Само истински конкурентната среда ще гарантира качество на предлаганите услуги. "Топлофикация-София" да бъде разделена на три - производство на топлоенергия, топлоразпределение и доставка до крайния потребител.
Така отговори в ProИнтервю кандидатът за кмет на сините Прошко Прошков на въпрос дали смята че има шанс някой ден Топлофикация да престане да ни лъже в сметките, като направи и в старите жилища хоризонтални тръби, така че всеки да си плаща само енергията, която потребява Според Прошков разрешение на проблема ще има и когато се влезе решително и се прекрати порочният модел на разсипване. Това, което аз предлагам на столичани е осигуряването на конкуренция при производството и доставките, каза Прошков.
Ще запазя като изключителна общинска собственост топлопреносната система, ще диверсифицирам източниците за производство на топлинна енергия и ще либерализирам крайната доставка, за да се въведе конкуренция сред доставчиците, оттам по-качествена услуга и по-добри цени. Както и пълна прозрачност на действията на общината и на дружеството, така че вие, жителите на София, сами да контролирате процесите.
Ще привлека хората, на които е омръзнало да живеят в милиционерщина
Прошков заяви още, в отговор на въпрос „Откъде се надявате да привлечете гласове освен тези на привържениците на ДСБ и СДС?”, че това са всички хора, на които им е омръзнало да живеят в милиционерщина, които са се уморили от бариерите пред всичко - от излизането спокойно на улицата до стартирането на бизнес. Ще привлека разумните хора, които искат просто да им се осигури нормална и спокойна среда за живот, работа и забавление., каза Прошков.
Зелената система на София.
На въпрос дали смята, че вертикалното озеленяване има място в нашата "европейска" столица и бихте ли подкрепил или инициирал подобна дейност, Прошко Прошков отговаря:
Това е един - голям и изключително важен въпрос за нашия град – възможно ли е София да се развива като зелен град? Като казвам зелен град имам предвид широкия смисъл на това понятие – модерен устойчиво развиващ се град.
Разбира се, интелигентното отношение към зелената система и енергийните ресурси е от съществено значение при определяне на зеления индекс на града.
Към вертикалното озеленяване бих добавил и така наречената „пета фасада” – покривите (доколкото знам те не са вертикално озеленяване), защото тяхната естетизация би имала съществен принос към естетизацията на градската среда като цяло.
По принцип вертикално озеленяване се прилага в зони с висока плътност на застрояване и в градове, където земята е изключително ценна (например в Холандия). София разполага с богат зелен ресурс, но през последните години този ресурс беше погубен (особено в централната градска част и някои от „новите” жилищни комплекси), затова бих подкрепил такава инициатива, особено за тези зони, но не като „компенсаторно” озеленяване, а като интелигентна мярка за естетизация на градската среда.
Колкото до зеленото строителство, въпросът е не дали трябва да се ползват специалисти, а дали да строим „зелено”. За мен и моят екип отговорът е ясен и имам политическата воля да работя за това. Инвестицията в зелено строителство трябва да бъде поощрявана и Столична община има потенциал да разработи инструментите за тази цел. Например – създаване на зелен фонд за съфинансиране на мерки в тази посока, нулева данъчна година при натрупване на определен брой „зелени точки” и т. н.
Цялото интервю четете в Probook.bg
Всеки който желае, може да зададе своя въпрос към Прошко Прошков.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА