Твърдението за картел, което КЗК предяви през октомври миналата година, не се доказа. Анализът обаче показа, че не става въпрос за картел, а за обмен на информация. Тя е чисто публична, макар и търговска. Така председателят на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) Юлия Ненкова обоснова спорното решение от тази седмица.
Преди два комисията постанови, че
картел на пазара на горива няма, но пък излезе с четири препоръки
към разследваните шест вериги бензиностанции - „Лукойл България” ЕООД, „Еко България“ ЕАД, „Шел България“ ЕАД, „ОМВ България“ ООД, „НИС Петрол“ ЕООД и „Петрол“ АД, да не си говорят на тема „търговска информация”. Препоръките са направени на база предложения на веригите.
Юлия Ненкова припомни, че през октомври месец
КЗК направи твърдения за нарушения на 6 от дружествата,
които извършват продажба на дребно на бензин и дизел." Беше извършена задълбочена и сериозна работа по отношение на анализите. КЗК стигна до определени заключения. Бяха представени доказателства, които КЗК разгледа“, коментира Ненкова. По думите ѝ заинтересованите страни са си обменяли информация по отношение на цените. „Вследствие на което, по-малките субекти следват цените на лидера на пазара“, каза още тя, защото пазарът бил олигополен т.е. няма как участниците на него да не се съобразят с действията на една от компаниите.
Става въпрос за олигополен пазар и уеднаквяване на цените,
защото в условията на олигополния пазар нямат свобода да определят различни цени от тези на пазара, допълниха от КЗК.
За целта се забранява всякакъв контакт между собственици и работещи в бензиностанциите, както и забрана за предоставяне на търговска информация.
КЗК обаче не успя да обясни как ще следи за спазването на тези мерки. В случай на констатирано нарушение КЗК ще се самосезира и ще постанови имуществена санкция.
Според председателя на КЗК на
пазара на горива на дребно обективно съществува високо ниво на прозрачност.
По отношение на динамиката на цените на едро и дребно, за цена на едро е използвана тази на групата „Лукойл“. Същинската дейност по дистрибуция на едро в страната се извършва от купувачи на едро, а не от „Лукойл“, което означава, че съществува още едно междинно ниво на търговия между групата „Лукойл“ и търговците на дребно.
За периода 2012-2016 г. кръгът от търговци на едро клиенти на групата „Лукойл“ се разширява. Предвид особеностите в дистрибуция и ценообразуване на пазарите на едро и дребно на горива, се налага изводът, че констатираните ценови процеси са в границите на допустимото, каза още Ненкова.
На въпрос дали предлаганите от една от веригите много по-ниски цени, председателят на КЗК Юлия Ненкова обясни, че
по случая тече производство, с което са сезирани от прокуратурата.
„Прави се проверка. В процедура сме по изясняване на обстоятелствата. Ще се произнесем, когато приключи проверката. Не е редно да се изнася информация по този въпрос предварително“, заяви тя.
От КЗК констатираха още, че при спад на котировките на петрола на международните пазари цените на горивата на дребно у нас се понижават по-бавно, отколкото когато суровият нефт поскъпва.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Гоуст
Щеше да е жалко ако не беше смешно...
12:31 31.03.2017
2 Гост11
12:34 31.03.2017
3 Хахаха
МОНОПОЛ, КОГАТО НЕ Е ДЪРЖАВЕН Е НАЙ-ОПАСНОТО ЗА НАРОДА И СТРАНАТА
Признанието означва чадър над монопола от псевдо държавата
12:59 31.03.2017
4 Ото
13:21 31.03.2017
5 монопола
13:33 31.03.2017
6 Ловеца на поршета
13:50 31.03.2017
7 Гост
14:04 31.03.2017
8 Истина
17:15 31.03.2017
9 ХАХО
17:28 31.03.2017
10 Гого
19:34 01.04.2017