Безпрецедентното 30-процентово увеличение на цената на природния газ е резултат от изкуственото й задържане, като основният удар ще понесе индустрията. Това коментираха експерти в студиото на „Тази сутрин” по бТВ.
Председателят на Българската федерация на големите енергийни консуматори Константин Стаменов отбеляза, че в случаят имаме класическо кръстосано субсидиране – през първото тримесечие, когато цената не беше променена, големи консуматори са както индустрията, така и топлофикациите, докато след края на отоплителния сезон новите по-солени заради натрупването цени ще се плащат предимно от предприятията.
Той сравни това със ситуацията, в която сядаш с някого да обядваш, той става от масата без да плати, а ти оставаш и да вечеряш. Дали причината е само щадене на домакинствата с парно, или предстоящите избори са били фактор – мненията на експертите са различни.
Очакванията са новите цени да се усетят по-силно от потребителите чак през следващия отоплителен сезон (ако няма корекция надолу), както и от тези, които карат на газ. Стаменов допълни, че топлофикациите обикновено използват за буфер цената на тока, който произвеждат и който след това се изкупува по-скъпо. „Софиянци получават парно, а всички останали им го плащат през скъпия ток”, обясни проф. Атанас Тасев.
Председателят на Българския енергиен форум Иван Хиновски посочи, че този път регулаторът се опитва да компенсира удара с цената на газа с увеличаване на тази на топлинната енергия. Той призова политиците да потърсят компенсаторни механизми за индустрията.
„Най-лошото е, че има рязко поскъпване, защото нашите договори са най-малко два месеца напред”, посочи Стаменов и призова за развиването на свободен пазар на синьото гориво у нас. Той не би гарантирал по-ниски цени от регулирания, но би дал по-голяма гъвкавост: „Ние през август м.г. казваме цялата година какво ще консумираме по ден, по часове – това е толкова дървено и остаряло…”.
Проф. Атанас Тасев отбеляза, че нормативната база е остаряла и към момента не позволява диверсификация на доставките на газ. И той, и колегите му бяха категорични, че са нужни още източници на синьо гориво, в т.ч. и местен добив.
Скокът с една трета в цената на природния газ не би трябвало да се отрази върху цените на останалите стоки и услуги по веригата. Това заяви председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов, след заседание на регулатора, което потвърди поисканото увеличение от "Булгаргаз".
В еднаква степен те трябваше да имат основание да намалят цените, когато ние намалихме цената на природния газ с 61 процента - два пъти повече, отколкото е повишението сега. Тогава обаче имаше ледено мълчание от тяхна страна и аз питам българските потребители дали те почувстваха, че цената на природния газ намаля с 61 процента. Стана една трета от цената, която имаше само преди две години и половина, припомни Иван Иванов.
Цената на природния газ у нас не се регулира от Комисията за енергийно и водно регулиране. Тя зависи от договора за доставка между "Булгаргаз" и "Газпром експорт", който пък включва и цената на петролните деривати, каза още Иван Иванов.
Предложението на "Булгаргаз" за увеличение на цената на природния газ с 29 процента от първи април беше внесено в КЕВР на 10-и март. Крайното решение на регулатора ще бъде взето на закрито заседание на 31-и март.
Рязкото повишение на цената на газа сега е продиктувано от това, че в предходния период тя е била задържана, за да не поскъпне парното и топлинната енергия в средата на отоплителния сезон.
Топлофикациите нямат устойчиви модели на предоставяне на услуги и продажба на стоки. Виждаме непрекъснато една конфронтация между топлофикациите и техните клиенти. С повишаването на цените, тази конфронтация и това недоразбиране кой какво продава и кой какво получава ще се задълбочи.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Пенчо
10:46 29.03.2017
2 Пенчо
10:47 29.03.2017
3 lklkl
Така че честито.
10:58 29.03.2017
4 666
Нали бившото президент с шепи щеше да носи газ от Катар? Нали още миналата година Борисов щеше да влачи газ от Черно море?
11:35 29.03.2017
5 све
Който не емигрира. ...ще трябва да плаща пъти по-високи сметки за живот в ДЪРЖАВА БЕЗ ПРОИЗВОДСТВО.
2,5 млн пенсионери, 0,8 млн държ.служители, 1,5-2 млн цигани и безработни.
ЗАМИСЛЕТЕ СЕ
12:36 29.03.2017
6 Xaxaxa
хахахаха
прост народ........
12:37 29.03.2017
7 кроко
И преди да се появят дежурните малоумници с обвиненията че Путин не им е осигуил евтин газ, ще им кажа: да си бяхте договорили с Путин цената на газа, а не да му режете тръбата, да си бяхте докарали от САЩ, от Азебайджан, от ЧерноМоре, от където искате газ на по-добри цени, нали тиквата щеше да ви диверсифицира, да ви прави хъбчета, ЕС щеше да ни защитава и т.н.
13:30 29.03.2017
8 onlyhonda
17:52 31.03.2017