Вицепремиерът по координация на европейските политики и институционални въпроси Меглена Кунева и членовете на Гражданския съвет към Националния съвет по антикорупционни политики проведоха дискусия по редактираните текстове на Закона за предотвратяване на корупцията сред лицата, заемащи висши публични длъжности.
Позицията на членовете на Съвета е, че законът е необходим и предлага система за дълбочинни проверки на имуществото и конфликта на интереси на лицата по високите етажи на властта. Кунева и представителите на гражданскяи съвет се обединиха около четири основни пункта по отношение на текста:
1. Споделят мнението, че независимо от начина на формиране и избор на органа, са необходими гаранции за неговата независимост, отговорност и отчетност.
2. Подкрепят новия подход при уреждането на сигнали и създадените механизми за защита на лицата, подаващи сигнали.
3. Оценяват като положителна стъпка създаването на задължение за публичност на срещите на лицата на висши позиции в изпълнителната власт (министри, директори на агенции, областни управители и кметове).
4. Обърнаха внимание, че ключова роля за ефективността на закона ще имат професионалните и морални качества на ръководителя на бюрото.
В рамките на дискусията бяха обсъдени и отделни предложение по текстове в законопроекта. Меглена Кунева представи и идеята си ръководителят на Националното бюро да бъде избиран от специално създадена комисия с участието на всички власти и представители на гражданското общество, като по този начин ще се гарантира неговата независимост.
Освен политическа воля, е необходима и обществена подкрепа за провеждането на ефективни антикорупционни политики, коментира още Кунева. Законопроектът ще бъде обсъден в идващите седмици и с всички парламентарни групи.
Това е първото заседание на гражданския съвет за 2016г. Неговите участници се запознаха и с шестмесечния отчет по изпълнението на Националната стратегия за борба с корупцията 2015-2020. Той ще бъде официално приет от Националния съвет по антикорупционни политики, който ще се проведе до месец.
Членовете на съвета са представители на неправителствени организации, на бизнеса и независими експерти, които работят активно и имат доказан опит в областта на превенцията и противодействието на корупцията. Сред организациите, участващи в гражданския съвет, са Трансперънси интернешънъл, Българският институт за правни инициативи, Центъра за изследване на демокрацията, Съюзът на независимите одитори и Центърът за либерални стратегии.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 lock
20:40 15.01.2016
2 Toko
21:10 15.01.2016
3 пенсионер
21:19 15.01.2016
4 ПАРАЗИТИ
ИНАЧЕ КАК ЩЕ Е ТАМ КЪДЕТО Е СЕГА
23:05 15.01.2016