто дете, изпратено от тях, отива да учи навън със стипендия, казаха те.
„Монитор”
Мандри на колела превземат София
Подвижни фермерски магазини, които предлагат чисти храни, ще превземат от днес до неделя четири столични пазара в рамките на фестивала на фермерските пазари „Фест 2015“. Най-много продукти ще бъдат предложени на 18 октомври, когато в парк „Заимов” ще се проведе Националният фермерски пазар. Очаква се десетки производители от страната да изложат продукцията си на сергиите по време на фестивала. Сред тях са и производители на млечни продукти от Централна и Западна Стара планина, които са известни с бутиковите си храни и продукти. Сиренето е най-търсената фермерска стока. Хората от големите градове броят без притеснение по 10 -12 лева за кило от любимата млечна храна, когато е направена в малки стопанства и се продава лично от производителите. Това съобщи за „Монитор” д-р Стоилко Апостолов, управител на фондация за биологично земеделие „Биоселена“.
„Дума”
Селскостопански животни без идентификация и надзор ще се умъртвяват
Селскостопански животни, които се придвижват без официална идентификация, животни, пуснати извън животновъден обект без надзор и животни, чийто произход и здравен статус не може да бъде изяснен в рамките на 24 часа, ще подлежат на изключване от хранителната верига. Тези животни ще бъдат умъртвявани по хуманен начин и насочвани към екарисаж. Целта е да се стимулира регламентираното движение на животни. Това е една от промените, заложени в Закона за ветеринарно-медицинската дейност. Промените бяха представени пред фермери и ветеринарни лекари във Велико Търново от Цвятко Александров, началник отдел "Здравеопазване на животните" в Българската агенция по безопасност на храните.
„Новинар”
Предотвратили изоставянето на 295 деца с увреждания
Само за няколко години експерти от здравното министерство и Агенцията за закрила на детето са успели да предотвратят изоставянето на 295 деца с увреждания. Това стана ясно при представянето на проекта "Посока:семейство", който е осъществен с финансовата подкрепа на оперативна програма "Развитие на човешките ресурси". Общо 589 деца са били изведени от домовете за медико-социални грижи от 2012 г. до 2015 г., като голяма част от тях са били настанени в среда, близка до семейната, обясни Анна Темелкова, ръководител на проекта.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Чукча
06:51 14.10.2015
2 mediator37
08:16 14.10.2015