Разследването на Комисията за защита на конкуренцията за картелно споразумение на пазара на горива е във Върховния административен съд. Освен това относно разследване на "Лукойл - Нефтохим" за злоупотреба с господстващо положение чрез предлагане на по-скъпи горива на българския пазар, отколкото на външния, в момента се прави икономическо разследване и решение се очаква в рамките на 2017 година.Това съобщи председателят на КЗК Юлия Ненкова.
Тя прогнозира, че скоро няма да има произнасяне на ВАС, поради процедурни причини. Колкото до "Лукойл Нефтохим" ще се назначи работна група, която да реши, доколко цените са икономически детерминирани, завиха от КЗК. Разследването се прави заедно с експерти от генерална дирекция "Конкуренция" на ЕК.
Комисията за защита на конкуренцията има достатъчно доказателства, за да счита, че е налице картел. Това определение беше съответно връчено на заинтересованите страни, след което те поискаха разкриване на защитена тайна с нови шест определения. Ние се произнесохме по отношение разкриването на тайната и в момента всичките тези определения са висящи пред ВАС. Така че по отношение на горивата в момента тече процедура. Ние изчакваме решенията на ВАС.
Определението на КЗК за наличието на картел при горивата е от октомври миналата година. То се отнася за шест търговски вериги - "Петрол" АД, "Еко България" ЕАД, "Шел България" ЕАД, "ОМВ България" ООД, "Нис Петрол" ЕООД и "Лукойл България" ЕООД. От големите търговци на горива определението не се отнася единствено за "Ромпетрол България" ЕАД. Компаниите имаха 30-дневен срок, за да внесат възражения.
Веригите обжалваха пред ВАС определенията за участието си в картел. Фирмите са поискали от КЗК изслушване и предоставяне на нова информация по случая - това допълнително ще удължи крайното решение на Комисията, е на мнение Ненкова.
Юлия Ненкова била разпитана от прокуратурата още преди три години за продажбата на миноритарния пакет от двете дружества на електроразпределителната компания "EVN - България". Сделката беше направена на Фондовата борса на пазарни цени, инвестиционният посредник беше избран чрез конкурс, заради най-ниско предложена цена, заяви Ненкова. По време на сделката през 2011 година Ненкова беше председател на Надзорния съвет на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол. Тогава българското поделение на австрийската компания EVN купи почти целия миноритарен пакет на двете дружества за около 95 млн. лева.
За цена, постигната на борсата, не може да бъде обвинен някой, че е по-ниска или по-висока. Това коментира председателят на Комисията за защита на конкуренцията Юлия Ненкова пред журналисти в четвъртък по повод повдигнатите от прокуратурата обвинения срещу бившите министри на икономиката и на финансите Трайчо Трайков и Симеон Дянков, както и бизнесмена Иво Прокопиев за сделката с държавния 33-процентен дял в електрорезпределителното и електроснабдителното дружества на ЕВ в България.
Извършената през 2011 г. продажба на държавния пакет за над 90 млн. лв. стана на Българската фондова борса, като инвестиционен посредник по сделката беше "Булброкърс", собственост на "Алфа Финанс Груп", в която акционер е Прокопиев. Той бе обвинен, че улеснил Дянков да извърши престъпление по служба при приватизацията на този дял, но от прокуратурата не посочват как е станало това. Самият Дянков е обвинен за престъпление по служба, задето парите от продажбата не отишли в Сребърния фонд, както е по закон. От Трайков пък се търси наказателна отговорност за това, че сделката нанесла щета на държавата от 20 млн. лв.
Приватизационната процедура е била под контрола на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК), както и Комисията за финансов надзор (КФН), но на лица от тези две ведомства не са повдигани обвинения.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 незнайко
16:24 12.01.2017
2 невярващия
05:44 13.01.2017